Türkler 1 yılda ne kadar bal yiyiyor?

15 Ağustos 2014

Türkiye hem kovan sayısı hem de bal üretim miktarı açısından Çin’den sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’de yıllık yaklaşık 80 bin ton bal üretilirken, yıllık kişi başı 1 kilo 100 gram bal tüketiliyor.

Türkiye’deki bal üretimine ilişkin konuşan Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen “Türkiye’de toplam bal ve arı ürünleri pazarı yaklaşık 500 milyon TL’lik hacme sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ambalajlı-markalı bal pazarı bu rakamın 300 milyon TL’sini oluşturuyor. Türkiye’de 6.5 milyonun üzerinde kovan ve 80 bin civarında kayıtlı arıcı bulunurken, verimsizlik ve yüksek maliyet arıcılığın birincil sorunları olarak karşımıza çıkıyor. Anavarza Bal olarak, 2013 yılını 2 bin tonluk üretimle tamamladık. 2014 hedefimiz ise 40 milyon TL ciro ve 2 bin 500 ton üretim gerçekleştirmek' dedi.

Türkiye ' de kişi başı yıllık bal tüketiminin 1 kilo 100 gram olduğuna işaret eden Sezen, 'Avrupa ülkelerinde ise bu rakam 800- 900 gram civarında. Bizde 35 yaş ve üstü kişiler daha fazla bal tüketiyor. Kışın bal tüketenlerin oranı yüzde 82,47’ye çıkarken, halkın yüzde 13’ü bal dışında diğer arı ürünlerini de tüketiyor. Dünyadaki 64 milyon arı sayısından yüzde 8 ' ine sahibiz. Dünya geneline baktığımızda arıcılığın Türkiye’deki durumunun çok iyi olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Ynt: Türkler 1 yılda ne kadar bal yiyiyor?

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77148.msg912051#msg912051 date=1408222180' Alıntı:
ben yılda enaz 4-5 kğ bal yerdim...
ama tv deki bal reklamları hepimizi canımızdan bezdirdi...
Bunların yüzünden artık arılara bile güvenmiyorum..
ne dersiniz..

Abi bizde dışarıdan bal almayız dayımın arıları var her sene ordan alırız katkısız mis gibi bal yeriz :D Ama yılda 4-5 kilo bal bekar adama zarar ben o kadar yemem :D

UÖZKAN.77 link=topic=77148.msg912054#msg912054 date=1408222333' Alıntı:
TV ' dekilerden uzak kaç Yusuf,

tanıdık, bildik arıcılara güven..

bal, polen vs.. tam şifa..
benim arazide kiracılarım var Arıcı..
en az düzeyde şeker verirler...
onlardan temin ediyorum..
ama çam balını çok severim..
Barış UZEL link=topic=77148.msg912057#msg912057 date=1408222886' Alıntı:
Abi bizde dışarıdan bal almayız dayımın arıları var her sene ordan alırız katkısız mis gibi bal yeriz :D Ama yılda 4-5 kilo bal bekar adama zarar ben o kadar yemem :D
o zaman senin düğününe gelirken herkes bir petek bal alıp gelelim barış.... :)

Çiçek balı kadar yarayışlı olmasa da ben de çam balına biterim. Tadından mıdır nedir, koyunun buğday yemesi gibi önüme konan kadarını yerim.

Miktar konusunda net rakam vermek zor.

Hermiyas link=topic=77148.msg911542#msg911542 date=1408089295' Alıntı:

15 Ağustos 2014

Türkiye hem kovan sayısı hem de bal üretim miktarı açısından Çin’den sonra dünyada ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’de yıllık yaklaşık 80 bin ton bal üretilirken, yıllık kişi başı 1 kilo 100 gram bal tüketiliyor.

Türkiye’deki bal üretimine ilişkin konuşan Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen “Türkiye’de toplam bal ve arı ürünleri pazarı yaklaşık 500 milyon TL’lik hacme sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ambalajlı-markalı bal pazarı bu rakamın 300 milyon TL’sini oluşturuyor. Türkiye’de 6.5 milyonun üzerinde kovan ve 80 bin civarında kayıtlı arıcı bulunurken, verimsizlik ve yüksek maliyet arıcılığın birincil sorunları olarak karşımıza çıkıyor. Anavarza Bal olarak, 2013 yılını 2 bin tonluk üretimle tamamladık. 2014 hedefimiz ise 40 milyon TL ciro ve 2 bin 500 ton üretim gerçekleştirmek' dedi.

Türkiye ' de kişi başı yıllık bal tüketiminin 1 kilo 100 gram olduğuna işaret eden Sezen, 'Avrupa ülkelerinde ise bu rakam 800- 900 gram civarında. Bizde 35 yaş ve üstü kişiler daha fazla bal tüketiyor. Kışın bal tüketenlerin oranı yüzde 82,47’ye çıkarken, halkın yüzde 13’ü bal dışında diğer arı ürünlerini de tüketiyor. Dünyadaki 64 milyon arı sayısından yüzde 8 ' ine sahibiz. Dünya geneline baktığımızda arıcılığın Türkiye’deki durumunun çok iyi olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

şeker pahalı olunca glikoz piyasayı tekeline aldı artık glikozsuz bal yok malesef
daha dogrusu evinin ihtiyacı için 3-5 tane kovanı olanları saymazsak bu işe hile katmayan yok
çünkü bu işi hobi için degilde para kazanmak için yapıyorsan ve bu bal fiyatlarına ragmen kar etmek zorundaysan ki nomalde fiyatlar düşük
işte ozaman arıya glikozu vereceksin mecburen

buarada benden siz trakkulup üyelerine tavsiye
1-kesinlikle tvlerde reklemı yapılan balları almayın çünkü bunlar arının dogal yaptıgı bal degil mısır balı yani glikoz yani fabrikasyon bal yani merdiven altı bal :)
2-çok zorda kalmazsanız balparmak gibi anavarza gibi ve benzeri firmaların ballarınıda almayın çünkü bu firmalarında bukadar bal üretecek arısı yok
nerden buluyorlar bu balı dersek cevap gayet basit piyasadan ne oldugu belirsiz ballları piyasanın en ucuz oldugu zamanlarda toplayıp harmanlayıp bazı işlemlerle donmuş haldeyse eritip su gibi cıvıksa biraz koyulaştırıp daha sonra kavanozlara koyup üzerinede etiketi basıp pahalı pahalı satıyorlar
kısaca ismi n olursaolsun büyük firmaların sattıgı balıda önermiyorum yukarıya ismini yazdııgm iki firma biizm köyden ve komşu köylerden de bal alıyor ondan durumu biliyorum

3-eger köyünüzde bu işi yapan güvenilir kişiler varsa yada komşunuz bu işi yapıyorsa yada herhangi bir akrabanız bu işi yapıyorsa onlardan bal alınabilir tabi onlarada güveniyorsanız alın güvenmiyorsanız yukarıya yazdıklarımdan farkı yoktur onlarında

4-en garanti en güvenilir yöntem balınızı kendinzi üretin 5 kovan 10kovan arınız olsa size masrafıda olmaz dolu dolu balınız olur evde yıl 12 ay bal yersiniz temiz hilesiz saglıklı ve lezzetl olur emin olun buna

en kaliteli yada en lezzetli yada en yararlı bal konusuna gelirsek
arılar birçok bitkiden birçok çiçekten hatta birçok agaçtan bal yapsada
kimisi lezzetlidir ama yararlı degildir
kimisi yararlıdır ama tadı yoktur
kimisi hem tatsızdır hem yararlı degildir

hem lezzetli hem kaliteli hem saglıga daha çok faydası olan bal varmı derseniz var
oda kekik balıdır
nerden biliyorsun derseniz ilkokuldayken babamla başladım arıcılıga amatör olarak ve en son üniversiteye başlamadan 1-2 yıl önce arılarımızın çalınmasıyla bıraktık yani babam bıraktı bende bırakmış oldum heryıl ortalama 30-35 kovan arımız olurdu daha sonra birkaç defa denedik 2-3 kovanla başladık tekrar ama olmadı bizde komple bıraktık :)

bal çeşitlerine birer tane örnek vereyim

kaliteli gözüken lezzeti de fena olmayanhatta keskin bir tadı olan hiç bir yararı olmayan ballara örnek pamuk balıdır hatta kısa sürede bozulabilme özelligi vardır (6ay ile 12 ay arasında)

kalitesiz gözüken lezzetsiz olan saglıga hiçbir faydası olmayan ballara örnek ayçiçegi balıdır kısa sürede bozulabilme özelligi vardır (ay ile 12 ay arası)

kalitesiz gözüken ama lezzetli olan ama saglıga pek faydası olamayan ballara örnek çam balıdır bozulabişlem riski pamuk ve ayçiçegine göre daha dayanıklıdır (uygun saklama koşullarında 1-2 yıl )

kalitesiz gözüken lezzetli olan saglıga faydası yukarıya yazdııgım balalra göre birazda olsa daha faydalı olan bal turunçgil çiçeklerinden yapılan baldır(portakal balı vs) bozulma riski ısa vadede olmasada uzun vadeli dayanıklı degildir 1-2 yıl dayanabilir bozulmadan

kaliteli gözüken lezzeti biraz kötü olan saglıga faydalı olan bal püren balıdır dayanıklılıgı iyi sayılabilir uygun koşullarda 3-4 yıl muhafaza edilebilir

kaliteli gözüken tadı ve kokusuyla insanı cezbeden vede saglıga faydalı olan bal kekik balıdır fakat aşırı tüketilirse insanı çarpabilir dayanıklılıgı uygun koşullarda muhavaza edilirse 5-6 yıldan aşagı olmaz

birde şifa niyetine ilaç niyetine astronomik rakamlarla satılan ballar var özellikle karadeniz bölgesinde butür balların üretimi yogun olarak yapılıyor bunlar genelde ilaç niyetine kullanıldıklarından lezzetleri fazla olamaz hata acı olanı bile vardır ama genelde bu ballar serttir fazlası adamı mahveder :) bu balların dayanıklılıgı hakkında pek bilgim yok

birde arı sütü varki onun ne işe yaradıgını bilmeyen yoktur şifanın özü arısütüdür balla karıştırıp hergün bir yemek kaşıgı tülketmekte çok fayda var :)

ayrıca son yıllarda propoliste üetim olarak epey yaygınlaştı eskiden arıcılar yani biz ve diger arıcılar onu pek bilmezdik normal mum sanardık ve atardık ama günümüzde özellikle ilaç üretiminde insan saglı açısından önemli oaln bazı ilaçlarda hammedde olarak kullanılıyor çok degerli

son olarak şunuda söyleyim
petekli bal yani mumun üzerine arının yaptıgı balı süzmeden direk mumuyla beraber satılması ve tüketilmesi saglık açısından hiçbir fayda saglamaz hiçbir cazibesi yoktur ayrıca petekli bal demek dogal bal demek degildir onunda hilesi var malesef :)
vede arının bal yapması için kullanılan mumun üretimi çok zordur hatta genelde yurtdışından çinden falan ihraç ediliyor yani mumla beraber yenilirse petekli bal birnevi milli ekonomiye de zarardır

Yavuz hocam sağolasın..

KEKİK konusunda ÇOK haklısın, bizim buralar tam yatağı:) buranın arıcısı kadar da dışardan karadenizden yazları misafirimiz olur..

ARININ elinden geçmiş, beslemede pancar şekeri verilmiş olsa bile HER balda az-çok ŞİFA vardır derim..

EN kalite için ekolojik temizlik şart, ilkel-basit tarım veya DOĞU gibi sentetik kimyasal kullanımının azlığı-yokluğu ŞART

Yüksek rakım ŞART

Dağlar, kırsal şart..

Buraların halis balıyla-poleniyle biçok şifa bulan, gülmeyin çocuk sahibi bile olanlar var.. (doktorlar-hastaneler bizden bu kadar demelerine rağmen).