Zetor 90-İLK Hararet ve Yakıt Durumu

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Zetor 90 ön kepçeyle 3 ayrı yerde 250 ton kadar saman yığını yapma işininin akabinde 410 saat civarı İLK defa hararet ibresi yükseldi.. motorun burnu saman yığınlarına girecek şekilde ve rüzgarlı hava bikaç saat aralıksız çalışma..

işin bitiminde kaputu açınca bütün motor bloğu, radyatör, intercol tamamen saman tozuydu.. filtre daha önce hiç görmediğim kadar kötü değil berbattı..

havayla güzelce temizledik herşey normale döndü..

saman işinde temizlik ŞART!

Bu arada TOPLAM 7 SAAT. Bunun;

-3 saat yol 15-17 gaz 25-28 km hız seri 6 ile..4x2

-3 saat 4x4 olarak seri 2-3 ile ön kepçeyle saman yığma düzeltme işi..

-1 saat 4x4 olarak ön kepçeyle seri 1-2 gübre yükleme yaklaşık 3 kamyon..

ibreden toplam 7 çalışma saati petrole yanaştım 45-50 litre tahmin ederken 33 litre çıktı şaşırmadım desem yalan olur:)

işin en başında depo tam doldurulmuştu biter bitmez hemen tekrar dolduruldu..

Ynt: Zetor 90-İLK Hararet ve Yakıt Durumu

Umut abi toz en büyük düşman zaten, soğutma ve havalandırma kanallarını tıkadığı zaman hararet ibresinin yukarı davranması kaçınılmaz sık sık temizlemek lazım ve ayrıca yakıt benim baya hoşuma gitti güzel değerler alk-*s
Paylaşım için teşekkürler :)

15-20 ton yükle yaz ortası rampada bile yerinden oynamayan hararet ibresi dün ÇOK fena yükseldi.. iş bitimi son anda farkettik..

yakıt ÇOK iyi.. son arka denge ağırlığı ve arka jant ağırlığı ilavesiyle kepçeli 90 ' lık 6 tona yakın ağırlığı var..

yalnız uzun yolda el gazını 16 gaz civarı çekip HİÇ ellemiyom hep bi ayar onun ÇOK faydası olduğunu düşünüyom.. yani ayak gazıyla oynama gibi değil..

UÖZKAN.77 link=topic=77171.msg911926#msg911926 date=1408189684' Alıntı:
15-20 ton yükle yaz ortası rampada bile yerinden oynamayan hararet ibresi dün ÇOK fena yükseldi.. iş bitimi son anda farkettik..

yakıt ÇOK iyi.. son arka denge ağırlığı ve arka jant ağırlığı ilavesiyle kepçeli 90 ' lık 6 tona yakın ağırlığı var..

yalnız uzun yolda el gazını 16 gaz civarı çekip HİÇ ellemiyom hep bi ayar onun ÇOK faydası olduğunu düşünüyom.. yani ayak gazıyla oynama gibi değil..
Sabit gaz durumu etkiler Umut abi, bir zıplama veya kasis çukur vs girince ister istemez bi gaz veriyoruz, her zaman ayağımızı çekmek nasip olmuyo gir çık bas gaza... ama el gazı sabit :)

İsmail abi İLK defa kepçeyle saman işi yaptık.. bide hava bozuktu arayan arayana çabuk yetiş aman topla.. bastık gaza durmadan aynen devam.. yağmur da yağmadı ama işler çabucak bitti..

saman, gübreye göre oyuncak gibi alıp alıp attık, bastık gitti ama tozu dumanı felaket..

Yalnız bundan sonra dikkat şart..

yakıt için 15-16 gaz aynen devam:)

Umut Abi bir motorun, daha da tozlu şartlarda, radyatörü 5-6 gün temizlen(e)meden, günde 15-16 saat çalışması gerektiğini düşün.

Balya bağlama işi böyle işte.

İş zor değil aslında. Şartlar zor.

Yılmaz balyayı biliyom.. ama emin ol motorun ön burun ön tekerler nerdeyse samana gömülüyordu sırt tepe yapacaz diye.. bide aceleyle sürekli hızlı ileri-geri ortalık toza boğuldu..

kepçe sürekli indir kaldır..

dış filtrenin üstü parmak tozdu, bu kadar kısa sürede böyle bişe görmedim..

dediğim gibi uzun yolda el gazını çekip devam..

bide ön kepçeyle çalışmaya elimiz iyice alıştı 1 kamyon gübre 10 dk demeden dolduruyoz.. arka ağırlıkları iyice artırdık çok daha tatlı çalışlıyo..

yani el alışkanlığı hız vs hep yakıtı etkiliyo..

yakında bi 9 ' lu çizel denemesi olacak iyice ölçeriz..

Ben 92 model zetor 5211 öğlen sıcağında sürüm yaptım, yaklasık 3-4 saat ve zorlayarak hararet yerinden kıpırdamadı bile..Ustasına sordum zetor asla ve asla hararet yapmıyor demişti....yakıt zaten çok az...ZETOR varsa sorun yok abeyyy *098*-

Zetor var Sorun YOK:)

Yılmaz balya deyince aklıma geldi..

dün forumda biri yazdı Zetor 84 ve Erkunt 110 varmış elinde AYNI mazotla Zetor 150 balya fazla yapıyo, ve Zetordan daha memnunum yazmış.. yani bu saman işi balyaya vs HİÇ benzemiyo ağzımın gözümüz bile toz oldu..

güzel değerler umut abi kolay gelsin..
hava filtresi çook önmeli babam dün hava ile filtrelerini temizlemiş ultra 55 in filitreyi ters takmış marşa bastım motor çalışıyor ama kesinlikle gaz yemiyor mazot ibresine bakıyorum depo yarı sanki hava yapıyormuş gibi çalışıyor sonra hemen fark ettik düzelttik sorun çözüldü. diyeceğim kesinlikle sıksık temizlenmeli motor 2sn bile gaz yemiyor

zetor 90lık iyice gözüme girdi Umut abi :)
yakıt, performans her şey 10 numara. proxima 90 için girişimim var biliyorsun. işin sonuna yaklaştık gibi. Allah utandırmaz inşallah.

umut abi bende erkunt ile saman işi yapıyorum samanin tozu çok beter ibre yi hemen yukarı kaldırıyor ama ben o toza rağmen hele daha erkunt ta hararet görmedim inşallah görmemde

Gassal link=topic=77171.msg912782#msg912782 date=1408522788' Alıntı:
zetor 90lık iyice gözüme girdi Umut abi :)
yakıt, performans her şey 10 numara. proxima 90 için girişimim var biliyorsun. işin sonuna yaklaştık gibi. Allah utandırmaz inşallah.

foruma çok girmeyen Sivaslı bi tanıdık var.. 4 ay kadar önce İLK defa Zetor 80 aldı.. geçen telefon açtım.. Şu an çiftlikteki TÜM motorları Zetora çevirmiş durumda:)

3 adet Zetorla en Zetorcu tanıdık o şimdi:)

Kısaca 3 ' üne 5 ' ine bakmayın gerçekten ağır çeki-pulluk ihtiyacınız varsa kaçırmayın.. cüssesini gören çok yakar diye düşünüyo ama motoru gerçekten harika az yakıt, ÇOK iş vesselam..

Kadir bu saman maman işine benzemiyo.. ön dingil burun komple samanın içinde kalıyo.. kepçe-rüzgar savuruyo.. bide çok hızlı hareket ettik toz dumana boğulduk..

ne 5/12 pullukta nede 15-20 ton yükle yaz ortası rampa çıkarken milim yerinden oynamıyo hararet.. zaten motor o kadar rahatki sesi, egzos rengi değişmiyo.. inan öyle bi motoru var..