Bizde paha biçilemeyen saman :)

Ynt: Bizde paha biçilemeyen saman :)

Bir şey dikkatimi çekti, traktör yem yolundan gitmiyor yem yolu ile bölmelerin arasında ayrı bir yol var oradan yürüyor traktör.
Değişik bir sistem, traktörün yürüdüğü yol geçici olabilir.
Bir kaç defa seyrettim , Traktörün yürüdüğü yerin bir yanı yem yolu bir yanı bölmeler , bana mı öyle geldi.

ismail_17 link=topic=77177.msg911992#msg911992 date=1408214023' Alıntı:
Bir şey dikkatimi çekti, traktör yem yolundan gitmiyor yem yolu ile bölmelerin arasında ayrı bir yol var oradan yürüyor traktör.
Değişik bir sistem, traktörün yürüdüğü yol geçici olabilir.
Bir kaç defa seyrettim , Traktörün yürüdüğü yerin bir yanı yem yolu bir yanı bölmeler , bana mı öyle geldi.
Haklısın abi yem yolunun yanından gidiyor sadece hayvanların yataklık kısmını samanlıyor

30-40 lt süt veren ineğe verilen rasyon örneği

25 kg mısır silajı
10 kg ot silajı
500 gr saman
500 gr ot
1.5 kg soya küspesi
2.5 kg hardal küspesi
2kg çavdar kırması
Mineral-tuz-kireç taşı

Bir ara forumda yazılan bir başlıktan, Almanya ' da kullanılan rasyon örneği diye :) Bizde neden paha biçilemeyip, yurtdışında hayvan altlığı olarak kullanıldığının kanıtı niteliğinde :)

Ali SARAÇ link=topic=77177.msg912000#msg912000 date=1408214962' Alıntı:
Haklısın abi yem yolunun yanından gidiyor sadece hayvanların yataklık kısmını samanlıyor

Bölme kapıları çift tarafa iş görüyor demek ki.
Yoksa hayvanlar bu şekilde yem yoluna ulaşamaz.
Bir tarafa açılınca yolu açıp bölmeyi kapatıyor, diğer tarafa bölmeyi açıp yolu kapatıyor.
Zİncirli yada tellı sıyırıcı yerine traktör ile sıyırıyorlar altlarını zannedersem .
Traktör ile sıyırmaya uygun bu sıstem.

ismail_17 link=topic=77177.msg912009#msg912009 date=1408215870' Alıntı:
Bölme kapıları çift tarafa iş görüyor demek ki.
Yoksa hayvanlar bu şekilde yem yoluna ulaşamaz.
Bir tarafa açılınca yolu açıp bölmeyi kapatıyor, diğer tarafa bölmeyi açıp yolu kapatıyor.
Zİncirli yada tellı sıyırıcı yerine traktör ile sıyırıyorlar altlarını zannedersem .
Traktör ile sıyırmaya uygun bu sıstem.
Galiba öyle abi ztn sıyırıcıkar dünya para ya bende çiftlik yapsam bu sistemle yaparım alcan bi ufak kubota arkasında tesviye küreği çiftliğin içinde dursun günde bir sıyır arkadaşım yaptıracak 20 mtlşk uzunlukta sıyırıcı 40 bin lira gidiyor yarın inek işini bıraksa napar o sıyırıcıyı 10 bine satamaz ama ufak kubotayı satam dese 5 bin zararına satar traktör traktördür iş görüyo onlar

Bence de elektrikli sıyırıcı çok gerekli değil ama .
Alçak olduğu için bu şekilde bölme kapıları ile uğraşmaya gerek yok kapıların altından sıyırıyor elektrikli
Ama genede beğendim traktör ile temizleme sistemini .
Gelelim konu başlığına bu yıl bizde saman çok bol hayvancı köyler bile saman satıyor.
Benim tarlada kaldı bin balyadan fazla arpa yulaf sap bağlı satılır diye almadım tarladan .
Çürümeye başladı işi bitti, balyaları yaksam korkuyorum ormana yakınız cezada gelir.
Taşıtıyorum şimdi ineklerin gezindiği çayırların içine yaydırıyorum tekrar masraf ama ne yapalım gübre olsun .

ismail_17 link=topic=77177.msg912267#msg912267 date=1408345207' Alıntı:
Bence de elektrikli sıyırıcı çok gerekli değil ama .
Alçak olduğu için bu şekilde bölme kapıları ile uğraşmaya gerek yok kapıların altından sıyırıyor elektrikli
Ama genede beğendim traktör ile temizleme sistemini .
Gelelim konu başlığına bu yıl bizde saman çok bol hayvancı köyler bile saman satıyor.
Benim tarlada kaldı bin balyadan fazla arpa yulaf sap bağlı satılır diye almadım tarladan .
Çürümeye başladı işi bitti, balyaları yaksam korkuyorum ormana yakınız cezada gelir.
Taşıtıyorum şimdi ineklerin gezindiği çayırların içine yaydırıyorum tekrar masraf ama ne yapalım gübre olsun .

Hocam boş ver, ne güzel işte organik gübre, olmadı hayvanların altına yay işte :)