6 sıralı arpa

Ynt: 6 sıralı arpa

yalcin_adsiz link=topic=77020.msg1015061#msg1015061 date=1438014281' Alıntı:
ardahanda yetişirmi sanırım güzlük ekim iklim sartları ne abı nasıl bı çeşit
Bolgenizde durum nasi olur bilmiyorum ama biz bu yil kiractan 600 kilo suludan 700 kilo aldik tabiki bu yil tum yurtta oldugu gbi bizde de yagislar gayet iyiydi ;)

Kral97 altı sıralı arpanın deneme ekimleri yapıldı bu civarda. Herkes bir tarlasını ekti fakat randıman alınamadı.

O yüzden bu ekeceğiniz arpanın iklim-toprak isteği ve tane durumunu iyi araştırın derim.

araplıova link=topic=77020.msg1015117#msg1015117 date=1438024122' Alıntı:
Ewt katiliyorum size iklim ve toprak kosullari onemli fakat farkli cesitleri denemkte yinede fayda oldugunu dusunuyorum

O zamanlar için Kral97 ve Aydanhanım piyasaya yeni çıkıyordu. Bende dahil TANE SAYISI çok fazla olduğundan 6 sıralı olanı hedefledik. Hasat zamanı gelince baktık ki; tane sayısı çok ama taneler çok cılız. Kilo basmadı ayrıca çok kurak şartlarda verim kaybı yüksek çıktı. En iyi verimi, sulama imkanı olan bölgelerde ve YAĞMUR GEÇİŞİ bölgelerinde ekenler aldı.

Aydanhanım deneme ekimlerinden çok başarılı çıktı. Şu an bile aynı arpayı ekiyorum.

Bununla beraber yeni arpa ve buğday cinslerini de takip ediyorum tabi.

bızım burda da denk gelmedım öncu olmak ıstıyorum ama bızım burda kısın sert gectıgı ıcın sonbahar ekımı ıyı olmaz kankatındayım ılkbaharda ekıme uygun bır cıns arıyorum yagıs konusunda sıkıntı yok allahaım sükür bızım buraya hangı cıns gıder bılmıyorum

yalcin_adsiz link=topic=77020.msg1015127#msg1015127 date=1438025849' Alıntı:
bızım burda da denk gelmedım öncu olmak ıstıyorum ama bızım burda kısın sert gectıgı ıcın sonbahar ekımı ıyı olmaz kankatındayım ılkbaharda ekıme uygun bır cıns arıyorum yagıs konusunda sıkıntı yok allahaım sükür bızım buraya hangı cıns gıder bılmıyorum
Daha once tecrube edilmemisse radikal bi karar alip kucuk bi tarlanizda bu yil bir kac cesit arpayi deneyebilir birim alandan alacaginiz verime gore arpa uretiminize yon verebilirsiniz. Tabi bunu yaparken cevrenize de tecrube konusunda cok faydaniz dokunur ;) allah emeklerinizi bos cikarmasin insallah

her sene risk almadan deneme yapmak lazım belli bir miktar arazide , şartlar değişiyor her sene , yeni tohumlar çıkıyor. Ama denemeden bize uygun olup olmadığı belli olmuyor. Kataloglarda hepsi yüksek verim diyor , ama her tohum her yere her bölgeye maalesef uymuyor.

dogrusun kardeş urun bılgılerıne göre cogu olur gıbı ama olmadı mı o sene boşa cıkar onun için en ıyısı bır kaç çeşidi küçük bır yerde denemek hangısı ıyı olur onu ekecen baka turlusu sakat

Bence burada verimi belirleyen en onemli unsur cesidin erkenci veya gecci olmasi durumu eger daha erkenci ve dollenme kabiliyeti yuksek bir cesit gelistirilmis ise her turlu sartta kolay kolay dortyuz kilonun altina dusmez diye dusunuyorum ornegin biz daha birkac yil oncesine kadat pioneerin anapasini bilmezdik arpalarla ayni zamanda yetisen cok erkenci bir bugday kiracta her zaman kurak yilda bile iyi verim yapiyo