Windows 7 Orjinal Yapma

Ynt: Windows 7 Orjinal Yapma

Sertaç 6 yıl boyunca bilgisayar satış, teknik destek ve kurumsal bakım hizmetleri veren 2 katlı bir iş yeri işletim. 2011 ' de kapadım.

Bana anlatma :)

Korsancıklar sizi..

Ben korsana karşıyım. Bana göre bilgisayarın donanımı düşük olsun ama yazılımları orijinal olsun. 2009 yılında aldığım bilgisayarıma bu sene Office yükledim. nisan ayında Metro ' dan orijinal 2010 Office programını 5 tl ' ye aldım. Eğer onu bulmasaydım, Office öğrenci için 100 lirayı gözden çıkarmıştım.

sebazios link=topic=77093.msg911032#msg911032 date=1407874497' Alıntı:
Sertaç 6 yıl boyunca bilgisayar satış, teknik destek ve kurumsal bakım hizmetleri veren 2 katlı bir iş yeri işletim. 2011 ' de kapadım.

Bana anlatma :)

Korsancıklar sizi..

valla ozaman birazda sen suçlusun yılmaz
benim gözümde suç bilgisayar alan müşteride degil bilgisayar satan esnafta
toplama bilgisayarların tamamı ve marka masa üstü bilgisayarların birçogu ve marka laptopların birçogu sahte yazılımla geliyor daha dogrusu rakip satıcılarla haksız rekabet edip haksız kazanç saglamak adına sattıkalrı maldan birşeyler çalıyorlar ve bizlerde saf gibi güvenerek alıyoruz birazda gözümüze ilk başta ucuz gözüküyor
ve sonuçta kandırılıyoruz
çok yakın aile dostumuzdan arkadaşımdan kısaca samimi oldugum birinden şuanda kullandıgım laptopu aldım 2 seneyi biraz geçti
samsung marka aslında ilk başta masa üstü bilgisayarımı tamire götürmüştüm masraf çok olunca laptop alayım dedim ve aldım
aradan 2-3 ay geçti ve ekran ftosu kendiliginden yok oldu ekranın alt köşede orjinal olmayan windos kopyası kullanıyorsunuz yazısı çıktı
defalarca arkadaşla görüştüm sordum
neden bu orjinal degil
ben toplama bilgisayar almadım benimi kandırdın dedim kem küm etti
ve getir 5 dk da halledelim dedi
ve ısrarla laptopu götürmedim 5 dk da haleldilecekse sen söyle ben yaparım dedim oda ısrarla söylemedi burda yaparız falan filan
dertleri bir fomat atıp 30 lira 40lira para kopartmak tabi bizde safız ya arkadaş diye aile dostu diye seslenmiyoruz
tabi o arada laptopta ısınma problemleride vardı halada var ısınınca kapanıyor falan
onuda sordum fan alacaksın bunlar böyle dedi başta neden söylemedin malı sattıktan sonra söylüyorsun dedim kkırk takla attı
bende en sonunda dayanamadım sövdüm senide senin gibi arkadaşıda senin sattıgın bilgisayarıda vs vs neyse
sonra internetten araştırdım bir program buldum ogün bugündür orjinal çalışıyor
birdaha da selamda vermedim böyle esnaflık böyle dostluk olmaz

YAVUZ_13 link=topic=77093.msg911042#msg911042 date=1407876973' Alıntı:
valla ozaman birazda sen suçlusun yılmaz
benim gözümde suç bilgisayar alan müşteride degil bilgisayar satan esnafta
toplama bilgisayarların tamamı ve marka masa üstü bilgisayarların birçogu ve marka laptopların birçogu sahte yazılımla geliyor daha dogrusu rakip satıcılarla haksız rekabet edip haksız kazanç saglamak adına sattıkalrı maldan birşeyler çalıyorlar ve bizlerde saf gibi güvenerek alıyoruz birazda gözümüze ilk başta ucuz gözüküyor
ve sonuçta kandırılıyoruz
çok yakın aile dostumuzdan arkadaşımdan kısaca samimi oldugum birinden şuanda kullandıgım laptopu aldım 2 seneyi biraz geçti
samsung marka aslında ilk başta masa üstü bilgisayarımı tamire götürmüştüm masraf çok olunca laptop alayım dedim ve aldım
aradan 2-3 ay geçti ve ekran ftosu kendiliginden yok oldu ekranın alt köşede orjinal olmayan windos kopyası kullanıyorsunuz yazısı çıktı
defalarca arkadaşla görüştüm sordum
neden bu orjinal degil
ben toplama bilgisayar almadım benimi kandırdın dedim kem küm etti
ve getir 5 dk da halledelim dedi
ve ısrarla laptopu götürmedim 5 dk da haleldilecekse sen söyle ben yaparım dedim oda ısrarla söylemedi burda yaparız falan filan
dertleri bir fomat atıp 30 lira 40lira para kopartmak tabi bizde safız ya arkadaş diye aile dostu diye seslenmiyoruz
tabi o arada laptopta ısınma problemleride vardı halada var ısınınca kapanıyor falan
onuda sordum fan alacaksın bunlar böyle dedi başta neden söylemedin malı sattıktan sonra söylüyorsun dedim kkırk takla attı
bende en sonunda dayanamadım sövdüm senide senin gibi arkadaşıda senin sattıgın bilgisayarıda vs vs neyse
sonra internetten araştırdım bir program buldum ogün bugündür orjinal çalışıyor
birdaha da selamda vermedim böyle esnaflık böyle dostluk olmaz

Yavuz geçmiş olsun.

Bu durum bizim de aklımız kurcalamıştı.

Sonuç olarak rekabet etmek için aynı malı daha ucuza satman gerekiyor. En pratik çözüm de işletim sistemi olmayan (literatürde freedos olarak geçer) bir Pc ' ye korsan işletim sistemi yüklenerek son kullanıcıya ulaştırmak.

Ama burda bir yanlış var. O işletim sistemini üreten geliştiren kişinin hakkına tecavüz söz konusu. Ayrıca kanunen de suç.

Biz de çözüm olarak gelen her müşteriye, en doğru, en öz ve en anlayabileceği şekilde durumu izah ederek karar vermesini istedik.

Aynı pc orjinal işletim sistemli 11 lira
İşletim sistemsiz (yani korsan işletim sistemli) 10 lira.

Artıları şunlar. Eksileri şunlar. Cezaları şunlar....

Kararı müşteriye bıraktık.

İnan çoğu müşteri orjinal işletim sistemli olanı seçti.

Sizin olaydaki noksan bu bilgilendirmenin yapılmamış olması. Eğer yapılsaydı, bunlar yaşanmazdı.

Büyük ihtimal satıcı arkadaş senin maliyetini düşürmek için, bir nevi sana iyilik yapmak için habersizce bu yolu seçmiş olmalı.

Şimdi de gelelim olayın bir diğer yanına.

Bir mal alırken bu malın iyi mi, kötü mü, orjinal mi, korsan mı olduğunu anlama, bu ayrımı yapma yükümlülüğü olan kişi 'MÜŞTERİDİR'

Bu tüm dünyada böyledir.

Şu an 1 paket Camel sigarası 6.5 lira.

Eğer siz bunu 5 liraya alıyor, alırken de bu neden 5 lira diye sormuyor iseniz burda bir sorun var.

Çünkü o sigara ya kaçak, ya sahte, yada başka bir sıkıntıya sahip. Eğer siz bu durumu göz ardı ederseniz, sizin de bir ihmaliniz söz konusu olur.

Bilgisayar ve elektronik piyasasında da aynısı geçerlidir. Her malın piyasada bir geçer fiyatı vardır. Piyasadan ucuza alınanlarda da muhakkak bir bit yeniği..

Kısaca Yavuz senin o ürünü piyasa fiyatından daha ucuza alma ihtimalin yüksek. Ha yok piyasa fiyatından aldıysan o zaman da işletim sistemini sorgulatmadığın, yani bilinçli tüketici olmadığın için yine ihmalin söz konusu.

'Insanlara güvenmek suç mu?' Diyeceksin.

Haklısın.

Ama maalesef bu devirde suç.

sebazios link=topic=77093.msg911045#msg911045 date=1407878880' Alıntı:
Yavuz geçmiş olsun.

Bu durum bizim de aklımız kurcalamıştı.

Sonuç olarak rekabet etmek için aynı malı daha ucuza satman gerekiyor. En pratik çözüm de işletim sistemi olmayan (literatürde freedos olarak geçer) bir Pc ' ye korsan işletim sistemi yüklenerek son kullanıcıya ulaştırmak.

Ama burda bir yanlış var. O işletim sistemini üreten geliştiren kişinin hakkına tecavüz söz konusu. Ayrıca kanunen de suç.

Biz de çözüm olarak gelen her müşteriye, en doğru, en öz ve en anlayabileceği şekilde durumu izah ederek karar vermesini istedik.

Aynı pc orjinal işletim sistemli 11 lira
İşletim sistemsiz (yani korsan işletim sistemli) 10 lira.

Artıları şunlar. Eksileri şunlar. Cezaları şunlar....

Kararı müşteriye bıraktık.

İnan çoğu müşteri orjinal işletim sistemli olanı seçti.

Sizin olaydaki noksan bu bilgilendirmenin yapılmamış olması. Eğer yapılsaydı, bunlar yaşanmazdı.

Büyük ihtimal satıcı arkadaş senin maliyetini düşürmek için, bir nevi sana iyilik yapmak için habersizce bu yolu seçmiş olmalı.

Şimdi de gelelim olayın bir diğer yanına.

Bir mal alırken bu malın iyi mi, kötü mü, orjinal mi, korsan mı olduğunu anlama, bu ayrımı yapma yükümlülüğü olan kişi 'MÜŞTERİDİR'

Bu tüm dünyada böyledir.

Şu an 1 paket Camel sigarası 6.5 lira.

Eğer siz bunu 5 liraya alıyor, alırken de bu neden 5 lira diye sormuyor iseniz burda bir sorun var.

Çünkü o sigara ya kaçak, ya sahte, yada başka bir sıkıntıya sahip. Eğer siz bu durumu göz ardı ederseniz, sizin de bir ihmaliniz söz konusu olur.

Bilgisayar ve elektronik piyasasında da aynısı geçerlidir. Her malın piyasada bir geçer fiyatı vardır. Piyasadan ucuza alınanlarda da muhakkak bir bit yeniği..

Kısaca Yavuz senin o ürünü piyasa fiyatından daha ucuza alma ihtimalin yüksek. Ha yok piyasa fiyatından aldıysan o zaman da işletim sistemini sorgulatmadığın, yani bilinçli tüketici olmadığın için yine ihmalin söz konusu.

'Insanlara güvenmek suç mu?' Diyeceksin.

Haklısın.

Ama maalesef bu devirde suç.

ben belki arkadaşım diye güvenip hiç sorgulamadıgım için sözüne güvenerek aldııgım için suçlu olabilirim ama her müşteri her malın teknik özelliklerini bilemez nice insanlar gördüm ben o arkadaşın dükkanında otururken
adam geliyor bana bilgisayar ver diyor yada adam geliyor ben bilgisayar alacagım diyor boş kasa birtanede monitör versen bilmezler o derece müşteriler vardı
fakat azdaolsa bilgi sahibiyim ben de bu konuda 2003den beri kendi bilgisayarım olmuştur hep ve sürekli tamirat hariç birçok konuda araştırma içinde olmuşumdur
hatta ilk bilgisayarım toplamaydı öylebir makina topladım ki 2011 yına kadar dayandı 8 sene yani resmen çin işgencesi yaptım tık demedi
birgün ben evde yokken yegenlerim çökertti makinayı :)
bence bu orjinallik konusu çok sıkıntılı ve tercih hakkı müşteriye bırakılamayacak kadarr önemli
bu işin bir standardı olmalı ya herşey serbest olmalı yada herkes enazından marka makinalarda orjinal ürün kullanmalı
hadi bunları geçtim
ben birüsür para verip aldıgım makina ısınıp kapanıyor diye neden 15-20 liralık fana muhtaç kalayım rezil olayım bu adamalr madem buakdar akıllıysa o fanı o laptopun içine koysunlar
ısrarla fan almadım kullanmadım kulalnmayacagım yanana kadar yolu var
hatta geenelrde bir akıllı telefon alacak olmuştumda konu açmıştım orda enson birkç model arasında kalmıştım telefon alma işini erteledim
nedne erteledim sırf bu ısınma olaylarından dolayı
alıpta rezil olacagıma canım sıkılacagına iyice araştırıp enaz ısınanı bulmaya çalışıyorum şuanda bütün kriterleri birtarafa koydum fiyatıda önemli degil yeterki bu sorunla karşılaşmayım

Notebook ' u al. Adam gibi bir pc tamircisine git ve sadece:

- pc fazla ısınıyor. İşlemci ve board üzerindeki termaller kurumuş. Güzel bir temizleyip yeni macun sürebilir misiniz? diye sor.

Tamam derlerse:

Açmışken işlemci fanını da değiştirelim. Elinizde yoksa servisinden getirtin, gerekirse beklerim, de.

Hepsi toplam taş ama taş çatlasa 80-100 lira tutar. Bu iki işlem yapıldığında, bilgisayarın ilk günkü haline döner. Ne ısınma, ne ses. Daha bi 5 yıl sıkıntısız kullanırsın.

Not: notebook ' u battaniye üzerinde, yatakta, kucakta, bez masa örtüsünde, kısaca yüzeyinde kumaş olan hiçbir zeminde kullanmamalısın. İşlemci fanı aynı elektrikli süpürge gibidir. Yüzeydeki tüm yün, tüy, toz, parçacık vs ne varsa çeker, cpu fan motorunu mahfeder. İşlemci aşırı ısınınca da termal bant ve macunları kurutur.

Problemin sebebi de tahminim bu.

Sonuç: ısınma problemi.

Önemsemez, kullanmaya devam edersen:
- fan sürekli ve gürültülü çalışır
- pc ' de yavaşlama görünür
- ağır uygulamalarda donmalar meydana gelir
- ağır uygulamalarda pc kendi kendine reset atmaya başlar.
- en son aşamada aşırı ısınma dolayısı ile işlemci yada ekran kartı işlemcisi yanar.

Değişimi çok ama çok külfetli olduğundan yeni bir bilgisayar almak zorunda kalırsın.