Yonca Kaç Günde Bir Biçilir

Merhaba;

Bu forumda yonca hakkında çok tecrübeli arkadaşlar var baya bir süredir forumunuzu uzaktan takip ediyorum, aklımdaki soruların cevaplanması için yardım eder misiniz :

[list type=decimal]

[li]Yonca ekildikten sonra ortalama kaç günde bir biçilir detaylı cevaplar mısınız?[/li]

[li]Meyve bahçesinde ara ziraat yapılan yoncaya meyve ağacında kullanılan ilaçlamaların zararı olur mu? Bordo bulamacı ve haşereler ile mücadele ilaçları gibi? Yoncalığa verimde ve diğer hususlarda zararlarını ifade edebilir misiniz? [/li]

[li]Yonca biçiminden sonra meyve ağaçlarına ilaçlama yapılmasının yoncalığa zararı olur mu?[/li]

[li]Yonca biçiminden sonra üstünden araçlarla geçilmesinin verimde zararı olur mu?[/li]

[li]Yonca zararlıları ile mücadele için kullanılacak ilaçların meyve ağaçlarına zararı olur mu?[/li]

[li]Meyve ağaçlarında düzenli olarak Nisan ve Temmuz gibi bordo bulamacı ilaçlaması yapılmakta yoncalık içinde belirli dönemlerde yapılan bunun gibi ilaçlama uygulamaları varmıdır?[/li]

[li] Adıyamanda 75 dönümlük yoncalık için detaylı gelir gider kalemlerini ifade eder misiniz?[/li]

[li] Meyve bahçesinde damlama sulama sistemi kullanılmakta. Damlama sulama borularını kullanarak yoncalığa mikro yağmurlama sistemi kurduğumuzda meyve bahçesine sulamada gerekli verilen gübrelemelerin yoncalık için faydası olur mu?[/li]

[li] Yoncalıkta gübreleme yapılmakta mıdır? Nasıl?[/li]

[li] Yoncalık için en büyük sorunun küsküt tohumlu yonca tohumu mu? Tohum alırken nelere dikkat etmeli ve tohumu küsküt tohumu olmaması için ekimden önce belirli ayrıştırmalardan geçilmeli mi? Sizler ekimden önce ne gibi önlemler almaktasınız?.[/li]

[li] Yoncalık için en sık görülen zarar ve sorunlar nelerdir?[/li]

[/list]

Ynt: Yonca Kaç Günde Bir Biçilir

fahris link=topic=77023.msg910177#msg910177 date=1407578394' Alıntı:
Merhaba;

Bu forumda yonca hakkında çok tecrübeli arkadaşlar var baya bir süredir forumunuzu uzaktan takip ediyorum, aklımdaki soruların cevaplanması için yardım eder misiniz :

[list type=decimal]

[li]Yonca ekildikten sonra ortalama kaç günde bir biçilir detaylı cevaplar mısınız?[/li]

[li]Meyve bahçesinde ara ziraat yapılan yoncaya meyve ağacında kullanılan ilaçlamaların zararı olur mu? Bordo bulamacı ve haşereler ile mücadele ilaçları gibi? Yoncalığa verimde ve diğer hususlarda zararlarını ifade edebilir misiniz? [/li]

[li]Yonca biçiminden sonra meyve ağaçlarına ilaçlama yapılmasının yoncalığa zararı olur mu?[/li]

[li]Yonca biçiminden sonra üstünden araçlarla geçilmesinin verimde zararı olur mu?[/li]

[li]Yonca zararlıları ile mücadele için kullanılacak ilaçların meyve ağaçlarına zararı olur mu?[/li]

[li]Meyve ağaçlarında düzenli olarak Nisan ve Temmuz gibi bordo bulamacı ilaçlaması yapılmakta yoncalık içinde belirli dönemlerde yapılan bunun gibi ilaçlama uygulamaları varmıdır?[/li]

[li] Adıyamanda 75 dönümlük yoncalık için detaylı gelir gider kalemlerini ifade eder misiniz?[/li]

[li] Meyve bahçesinde damlama sulama sistemi kullanılmakta. Damlama sulama borularını kullanarak yoncalığa mikro yağmurlama sistemi kurduğumuzda meyve bahçesine sulamada gerekli verilen gübrelemelerin yoncalık için faydası olur mu?[/li]

[li] Yoncalıkta gübreleme yapılmakta mıdır? Nasıl?[/li]

[li] Yoncalık için en büyük sorunun küsküt tohumlu yonca tohumu mu? Tohum alırken nelere dikkat etmeli ve tohumu küsküt tohumu olmaması için ekimden önce belirli ayrıştırmalardan geçilmeli mi? Sizler ekimden önce ne gibi önlemler almaktasınız?.[/li]

[li] Yoncalık için en sık görülen zarar ve sorunlar nelerdir?[/li]

[/list]
bildiğim kadar yardımcı olayım
1 yonca biçildikten sonra 30 ile 40 içinde tekrar biçime gelir
2 yonca ilaçlara karşı duyarlı bir bitki tabi kullandığın ilaca bağlı olarak zarar verebilir kullanmadan önce bir ziraatciye sorman gerekir
3 yonca için fark etmez biçilmeden önceki ilaç ile biçildikten sonraki ilaç kullanımın yonca da farkı olmaz biçilmeden önce zaralıysa sonra da zaralıdır
4 hiç bir ararı olmaz ama ektikten sonra ilk biçime kadar araç girmesi biraz sakıncalı
5 yine kullundığın ilaca bağlıdır ziraatciye sor
6 yonca da bit veya başka zararlılar varsa ilaçlama yapılır bunun belli bir dönemi yoktur
7 genelde burda biçimde satılır tonu 400 lira dan biçerler tırmık yaparlar ve kaldırırlar biçim sayısı ve dönüme verimi önemlidir aksaray çevresin de genelde bir biçimde 400 kg ile 600 kg alınır
8 yonca çok su isteyen bir bitkidir mikro yağmurluma ile bence yoncaya su yetiştiremezsin ama tarlanın tamamına istediğin zaman su verme imkanın varsa olabilir

fahris link=topic=77023.msg910866#msg910866 date=1407840077' Alıntı:
Başka yorum yapacak yok mu?

Çok soru olunca birçok kisi cevap vermeye useniyor. Her 1-2 soru için ayrı başlık acmani öneririm.

1-) Teoride 21, pratikte 30 ' u gecer.

2-) Bazi ilaçların zararı olur, bazılarının olmaz. ilaçların net isimlerini vermen gerekli.

3-) 2. Cevaba bakınız.

4-) En iyisi hic cignememektir ama toprak kuruysa ve bicimin hemen ardından girilecekse çok sorun olmaz. Aksi taktirde zaman gectikce, arti toprak ne kadar nemli ise zarar artar.

5-) 2. cevaba bakınız.

6-) Evet. Yoncaya da yaprak gübresi, sinek ve yabancı ot mücadelesi gibi bakımlar gerekecektir.

7-) Yonca fiyatları bölgeye göre degisiklik gösterir. Bölgedeki arkadaşlar yardımcı olacaktır.

:cool: Evet. Tek sıkıntı, verilen azotlu gübreler, yonca içerisindeki ince yapraklı yabancı otların daha hızlı büyümesine neden oldugu için yonca kalitesi belirli oranda düşürür.

9-) Evet. Sekli degisir. Genelde bicim sonrası, sulama oncesi dekara 2kg saf azot takviyesi ve ihtiyac duyulan miktarda yaprak gübresi.

10-) Sertifikalı kaliteli tohum kullanınız. 1 ke ekip 7 yıl, en az 20 kez biceceginiz bir ürünün tohumunu alırken fiyattan kaçmayın. Kaliteli tohumda bahsettiginiz sorunlar yaşanmaz. Kafanız rahat olur.

11-) Hatalı ekim sonucu boş yer kalması, yabancı otun ıslah edilemeden ekim yapılması. Biçilen yoncanın uzun süre tarlada bekletilmesi sonucu bakteriyel hastalıklar, yaprak sineği, susuzluk sonucu duzensiz cikim ve bizim zamanında uzama.

Ben 4. biçimi yeni yaptım. 25-30 günde bir biçiyorum. 5 biçim oluyor sezonda,6.yı zorlar. Yoncanın en zor kısmı ekim aşaması. Çıkarması oldukça zor. Tozun hemen altına 1cm ye ekiliyor,derine kaçtımı israf. Baharda mutlaka böcek sarar. Küsküt,Darı ve Semizotu yoncanın düşmanı,ot ilacı kullanacan.Yonca en çok Çeltik tarımında kullanılan ot ilaçlarına duyarlı,Çeltiğe ilaç attın taralı yıkamadın gittin yoncaya aynı taralla ilaç attın....El Fatiha.

slm arkdaslar ben 45 dölum yoncam var 20 gunde bır bıcerız 5. bıcıme geldı benım

bende sunu sorayım ben bıcıyorum ve 3 gunsonra toplayıp 2 gun sonra balyalıyorum ama çok beyazlıyor yanı yeşıl olmuyor neden oluyor anlamadım
bıde zor kuruyor neden olur

uzun link=topic=77023.msg915993#msg915993 date=1409673027' Alıntı:
slm arkdaslar ben 45 dölum yoncam var 20 gunde bır bıcerız 5. bıcıme geldı benım

bende sunu sorayım ben bıcıyorum ve 3 gunsonra toplayıp 2 gun sonra balyalıyorum ama çok beyazlıyor yanı yeşıl olmuyor neden oluyor anlamadım
bıde zor kuruyor neden olur
bulundugunuz bolgenın ıklım kosulları kurumasında ve renk durumunda etkılıdır...Ic Anadolu ve karasal ıklımde bulunan yöreler için konusmak gerekırse ÖRN : bugun salı ve bugun biçtiniz bugünü saymadan 3 gun beklemelısınız Cumartesı sabah çiğde namlu haline getirmeli ve Pazartesi günü sabah çiğde balyalama işlemini gerçekleştirmelisiniz yemyeşil bir performans beklemek yaş madde oranının fazla olması demektır Beyazdan kastınız tam olarak anlamadım ama zamanlı bıcılıp beklenılen ve uygun çiğde toplanıp bağlanan yoncanın yeşil oranı ve kalıtesı sizi tatmin edecektir.... Bahsettıgım sekılde bıcılıp toplanıp baglanan balyalarda yagmur görmediği takdırde kaliteli yapraklı yoncaya ve uzun omurlu stok suresıne sahıp olabılırsınız

coyote26 link=topic=77023.msg915995#msg915995 date=1409673920' Alıntı:
bulundugunuz bolgenın ıklım kosulları kurumasında ve renk durumunda etkılıdır...Ic Anadolu ve karasal ıklımde bulunan yöreler için konusmak gerekırse ÖRN : bugun salı ve bugun biçtiniz bugünü saymadan 3 gun beklemelısınız Cumartesı sabah çiğde namlu haline getirmeli ve Pazartesi günü sabah çiğde balyalama işlemini gerçekleştirmelisiniz yemyeşil bir performans beklemek yaş madde oranının fazla olması demektır Beyazdan kastınız tam olarak anlamadım ama zamanlı bıcılıp beklenılen ve uygun çiğde toplanıp bağlanan yoncanın yeşil oranı ve kalıtesı sizi tatmin edecektir.... Bahsettıgım sekılde bıcılıp toplanıp baglanan balyalarda yagmur görmediği takdırde kaliteli yapraklı yoncaya ve uzun omurlu stok suresıne sahıp olabılırsınız
biz yoncayı biçtikten 3 içinde namlu yapıp 4 gün sabah bağlarız yarı yeşil yarı beyaz olur kızışma, çürüme yapmaz cokta güzel olur okadar uzun süre bekledinmi bembeyaz oluyor hayvanda pek iştahlı yemiyor tabi buradaki yoncaların boyu ile sizin ordakilerin kuruması farklı olabilir bunuda göz ardı etmemek gerekir..

hastarım037 link=topic=77023.msg916005#msg916005 date=1409677377' Alıntı:
biz yoncayı biçtikten 3 içinde namlu yapıp 4 gün sabah bağlarız yarı yeşil yarı beyaz olur kızışma, çürüme yapmaz cokta güzel olur okadar uzun süre bekledinmi bembeyaz oluyor hayvanda pek iştahlı yemiyor tabi buradaki yoncaların boyu ile sizin ordakilerin kuruması farklı olabilir bunuda göz ardı etmemek gerekir..
Belırttıgım gibi iklim önemli faktör Bizdeki en verimli etkili uzun ömürlü süre bu... 4.gunde bağlandıgında balyaların kenarları sakallı Nemlilik ve yaş oranı fazla ve kısa ömürlü kızışmaya açık oluyor düzgün kutu gibi balyalar elde edemıyorsun Şunu da belirtmek isterim ki yonca balyası tamamen yeşil olmaz yarı yeşil yarı hafıf sarımtrak yesıl olur bunu sende soylemıssın zaten genelde hemen satacak musterılerımız yaş bağlatmaya bakar yeşil görünsün satış balyası hesabı ama dediğim gibi bıcıldıgı gunu sorup ona gore gıderız baglamaya Sonra sattıktan sonra balyacı yaş bağlamış deyip geçiyorlar...Bağlanma zamanının belırlenmesındekı faktorler ıklım guneslı saat sayısı sıcaklık ve uygun çiğde paketlemektir basıt bır tabır ile öğlen veya öğleden sonra yoncayı ele alıp baktıgımızda sap kısmındaki yaş-kuru oranı da etkılıdır ki buna bakarken de namlunun ustunden zıyade alt kısmında kalan ürünün değerlendırılmesı gerekır Genelde ust kısma bakıp takır takır kurudu derler ama alt kısma baktıgımızda yaş madde oranının fazlalıgı dıkkat ceker alt ust beraber degerlendırılmelı ve buna gore baglanma zamanı ayarlanmalıdır...

Örneğin tarif ettıgım güne gore toplanıp baglanmış bir tarla ilk fotoğraftaki namludaki sarılıkların %90 ı yabancı otlar bunlar yanıltmasın sizi....

arkadaşlara ilaveten benim şöyle bir uygulamam var hem siz hemde arkadaşlar belki uygulayabilir.
yoncayı her zaman yüzde 20 - 30 çiçeklenme zamanında Biçerim.
biçtikten ya hemen sonra yada birgün sonra namlu yaparım.
ve o şekilde kuruduktan sonra 3 veya 4 gün sonra balyalarım.
nedeni otun namluda yeşil rengini kaybetmeden kuruması..
namlular çok kalın olmamalı ki iyi kurusun..
yine 2. biçimde aynı çiçeklenme zamanında biçip hemen topların. .
yani güneşte hiç bekletmem.