Rasyon Hazırlama

Arkadaşlar Süt Sıgırcılıgı işine girmek istiyorum.Epeydir bir araştırma içerisindeyim.Rasyon değerler hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?Yani Kuru Madde, kg/gün
Rasyon Kuru Madde Oranı, %
Rasyon Kaba Yem Oranı, %
Ham Protein, g/gün
Metabolik Protein, g/gün
Rumende Yık. Protein, g/gün
Ham Protein, % KM
ME, Mcal/gün
ME, Mcal/kg KM
NEbüyüme, Mcal/kg KM
NEyaşamapayı, Mcal/kg KM
Ca, g/gün
Ca, % KM
P, g/gün
P, % KM
Ca / P
NDF, % KM
eNDF, % KM
NSC, % KM
TSBM, % KM
Rumen pH ' sı

Bunların anlamları nelerdir? 400 kg canlı ağırlıklı günlük 15- 20 kg süt veren bir inek için ne kadar olması gerekir?
Son olarakta elimde buğday samanı, kuru macar fiğ otu, kuru yonca otu, pancar küspesi,mısır sılajı, arpa buğday mısır ezmesi ve günlük olarak taze çimlendirilmiş arpa var.Bunlarla fabrika yemi almadan nasıl bir rasyon yapabilirim.
Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Ynt: Rasyon Hazırlama

Önce hoş geldin, ben rasyon hakkında fazla şey bilmiyorum.
Acele etme bilen arkadaşlar var görür ise yazarlar konuya.
Elindeki malzemeler güzelmiş dengeli bir rasyon olur süt için
Ben tarım kredinin süt yemini 19 pro , kullanıyorum onun zoo teknist danışmanı var ondan yardım alıyorum şu an zaten yem karma makinam yok.

Cevabınız için teşekkürler ustam.Baştada dediğim gibi çok uzun zamandır araştırma içindeyim dolayısı ile forumda ne kadar rasyon hazırlama konusu varsa gördüğüm kadarıyla inceledim.Ama şuan çok yeni olduğum için pek bişey anlayamadım.Onun için sizlerden kendimi geliştirmek için pratik bilgiler bekliyorum.O rasyon programında hiçbirşey detaylı olmadığı için yeni biri pek bişey anlayamıyor.Yem isimleri çok karmaşık olarak isimlendirilmiş. bide bende çimlendirilmiş yeşil arpa var bunun besin değerini bilmiyorum programdada yok.

ismail_17 link=topic=77173.msg912079#msg912079 date=1408245944' Alıntı:
Ben tarım kredinin süt yemini 19 pro , kullanıyorum onun zoo teknist danışmanı var ondan yardım alıyorum şu an zaten yem karma makinam yok.
DeHLiZ link=topic=77173.msg912091#msg912091 date=1408260763' Alıntı:
Hoşgeldiniz,

Büyükbaş Hayvancılık bölümündeki Rasyon Hazırlama Programı ile ilgili başlığı incelemenizi tavsiye ederim. Baştan sona okuyun, bu programla kendi rasyonunuzu hazırlayabilirsiniz :)

Başlığın linki

http://www.trakkulup.net/buyukbas-hayvancilik/hayvan-beslenmesi-ve-rasyon-hazirlama-hakkinda-hersey/
ismail_17 link=topic=77173.msg912079#msg912079 date=1408245944' Alıntı:

Değerli meslektaşım araştırmalarıma göre süt sığırcılığında en büyük iş fabrika yemi kullanmamak çünkü bir torbası 45-50 tl arası.Buda bizim emeklerimize göre çok büyük bir gider ve kazanç düşürüyor.Onun için diyorum ki önceden fabrika yemleri yoktu ama inekler vardı ve yine süt veriyorlardı ikincisi avrupada çoğu çiftçi fabrika yemi kullanmıyor.Zaten fabrikadaki yapılan yemlerin içindeki yemler aynı ama bazı ısıl işlemlerden geçiriliyor ve miktarı ayarlanıyor.Bunu farklı yöntemlerle bizde yapıp daha iyi kazanç elde edebileceğimizi düşünüyorum

harezm1 link=topic=77173.msg912221#msg912221 date=1408308241' Alıntı:
Yardım Edecek Kimse Yokmu Arkadaşlar?

Öncelikle hoşgeldiniz.

DeHLiZ (Gürsel) isimli arkadaş yardımcı olmuş.

Verdiği linkte, sorduğunuz tüm soruların cevabı, hatta fazlası mevcut.

Konu biraz uzun olsa da okumak sizin menfaatinize olur.

Senin en yukarıda verdiğin bilgiler ancak deneyimli bir zooteknist tarafından yorumlanabilir.
Hayvancılığın olmaz ise olmazı rasyon bilgisi ama sadece rasyondan ibaret değil hayvancılık.
Sen bu işi gerçekte canı gönülden yapmak istersen zaten hiç sorun değil çünkü bilgiye ulaşmak hiç sorun değil günümüzde .
Öğrenmeninde sonu yok ben doğdum büyüdüm işin içindeyim hala öğreniyorum .
Rasyonu düzenli vermekte önemli günde en az iki defa aynı saatlerde .
Rasyonu hava şartlarına göre ayarlamakta önemli sıcağa soğuğa göre.
Rasyon dan numune alıp sık sık tahlil ettirmekte önemli.
Bir yonca yada sılaj başka bir yoncaya yada sılaja göre fark gösterebilir tahlil sonuçlarında .
İşletme sahibi bilmek zorunda her şeyi işin gidişatı nasıl iyimi kötümü anlaması için .
Ama bir işletme sahibi çok iyi muhasebe yapamaz muhasebeci çalıştırır çok iyi araba kullanamaz şöför çalıştırır.
Dediğim gibi sen bu iş gerçekten yapacak olursan gerisi kolay .
Bu sitede bilgiler biraz daha tarım ağırlıklı, ve hayvancılık genel .NOT: profiline memleket doğum tarıhi yazrsan daha iyi olur.

Verdiğin özgüven için teşekkürler İsmail_17 gerçekten dediğin gibi eger kişi işini severek ve öğrenerek yaparsa gerisi kolay.Şuda bi gerçek bilgiler paylaşıldıkça çoğalır.İnşallah isteğimiz gibi gönlümüzce olur hersey.