Süt sığırcılığı işletmelerinde gübre yönetimi

Süt sığırcılığı işletmelerinde gübre yönetimi

Sığırların idrarı, dışkısı ve bir kısım yataklık malzemesinin karışması sonucu ortaya çıkan atıklar gübreyi oluşturur. Gübre yönetimi hem çıkan gübrenin uzaklaştırılması, hem de, eğer kullanılacaksa, bitki yetiştirmede kullanımına uygun olarak depolanmasını içeren işlemlerdir.

Gübre hayvan adedi arttıkça büyük bir problem haline gelebilir. Hayvanlara ve insanlara zararlı amonyak, metan, hidrojen sülfit ve karbondioksit açığa çıkaran gübrenin kaldırılması şarttır. Diğer yandan; bu konuda yasal gerekliliklere, çevresel koşullara da uymak zorunludur.

İnekler yedikleri ile ilgili olarak değişen miktarlarda toplam gübre üretirler. Bir ineğin yılda 20 m3 toplam gübre ürettiği hesap edilir. Canlı ağırlık, süt verimi de bu miktarı etkiler.

Gübre çevresel kirlilik ve hastalık kaynağı olabileceği gibi, bitkisel alanlarda da daha iyi ürün yetiştirilmesini sağlayacak azot, fosfor, potasyum gibi mineralleri içerir. Dolayısıyla gübre yönetimi, gübrenin kaldırılması ve sonra kullanımının bir bütün halinde düşünülmesi yönünden en baştan planlamış olmalıdır.

Hastalıklar oluşabilir

Gübreler ortamda bulundukları sürece solunum yolu enfeksiyonlarına ve meme yangılarına zemin hazırlayan etki gösterirler. Bu barınağı ve çevreyi kirletici etkileri önlemek için sıyırıcı ile küçük traktörler ile su ile uzaklaştırma yöntemleri kullanılır.

Ülkemizde sıyırıcı ile gübrelerin atılması yöntemi son yıllarda gayet yaygınlaşmıştır. ABD’de ise daha çok küçük traktörler kullanılmaktadır. ABD’de yatak yerlerinde kum kullanımı yaygın olduğundan, kumun ise sıyırıcıların halat ya da zincirlerine zarar vermesi sebebiyle küçük traktörler tercih edilir.

Su ile yıkama yöntemi ise, evlerdeki sifon sisteminin çok büyüğü olarak düşünülmelidir. Kullanılan su çöktürülüp, arındırılarak tekrar kullanılabilirse de, bunun arada bir suyla takviyesi gerekir. Bu yöntemlerin avantaj ve dezavantajları kuruluş safhasında değerlendirilmelidir.

Sıvı ve katı gübrenin toplanması, dağıtılması için değişik sistemler uygulanır. Sıvı gübreler genellikle çukurlardan, havuzlara kadar çeşitli büyüklükteki yerlerde toplanabilir. Eğer araziye dağıtılacaksa sıvı gübre dağıtıcıları, makineler kullanılabilir. Coğrafi yapı, iklim, arazi varlığı ve yasalar bu konuda yol gösterici olmalıdır.

Gübre tipine göre, uzmanlarına danışarak, en baştan, iyi planlama yapılmalıdır.

Biyogaz teknolojisi

Gübrelerin değerlendirilmesinde öne çıkan bir teknoloji ise BİYOGAZ’dır. İşletmeler tek tek bu teknolojiyi kurabilecekleri gibi, yakın olanlar bir araya gelip gübrelerinden ortak biyogaz elde edebilirler. Isı ve elektrik enerjisine dönüştürülen gübrelerden kalan kısım ise yine arazide değerlendirilebilir.

Biyogaz üretimi için gübrenin ve özellikle selüloz miktarının önemi büyüktür. İyi bir fizibilite ile girişim yapılmalıdır. Projelendirme ve kurulum maliyeti pahalı bir teknolojidir. Sistem ürettiği ısı ve elektrik enerjisinin bir kısmını kendisi de harcar. Yıllık işletme maliyeti de göz önüne alınarak, gerçekçi bir fizibilite ile yola çıkılmalıdır.

Özet olarak; gübre yönetimi konunun uzmanları tarafından, en baştan düşünülerek uygun yöntemlerin seçilmesiyle yerine getirilmesi gereken bir iştir.

"B..ku Yöneten Çiftliği Yönetir" diye boşuna dememişler.Sığırcılıkta İşe nereden başlamalı? Bir çiftlikteki işçiliğin yaklaşık % 60 nın Gübre yönetimi olduğunu söylüyor uzmanlar. Tabi bu çiftlik sistemine göre değişir herhalde. Bu işe kafa yoruyorum uzun zamandır. İnternette araştırırken, Avustralya, Kanada gibi ülkelerde bazı özet bilgilere rastladım. Burada paylaşayım dedim. https://www.daf.qld.gov.au/environm...-environmental-impacts/manure-production-data

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas
Degerli arkadaslar gubre yönetimi akıllıca yapıldımı kaliteli bir gubre elde ediliyormus
Ama biz yeterince bundan faydalanabiliyormuz muamma
ben kendi adıma gubre gubrelikte belli bir sure bekler
Daha sonra cogaldımı alır harman yerine goturur 1 sene bekledimi götürüp atıyorum tarlaya
ama ne kadar dogru bir işlem yapıyorum bilmiyorum
bu konuda bilgisi ve özellikle uygulama yapıp çok guzel verim alan ve uygulama yöntemi hakkında detaylı bilgi verebilecek arkadaslar varmı
saygılarımızla

Degerli arkadaslar gubre yönetimi akıllıca yapıldımı kaliteli bir gubre elde ediliyormus
Ama biz yeterince bundan faydalanabiliyormuz muamma
ben kendi adıma gubre gubrelikte belli bir sure bekler
Daha sonra cogaldımı alır harman yerine goturur 1 sene bekledimi götürüp atıyorum tarlaya
ama ne kadar dogru bir işlem yapıyorum bilmiyorum
bu konuda bilgisi ve özellikle uygulama yapıp çok guzel verim alan ve uygulama yöntemi hakkında detaylı bilgi verebilecek arkadaslar varmı
saygılarımızla
Beklemesi iyi. Bu şekilde içindeki yabancı otlar tohumlar vs fermente olup eriyor . Saf gübre ye Dönüyor. Taze gübre de ot sorunu baş gösteriyor . Keşke yerimiz olsada bizde bekletebilsek

• Beğen
Tepkiler: KüreLee
Beklemesi iyi. Bu şekilde içindeki yabancı otlar tohumlar vs fermente olup eriyor . Saf gübre ye Dönüyor. Taze gübre de ot sorunu baş gösteriyor . Keşke yerimiz olsada bizde bekletebilsek
İşte o dediğin fermente degil beklemekle yeteri kadar olmuyor bu iş bir yöntemi şekli var buyuk firmalar bunu çabuklaştırıyor ben çabuklaştırmadan olsun yerim var diyorum burun kıvırıyorlar
bizim bekletip attığımız o kadar kaliteli olmuyor
kalitesini atrttırmalk için ne yapılabilir onu bulmak lazım

• Beğen
Tepkiler: gkhAn
Gübrenin fermante olması için üzerinin kapatılması gerekiyor. Tabi bu bahsettiğim katısı ve sıvısı ayrılmış gübre için geçerli. Gübrenin katısını uygun bir yere yığıp üzerini branda ile kapatıp 1 ay bekletmek gerekiyor. Üstü açık bekletilen gübrenin kalitesi artmıyor aksine kalitesi düşüyor.

• Beğen
Tepkiler: KüreLee

Gübrenin fermante olması için üzerinin kapatılması gerekiyor. Tabi bu bahsettiğim katısı ve sıvısı ayrılmış gübre için geçerli. Gübrenin katısını uygun bir yere yığıp üzerini branda ile kapatıp 1 ay bekletmek gerekiyor. Üstü açık bekletilen gübrenin kalitesi artmıyor aksine kalitesi düşüyor.
Hocam ben 2 yıldır degişik şekiller deniyorum
ahırdan çıkan gubreyi ince uzun şekilde 1 metre yukseklikte ücgen biçimde yıgıyorum
üstüne branda ile kapladım havasız ve soğuk şekilde olsun diye
he elimden geldiği kadar kepçeylede üzerini şıkıştırdım
2 aydır bekliyor bakalım
birde şunu yaptım içine geçen seneden kalan kötü samanları yani dışarda ıslananlar vardı onları patozladım attım içine
kepçeyle karıştırdım bahçedeki yapraklarıda atım içine oda ayrı bir yığın
denemelik 2 yığın var bakalım ikiside yatıyo kuzu gibi ne olacak
ama ben bunu yapacam muhakkak bir yolu vardır kendi b....mu adam yapıp tarlaya öyle atacam elin oğlu 1 ayda yapsın he benimkide 1 yılda olsun niye fermenteli diye para verecem nasıl olsa boş taşlı harman yeri bir işe yaramıyor bunu yapacam orda vardır yolu
he sitede bunu bilen arkadaş vardır diye umut ediyorum
bir heriflik ederde tek tek anlatır
sıra sıra ögretir yatırır kuzuyu yiriz varmı bu işi ben becerdim
ahada şöyle yapılıyor ve harika oluyor diyen babayiğit

45- 60 gün diyenlerde var. hızlı fermente için beton zemin branda şart gibi duruyor. İlk işlem sıvıdan ayrıştırma. Seperatör bu işe yarayacak. Bu hem yükü azaltacak. İkinci işlem serme karıştırma. burada beton zemin gerekli diyorlar. ben olsam kilit parke taşı kullanırdım. ya da olabiliyorsa taban brandası gibi bir şey.
Bir de 1metreküp gübre için 10 kg. kireç 10 kg üre diyorlar. bunları karıştırıp brandayla örtüyormuşuz. 80 derece sıcaklık oluyormuş. Böyle de 30+20 =50 gün diyorlar.
Bir de fosfor katarak zenginleştirdiklerini duymuştum. araştırmaya devam:)

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas
Fosfor ile zenginleştirmeyi buldum. Tonuna 7-8 kg diyorlar. Bu Azotu bağlayacak. Gübre yığını yüksekliği 1,5 metreyi geçmesin.
Yapılacak işin püf noktaları:
1. gübreyi sıvıdan süzme. bu işlem ahırda olabilir. Daha sonra koyulaşınca gübre serme yerine götürme.
2. Buranın altı beton olmalı. alt toprak olursa oksijen alma ya da uçma ve sıvı kaybı olur. burada 1metreküpe 10kg üre ve 10 kg toz kireç katıp harman edilir. ya da 1 tona 8 kg TSP veya DAP harman edilir. yığın 1,5 m yüksekliği geçmemelidir. Genişlik de değişebilir ortalama 1,5 - 2 m civarı olabilir.
3. üstü naylon branda ile kapatılır. Oksijen ya da yağmur almamalı. içten yanmalı. 1 hafta sonra sıcaklık artacak. kontrol için ölçülebilir. 60-80 civarı olmalı
4.30 gün sonra açıp harman edilir. Bunun için özel ekipman var ama eldeki ekipmanlar da kullanılabilir. hemen kapatılır.
5. 20 gün daha beklenir. gübre fermente olmuştur.
Bu birinci yol.
Benim yerime kuzuyu toprağım yesin:) tiye almayın yeterli:)
Bildiklerimi niçin mi yazıyorum? Benimki amme hizmeti:)
Gülüp geçebilirsiniz de. Zaten çoğu ağlanacak halimize gülmüyor muyuz? :)