Mısır alım fiyatı 680 lira açıklandı

Yazan : Ali Ekber Yıldırım Kategori : Doktar, Hububat, Yazdığım haberler

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2014 ürünü mısır alım fiyatını ton başına 680 lira olarak açıkladı. Geçen yıl alım fiyatı 640 lira açıklanmıştı. Üretim miktarı, maliyet, iç ve dış piyasa fiyatları, enflasyon, refah payı, üretimin sürdürülebilirliği ve kamuoyu beklentileri dikkate alınarak açıklanan fiyata ilave olarak ton başına 40 lira prim ödenecek.
Toprak Mahsulleri Ofisi’nden mısır alım fiyatı ile ilgili yapılan açıklamada 31 Temmuz itibariyle Çukurova ve Amik Ovası’nda mısır hasadının başladığına dikkat çekilerek bu yıl mısır alımlarında izlenecek politika hakkında şu bilgilere yer verildi:
1-Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO), mısır üretimi yapılan bölgelerdeki tüm işyerlerinde 18 Ağustos 2014 Pazartesi günü itibariyle mısır alımına başlayacaktır.
2-Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticiler, belgelerindeki üretim miktarının tamamını peşin satabilecek veya emanete bırakabileceklerdir.
3-Çiftçi Kayıt Sistemi(ÇKS) Belgesi olmayanlar ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla TMO depolarına emanete bıraktıkları ürünlerini, 1 Ocak 2015 – 31 Mayıs 2015 tarihleri arasında TMO’ya satabileceklerdir.
4- TMO, üreticilerimizin işyerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla geçen yıl olduğu gibi 2014 yılında da mısır alımlarını randevulu olarak yapacaktır. Randevusuz alım yapılmayacaktır. Randevular, randevu.tmo.gov.tr, www.randevu.tmo.gov.tr ve www.tmo.gov.tr internet adresleri üzerinden veya TMO işyerlerinden alınabilecektir.
5-Pazar günleri hariç haftanın 6 günü alım yapılacaktır.
6- Emanet alımlar, geçici alım merkezleri dahil boş depo kapasitesi olan tüm işyerlerimizde yapılacaktır.
7- Ürünlerini TMO depolarına emanete bırakan üreticiler, talepleri halinde makbuz senediyle TMO’dan yüzde 30 avans alabilecek veya anlaşmalı bankalardan kredi kullanabileceklerdir. ÇKS belgesi olmayanlar ise anlaşmalı bankalardan makbuz senediyle yalnızca kredi kullanabileceklerdir.
8-Bu yıl ürün bedelleri, ürünün TMO’ya teslim tarihinden itibaren 30 gün içerisinde üretici banka hesaplarına aktarılacaktır.
9-Ürününü anlaşmalı bankalardan(Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, ING Bank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Denizbank, TEB, Albaraka Türk ve İş Bankası) alınan ürün kartı ile teslim eden üreticilere ise 30 gün yerine, 10 gün içerisinde ödeme yapılacaktır

Ynt: Mısır alım fiyatı 680 lira açıklandı

TMO SEVERLER GÜZEL BİR OYUN HAVASI AÇIP KURTLARINI DÖKEBİLİR
bu tmo nezaman çiftçinin dostu olduki şimdi olsun
illaki mundar edecekler çiftçinin ürününü
daha çarşamba günü esnaf 67 kuruşa alıyordu bugün telefonda sordum 4-5 kuruş düşürmüşler fiyatı
adamalr haklı tmo 68 kuruş açıklarsa esnaf 50 kuruşa alım yapsa bile hak ediyoruz biz bunu
yazıklar olsun

bide azönce bir yazı okudum
toz pembe br yazıydı aşagıya kopyalıyorum
belki yazıyı okuyunca
biraz hayal kurabiliriz

Müdahale alım fiyatı ton başına 680 lira
TMO müdahale alım fiyatı belirlenirken, üretim miktarı, maliyet, iç ve dış piyasa fiyatları, enflasyon, refah payı, üretimin sürdürülebilirliği ve kamuoyu beklentilerinin dikkate alındığına işaret edilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:'2013 yılında, 640 TL/Ton olarak açıklanmış olan mısır müdahale alım fiyatı, 2014 yılında ton başına 680 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyata ilave olarak geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 40 TL/Tonluk primin yanında gübre, mazot ve toprak analizi gibi destek ödemelerine 2014 yılında da devam edilecektir. 680 TL/Ton olarak belirlenen müdahale alım fiyatı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca verilen 55 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 735 TL/Tona yükselmektedir.'

Ynt: Mısır alım fiyatı 680 lira açıklandı

gözümüz aydın
tüccar mısır alımını durdurmuş 1 saat önce konuştum
pazartesi veya salı günü netleşir diyor görüştügüm tüccar
hatta sordum peki adam biçeri soktu tarlaya mısırı biçtirdi getirdi sana ozaman ne yapacaksın diye sordum
ya malını döküp gidecek pazartesi salı artık nezaman netleşirse ozaman gelip hesap kestirecek yada malını dökmeyecek evine götürecek dedi
bu kaç gündür böyle dedim
tmo fiyatı belli olduktan 2-3 saat sonra böyle oldu mal verdigimiz yerler bize fiyat veremiyor bizde çiftçiye fiyat veremiyoruz dedi

uzun lafın kısası
yazıklar olsun tmo yazıklar olsun tmo yetkilileri yazıklar olsun sizi oraya yetkili yapan kişilere ve yazıklar olsun hükümete