İneğin Yatağı (Temmuz 2014)

Kim bu inegin % 86 yatarak geçirdiğini yazan? Hiç inek görmemiş herhalde ( gün 24 saat ve % 86 = 20 kusur saat yatıyor olması lazım. 20 saat yatan inek 3-5 günde organ kaymasindan ölür !!! Sanırım bu yatakta yatan inekler ölüyor))

Bır ustadımız soyle demıstı...

Hayvanın gunluk yapacagı cok bırsey yok...

Ya yem yemlenecek ya da yatıp gevıs getırecek...Egerkı bu ıkısınden farklı bırseyler yapıyorsa ızleyıp nedenını anlamak lazım...

Fakat sahsı gorusum...

Cıftlıkte boyle ekıpmanların oncelık sırası vardır...

Soylekı eger cıftlıkte hayvanlar kesme yalaklardan su ıcıyorsa fakat altlarında kaucuk yatak varsa bu abes bır durumdur...

Ben olsam boyle bır durumda hayvan altlıgı olarak kum kullanıp hayvanların sureklı temız taze su ıcebılecegı otomatık suluklardan alırdım...

Bır yasanmıs ornek ..

Bır arkadasım ahırındakı sundurmasını yukseltmek ıcın ahırını genıslettı hayvanlarını oraya aldı sundurmayı 1 metre kadar yukselltı fakat hayvanların zemını gene aynıydı...hayvanlar ıslaklıktan yatamıyor sureklı ayaktaydı...

Bu durumda da yapılacak ılk ıs hayvanların yatabılecegı bır zemın hazırlamaktı...
İneğin önceliği 1-temiz hava,2- temiz ve taze su 3-yeterli miktar ve karışımda yem.4- kuru, temiz ve yumuşak zemin 5 -uygun altlık. Altlık kauçuk demek değildir. Her kauçuk ise hayvan yatağı değildir.

İklimi uygun olanlara serbest sistem yarı açık mekan yemliğin başı beton gezinti yeri toprak zemin olsun derim .

İklimi sert olanlar bağlı bakanlar için yatak olabilir ama serbest sistemden çok memnunum ben inekler yaz kış salma tabi bizim iklim uygun .

Özellikle holstein süt inekçiliğinde ayak hastalığı ve meme hastalığı konusunda serbest salma sistem çok istifadeli

Geçen gün bereket tv de veteriner programında veteriner meme hastalığı olan bir bağlı ineği olduğu yere sağdı o inek o altına sağılan hastalıklı sütün üzerine yatacak tekrar enfekte olacak , bağlı hayvan özellikle holstein çok zor bakımı çok dikkat etmek gerek

Ama yukarıda dediğim gibi iklim sert ise yapacak bir şey yok o zaman altlarına bir şeyler düşünmek gerek .

Bülbülü altın kafese koymuşlar ah vatanım demiş.
Kötü hayvan yatağı sanılandan daha fazla sorun yaratır

hatko çok çok kaliteli bu işin ilmindende gerçekten anlıyorlar ar-ge ye de önem veriyorlar takip ettiğim kadarıyla.ama yatakları biraz pahalı . konya firması var 110*190* 22 cm 110 tl 110*190* 25 cm 115 tl hem piyasadaki en hesaplılardan biri hemde kaliteli .hatkoda 150tl civarı standart 110 cm den geniş yatakta yapmıyorlar. işbir de kalite yanlız pahalı. ama herşeyin ötesinde kum yataklık kavuçuk yataklıklardan çok çok daha iyi ancak iç bölgelerde bukmak zor deniz kıyısı şehirlerde belki olabilir bilmiyorum. bikaç araştırma incelemiştim kum yataklık kavuçuk yataklık karşılaştırmaları .tamamen bilimsel karşılaştırmalar ve kum yataklık çok çok daha üstüm her anlamda.
uygun altlık. Altlık kauçuk demek değildir. Her kauçuk ise hayvan yatağı değildir.