Ford 5000 acil yardim

Arkadaslar acil yardim lazim fordun frenin sol taraftaki keceden dun yag damlatmaya basladi ,bugunde ugrasirken tamamen deldim galiba yag indi komple altina bi kap koydum doldu birazda yere akti 1_2 litre kadar keceyi kendimiz degistirmeyi dusunuyoruz daha,once basina gelen arkadasimiz oldumu kece,kac tl dir takmasi basitmi bi taraftanda korkmuyo degiliz oyle drek takilacak bisey mi motorun arkasi tamamen acilip takilacak diyede bi bilen varsa,yardimci olsun lutfen :(

Ynt: Ford 5000 acil yardim

Arkadaşım korkacak bir şey yok. Bende de ford 5000 var ve geçen yıl benimde yağ damlatıyordu dediğin yerden. Körük değişti sadece. Körük patlarsa yağ damlatır çünkü frenler yağ banyolu disk frendir fordun. Körük 12 lira ya almıştım ben geçen sene hidrolik direksiyon taktırıyordum o sırada ısta körüğü de takıverdi sağolsun. Eğer usta yakınsa kendin hiç uğraşma çünkü parca dahil 40 liraya falan halledersn. Ama ustaa götürme imkanım yok dersen kendin de değiltirebilrsin. Basittir değiştirmesi. Yağ akar oradan hep körüğü takar frenlerin vidalarını takıp ayar yapıp yağı koyarsın hepsi bu. Benm tavsiyem ustaya yaptırman yönünde ama

cem caka link=topic=77097.msg911061#msg911061 date=1407883956' Alıntı:
Arkadaşım korkacak bir şey yok. Bende de ford 5000 var ve geçen yıl benimde yağ damlatıyordu dediğin yerden. Körük değişti sadece. Körük patlarsa yağ damlatır çünkü frenler yağ banyolu disk frendir fordun. Körük 12 lira ya almıştım ben geçen sene hidrolik direksiyon taktırıyordum o sırada ısta körüğü de takıverdi sağolsun. Eğer usta yakınsa kendin hiç uğraşma çünkü parca dahil 40 liraya falan halledersn. Ama ustaa götürme imkanım yok dersen kendin de değiltirebilrsin. Basittir değiştirmesi. Yağ akar oradan hep körüğü takar frenlerin vidalarını takıp ayar yapıp yağı koyarsın hepsi bu. Benm tavsiyem ustaya yaptırman yönünde ama

Saol kardesim ya icimi rahatlattin yok zaten kendimiz derken abim takacak oda yarin geliyo koye bide sanjimana koydugum yag oraya ulasiyo dimi baska yerden koymuyoruz yani orasinin yagini

evet arka taraftan koyduğun yağ oraya ulaşır. oranın yağı ayrı değil. sadece viteslerin olduğu kısımdaki yağ ayrı. onunla karıştırma. kovan yağı yani difrensiyal yağını arka taraftan koy zaten o bir 40 kiloya yakın alır 30 - 40 arası alır .... frenlerin olduğu kısma arka kolları damper kaldırma hepsine o yağ gider. sadece arkadan koyman yeterli

vites kollarının yanındaki tapadan yag koydu iseniz vites kutusuna gider fakat arkada koltugun arkasında 32 lik anahtar falan olması lazım ucu yokarı dogru 4 veya 5 santim gibi uzu ucunda iyne deligigibi delik olan bi tapa var orası hidrolikler defransiyel firenler beslenir oraya konulan yag litresi 11 falan

Mustafa 66 link=topic=77097.msg911188#msg911188 date=1407953068' Alıntı:
Pekii akan yagi ordan tamamlarim ama vites kutusundaki yag nereye gitti bi kacgun once boyle degildi anlamadim ki
Şanzuman ve difereansiyel yağı aynıdır, bir yerden dolar bir yerden boşalır. Fren körüğü bizim binek aracın torpidoda bile var, MF 285-265 ve gold serisi Fıat 7066-80 66 da aynı körük kullanılıyor, muhtemelen Ford un körükte aynısıdır, kahve fincanı kadar. Değiştirmesi 5 dk. lık iş.

nailyetek link=topic=77097.msg911190#msg911190 date=1407953515' Alıntı:
Şanzuman ve difereansiyel yağı aynıdır, bir yerden dolar bir yerden boşalır. Fren körüğü bizim binek aracın torpidoda bile var, MF 285-265 ve gold serisi Fıat 7066-80 66 da aynı körük kullanılıyor, muhtemelen Ford un körükte aynısıdır, kahve fincanı kadar. Değiştirmesi 5 dk. lık iş.
abi eminmisiniz fordun şanzıman yagı ile defransiyel yagı aynı yerde bendede ford 6600 var ayrı ayrı yagları

Fordun defrensiyal yağı ile sanzıman yağı ayrıdır. İstediğin ustaya sorabilirsin. Zaten yap koyma ve ölçme yerleri bile ayrı viteslerin oradan ölçmek için tapanın ucunda çubuk vardır oradan bakarsın. Arka yağ ölçeği sol tarfta yandaki 26 lık vidayı sökerek ölçersin pradan yağ akana kadar koyarsın bi biraz fazla koyuyoruz çünkü kuyruk mili ile bizim her işimiz o yüzden usta biraz fazla olaun dedi

koltuğun

en üstte koltuğun arkasına denk gelen yerdeki kapak gibi olan vidayı söküp oradan yağı koyacaksın. ve traktöre arkadan bakıldığında sol tarafta kuyruk miline paralel olan yerde tapa vardır o tapayı sök. ve yukarıdan yağı koy o söktüğün tapadan yağ akana kadar koy... aktıktan sonra tapaları kapat o kadar. hiç mi değiştirmedin yağını. sen ne zaman aldın fordu

Valla 4 tane 5000 gecti elimizden hic birininde yagini degistirmedik zaten 1_2 sene falan kullanip dehistirdik hep bu motorda emanet o yuzden degistirmedik bilmiyoruzda ogrenmis olduk iste simdi sanjimandaki yag egimden belli olmuyomus onada baktim evet kuyruk milinin sol tarafindaki tapayida ogrendim simdi koycam yeride simdi keceyi soktum arka tekeri havaya kaldirdim da bu aldigimiz kece kucuk geldi yenisini geliyo onu takacam sonucu tekrar yazarim resimde atmaya calisirim

Direksiyon boşluğunu alırken kutuyu sökmene gerek yok sağda vve sol tarafta saplamaları var fakat ayarlaması ustalık ister Bi tarafı az Bi tarafı çok sıkarsan yolda çeker manevra da sıkıntı yapar. Fordun arka ve şanzıman yağı ayrı ayrı yerlerden koyulur o yağlar kesinlikle karışmaz bile kuyruk mili,hidrolik , fren ve dif dişlileri arkaya konulan yağdan güç alır iki teneke hidrolik yağı konulur şanzımanı 15 litre yağ alır transmisyon yağı motoruda 14 litre yağ alır 5000 ve ustu