İzli Tarım Projesi'nin tanıtım toplantısı TİGEM'e bağlı Konuklar Tarım İşletmesi

İzli Tarım Projesi tanıtıldı
06 Ağustos 2014 Çarşamba - 12:00
Kategori: Haber

İzli Tarım Projesi ' nin tanıtım toplantısı TİGEM ' e bağlı Konuklar Tarım İşletmesi ' nde gerçekleştirildi.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Konya Ticaret Borsası ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ' nin ortaklaşa hazırladığı ' Toprağı Koruyarak Buğdayda Verim ve Kalite Artırılmasına Yönelik En Uygun Tarımsal Üretim Tekniğinin Geliştirilmesi (İzli Tarım) Projesi ' nin tanıtım toplantısı Konuklar Tarım İşletmesi ' nde gerçekleştirildi. İlgili kurumların yetkilileri ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerinin katıldığı tanıtım toplantısında açılış konuşmasını yapan Konya Ticaret Borsası Başkan Vekili Mehmet Namık Köklüsoy, İzli Tarım tekniğiyle ithalata harcanan paranın ülkede kalmasını amaçladıklarını belirtti.

Kaliteli üretimin önemi büyük

Köklüsoy, 'Ülkemiz, kurak yıllar harici, kendine yetecek miktarda buğdayı üretmektedir. Bizim sıkıntımız kaliteli buğdayda. Maalesef sanayicimizin istediği kalitede buğday üretimimizde bir istikrar yakalayamıyoruz. Son 20 yıl içerisinde ülkemize ithalat yoluyla giren buğdayın miktarı 30 milyon tonu bulmuştur. Kaliteli buğday konusu, buğday ekim alanlarının çokluğu ve gelişmiş un sanayisi ile Konya için, daha önemli hale gelmektedir. Bu açıdan buğday üretiminde istenilen kaliteyi yakalamak bizler için, ülkemiz için önemli bir konu olmaktadır. Biz niye elimizde yeterli toprağımız, imkanımız ve insanımız varken diğer ülkelerin çiftçilerini destekleyelim? Biz dışarıya vereceğimiz dövizle kendi üreticimizi desteklemek istiyoruz. Amacımız doğru tarım teknikleriyle verimi ve kaliteyi artırarak bu paranın ülkemizde kalmasını sağlamaktır' dedi.

İzli Ekim toprağı korur

Projenin önemine dikkat çeken Konya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar ' da, 'İzli ekim yöntemi bizim hakikaten koruyucu toprak işleme diye tabir edebileceğimiz önemli bir yöntem. Hem çatak projelerimiz ile alakası vardır, hem de bizim özellikle bu bölgede FAO (Gıda Tarım Örgütü) ile beraber uygulamak istediğimiz akıllı tarım tekniklerinin de altlığı ve en önemli unsurlarından birisidir' ifadelerini kullandı.

Tek çare İzli Ekim

TİGEM Bitkisel Üretim Daire Başkanı Şükrü Beyazkaya ise, 'Biz Trakya Tarım İşletmesi ' nde çalıştığımız yerlerde yoğun olarak bu projeyi uyguladık. Gerçekten kalite konusunda çok önemli başarılar elde ettik. Burada kalitenin yanında bir de işçilikten tasarruf yani maddiyat açısından da çok büyük bir tasarruf söz konusu. İlaçlamada ve gübrelemede kullandığınız şeyleri, kılavuzları, bayraktarları, flamacıları ortadan kaldırıyorsunuz. Aynı izden gübreleme yapabiliyorsunuz, ilaçlamanızı yapabiliyorsunuz. Mesela geç zamanda pas ilaçlamasını yaparak buğdaya, tarlaya herhangi bir zarar vermeden bu işi ekonomik olarak yapmanın tek çözümü, gördüğümüz tek çare izli ekim' dedi.

İthalata dur demenin zamanı geldi

Proje Koordinatörü Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Öğüt de, 'Türkiye her yıl buğday ithal ediyor. Miktar olarak yeterliyiz. Bunun önemli bir bölümü de un sanayisinin güçlü olmasından dolayı Konya ' ya giriyor. Dolaylı olarak ithal ettiğimiz ülkelerin çiftçisini destekliyoruz. Artık bu işe yeter demenin, dur demenin zamanı geldi. Konya çiftçimiz ile el ele üniversitemiz, borsamız ve diğer tüm kuruluşlar ile beraber bu kalite sorununu çözeceğimize yürekten inanıyoruz' diye konuştu.

Proje için kullanılan tarım makinelerinin de tanıtılmasının ardından çiftlikteki İzli ve Normal Tarım teknikleri ile ekim yapılan parseller arasındaki farklar anlatıldı.

Ynt: İzli Tarım Projesi'nin tanıtım toplantısı TİGEM'e bağlı Konuklar Tarım İşletmesi

izli ekim yıllardır bizim buralarda var. buğday üretimimiz Allaha şükür kaliteli buğday dada sıkıntımız yok tek sıkıntımız fiyat konusunda . yıllardır bunu aşamadık veya aşmamızı engelleyen yerler var.

Ynt: İzli Tarım Projesi'nin tanıtım toplantısı TİGEM'e bağlı Konuklar Tarım İşletmesi

birisi tigeme çiftçinin bilinçli ama fakir olduğunuda söylesin..
büyük ihtimal bundanda haberi yok.. sabır ya rabbim..

şimdi burda ülkeyi kurtarmayı amaçladıkları izli ekim mibzerin ilaçlama mak. genişliğine göre teker izini ekmemesi değilmi? bunu bilmeyen varmıdırki? ama tek sorun şu ki bi çoğunun izli ekim mibzeri alacak parası yok + madem tekniği söylüyolar kalite için kullandıkları ilaç ve gübreleride çiftçinin yararlanması açısından yazmaları gerekmezmi...

İsmail Pelit link=topic=77105.msg911330#msg911330 date=1408002554' Alıntı:
şimdi burda ülkeyi kurtarmayı amaçladıkları izli ekim mibzerin ilaçlama mak. genişliğine göre teker izini ekmemesi değilmi? bunu bilmeyen varmıdırki? ama tek sorun şu ki bi çoğunun izli ekim mibzeri alacak parası yok + madem tekniği söylüyolar kalite için kullandıkları ilaç ve gübreleride çiftçinin yararlanması açısından yazmaları gerekmezmi...

Izli ekimi, hiçbir ekipmana gerek olmadan kendin de yapabilirsin. Tek yapman gereken izi bırakacağın sıralarda, mibzerin traktör tekerleğine denk gelen 2 ' şer ayağını kapatmak.

Öyle pahalı ekipmanlara gerek yok yani. Yapıcam diyen biraz emekle ve 'sıfır' maliyetle kolaylıkla yapabilir.

sebazios link=topic=77105.msg911368#msg911368 date=1408014653' Alıntı:
Izli ekimi, hiçbir ekipmana gerek olmadan kendin de yapabilirsin. Tek yapman gereken izi bırakacağın sıralarda, mibzerin traktör tekerleğine denk gelen 2 ' şer ayağını kapatmak.

Öyle pahalı ekipmanlara gerek yani. Yapıcam diyen biraz emekle ve 'sıfır' maliyetle kolaylıkla yapabilir.
ona bu sene geçmeyecezde abi çekili mibzerin traktör izlerini kapatması için ikişer bacak yapma niyetimiz var tavsiyen nedir?

TİGEM yinede faydalı bir kurummuş.,Baksanıza bizi hem güldürdü hem eğlendirdi...Herhalde aylak kalan bir kaç memurun işgüzarlığı bu.

Haberde izli ekimden bahsediliyor, izli ekimi algilama sekilleri fotorgraftan belli oluyor. Siraya ekim mahsulu, izli ekim mi saniyorlar acaba

İsmail Pelit link=topic=77105.msg911414#msg911414 date=1408036621' Alıntı:
ona bu sene geçmeyecezde abi çekili mibzerin traktör izlerini kapatması için ikişer bacak yapma niyetimiz var tavsiyen nedir?

Her tekerleğin izine,

Yerleriniz kumsalsa: 2 ' şer adet çift yaylı kültivatör bacağı.
Yerleriniz kepir ise: 1 ' er adet kaz ayağı tipi patik takılı tiller bacağı. (Montajı zor ama kesin çözüm)