Balya için 8540

Arkadaşlar balya için johun deere 5090m 110 bin tl olur dediler erkunt 90 lüx 90bin tl olur dediler kubota 8540 100 bin tl dediler arasında kalmıştım kubotaya daha cok içim ısındı fakat bölgemizde kubotanın ne servis var ne parça hatta ustalarımız ismini bile ilk defa duyduk diyorlar bide kubotanın kapluba tavşan salyangoz olan vites kolu aşırı sert sonra yumuşar dedi bayi sizin vites kollarında bi sorun varmı şimdiden tşk

Ynt: Balya için 8540

Eger erkuntu tercih ederseniz bence 100 luksunu alin derim biz bu sene balyayi 100 lukle yaptik yakit olarak cok memnun kaldik ve bucuk vites oldugu icin vites secenegide fazla bence 75 hp gucunde bir traktor tercih etmeyin en az 90-100 hp arasi alin.

mahomi85 link=topic=77187.msg912185#msg912185 date=1408300225' Alıntı:
Arkadaşlar balya için johun deere 5090m 110 bin tl olur dediler erkunt 90 lüx 90bin tl olur dediler kubota 8540 100 bin tl dediler arasında kalmıştım kubotaya daha cok içim ısındı fakat bölgemizde kubotanın ne servis var ne parça hatta ustalarımız ismini bile ilk defa duyduk diyorlar bide kubotanın kapluba tavşan salyangoz olan vites kolu aşırı sert sonra yumuşar dedi bayi sizin vites kollarında bi sorun varmı şimdiden tşk

Cevaplar:
1-) O vites yumuşuyor. Ilk aldığımda (traktör bayide 1 yıldan üzüldüm yatıyordu) benimki de sertti. Cidden sertti. Şu an şık şık geçiyor. Ayrıca pek sık kullandığın da bir vites değil söyleyim :)

Şöyleki Kubotalar 18 sıralı vites. Yani vites salyangoz 1 ' den başlar, tavşan 6 ' ya kadar hemen hemen eşit oranlı olarak hızlanır. Birbiri ile aynı hızda, yani gereksiz vites yoktur. Takviye 6 ' nın seri 1 ' den hızlı olması gibi saçmalıklarla uğraşmaz, 'ulan hangisi hızlıydı, hangisi yavaştı gibi sorularla meşgul olmazsın.

Ayrıca her kademede 6 ana vites olduğundan hız seçeneğin de geniş oluyor. kademe değiştirme ihtiyacın çok az oluyor.
Mesela, tarlaya sürüm için girdin. Takviyeyi kaplumbağa ' ya aldın, tüm tarlayı kaplağlumbağa ile sürer çıkarsın. Yola çıktığında tavşana alır, tüm yol boyunca sadece 6 ana vitesle yolunu bitirirsin.
Yahut kanal açma yada geniş rotovatör işin var. Sürüngenin hız seçenekleri tüm ihtiyacını karşılar.

Kubotalar optimum (en yüksek devirde) saatte 400 metren saate 40 km ' ye kadar ihtiyaç duyacağın tüm hızları verebiliyor.

Gökhan ÖZKAN link=topic=77187.msg912194#msg912194 date=1408302441' Alıntı:
Fiyatlar ucuk.site uyesinden mgursacli 2012 kubota satti.250 saatte.65000 e verdi.kabinli klimali.
Balya icin gidin case jxc75 alin

Gökhan o fiyata bedava gitti o makina. Şu an 2 ' si siteden, 1 ' i dışardan 3 talip var o fiyata. Ama makina yok.

aslan26 link=topic=77187.msg912212#msg912212 date=1408306241' Alıntı:
Eger erkuntu tercih ederseniz bence 100 luksunu alin derim biz bu sene balyayi 100 lukle yaptik yakit olarak cok memnun kaldik ve bucuk vites oldugu icin vites secenegide fazla bence 75 hp gucunde bir traktor tercih etmeyin en az 90-100 hp arasi alin.
[/quote
aslan26 link=topic=77187.msg912212#msg912212 date=1408306241' Alıntı:
Size katılıyorum ben cede 75 lik az hatta 80lik bile az 90 veya 100 olmalı olur olmaz sapta devirden düşmemeli neden 90 erkun tu önermediniz 90lık da 100 lüklerle aynı özelliklerde

sebazios link=topic=77187.msg912217#msg912217 date=1408307540' Alıntı:
Cevaplar:
1-) O vites yumuşuyor. Ilk aldığımda (traktör bayide 1 yıldan üzüldüm yatıyordu) benimki de sertti. Cidden sertti. Şu an şık şık geçiyor. Ayrıca pek sık kullandığın da bir vites değil söyleyim :)

Şöyleki Kubotalar 18 sıralı vites. Yani vites salyangoz 1 ' den başlar, tavşan 6 ' ya kadar hemen hemen eşit oranlı olarak hızlanır. Birbiri ile aynı hızda, yani gereksiz vites yoktur. Takviye 6 ' nın seri 1 ' den hızlı olması gibi saçmalıklarla uğraşmaz, 'ulan hangisi hızlıydı, hangisi yavaştı gibi sorularla meşgul olmazsın.

Ayrıca her kademede 6 ana vites olduğundan hız seçeneğin de geniş oluyor. kademe değiştirme ihtiyacın çok az oluyor.
Mesela, tarlaya sürüm için girdin. Takviyeyi kaplumbağa ' ya aldın, tüm tarlayı kaplağlumbağa ile sürer çıkarsın. Yola çıktığında tavşana alır, tüm yol boyunca sadece 6 ana vitesle yolunu bitirirsin.
Yahut kanal açma yada geniş rotovatör işin var. Sürüngenin hız seçenekleri tüm ihtiyacını karşılar.

Kubotalar optimum (en yüksek devirde) saatte 400 metren saate 40 km ' ye kadar ihtiyaç duyacağın tüm hızları verebiliyor.

Gökhan o fiyata bedava gitti o makina. Şu an 2 ' si siteden, 1 ' i dışardan 3 talip var o fiyata. Ama makina yok.
saolun sizde kaçlık kubuta var.yakıt durumları nasıl mesela sürümde 1 tam gün 1 depo mazot yetiyormu vites oranları güneşlikte yazıyordu benimde dikkatimi çekti sıralaması

Flood olacak ama mesajı editlemek istemedim.

Yazmayı unutmuşum.

Genelde bu denli radikal yazmam.

Balya için alınacak traktör Kubota arkadaşım. Bu kadar net.

- ideal şartlarda bir depo ile 3000-3200 balya. Ortalama şartlarda 2500 balya.
- 18 sıralı vites.
- konik dişli ön differansiyel ile inanılmaz manevra kabiliyeti
- 4 tekere etkili firen
- 16 valf sessiz motor.
- Dar ama oldukça sessiz, konforlu kabin (dar olması benim için avantaj. Dırdır/laklak yapacak tarla sahipleri binemiyor. Tüm dikkatimi yaptığım işe verebiliyorum)
- Tüm aksamlar mekanik.
- hidrolik shuttle
- 540E devir kuyruk mili ile çalışma için en ideal motor devri olan 1500 motor devrinde 540 devir yakalıyor.
- ithal

Daha iyisi var mı? Elbette var ama fiyat/performansta en iyi bu.

mahomi85 link=topic=77187.msg912220#msg912220 date=1408308143' Alıntı:
saolun sizde kaçlık kubuta var.yakıt durumları nasıl mesela sürümde 1 tam gün 1 depo mazot yetiyormu vites oranları güneşlikte yazıyordu benimde dikkatimi çekti sıralaması

Bendeki ME9000. 92 hp. 8540 ile 9540 ' ın arası.
Valla sitede takip edenler, teknik bilgim hakkında fikir sahibidir. Puluk ayarları, sürüm hızı, toprağın tav durumu, ekipman seçimi vs çok hassas davranırım. Bu nedenle yakıt tüketimlerim sitede verilen değerlerden çoğu zaman düşüktür. Bu nedenle aşağıdaki değerlerde bu bilgileri de göze alın.

Yakıt tüketimim (1 depo ile)

- 20 saat (2.5 tam mesai/gün) bağlama
- 16 saat (2 tam mesai/gün) sürüm
- 24-25 saat (3 tam mesai/gün) (Yem kırma, arka kepçe ile yükleme, vs) hafif işler.
- Ağır işlerde 12-14 saat (1.5 mesai/gün) çalışabiliyorum.

Kullanımı çok zevkli, kolay ve pratiktir.

Kanıtı: :)

(Videoyu ben çektim)

http://youtu.be/MkcqZzG19rw

Fiyatlar 3 traktör içinde fazla söylenmiş. Büyük ihtimal liste fiyatı üzerinden verildi.

1 senedir kubota M8540 kullanıyorum şu an 793 saatte yarın sabah 800 saatlik bakımı için servise gideceğim sibop ayarı bakımı yapılacak.

Yakıt konusunda kendi bölgemiz ve toprağımız için kıyaslarsak 1 dekar (1000 m2) de en zor şartta 4lü 14 ' ' Turan pulluk ile 1.5 litre yakıyor ve traktörü 1700-1900 dev/dak gazda kullanıyorum bölgemiz toprağına göre bu rakam ideal yakıt, daha aşağısına düşen traktör olmadı.

Üzerindeki 16 valf kubota motor uzun ömürlü olur kanaatindeyim Kubotanın geçmişini araştırırsanız dünyanın önde gelen motor üreten markalarından biri olduğunu görürsünüz.

Tasarım ve konfor hakkında gözlemlediklerim. Kabin içi tek kişilik geniş değil. klima havalandırma sistemi traktörün ön göğüsünde olduğu için daha ferah ve rahat soğutma-ısıtma sağlıyor. Kabin tavanında havalandırma motoru, aydınlatma silecek düğmeleri vs olmadığı için geniş görüş açısına sahip. Bütün kontroller sağ konsolda ve elinizin altında.

Viteslerin sert geçişi konusunda gözlemlediğim, şanzuman yağı soğukken vites geçişleri biraz sert oluyor ekim kasım ayında sabahları işe giderken şanzuman ısınana kadar vites geçişleri sert oluyo daha sonra yumuşayıp rahatça geçiyor.

Parça,servis konusunda Ankara için söyleyim şu ana kadar bi sıkıntımız olmadı. Kubota distribütörü Marubeni firmasını aradığım zaman en kısa sürede sorunu çözmek için ellerinden geleni yapıyorlar.
Şu an aklıma gelenler bunlar öğrenmek istediğiniz birşey olursa elimden geldiğince yardımcı olurum.

Gökhan ÖZKAN link=topic=77187.msg912194#msg912194 date=1408302441' Alıntı:
Fiyatlar ucuk.site uyesinden mgursacli 2012 kubota satti.250 saatte.65000 e verdi.kabinli klimali.
Balya icin gidin case jxc75 alin

Abi mgürsaçlı nın kubota 2011 model diye biliyorum :D Adam keyif için traktör aldı 2 sene hiç binmedi sonra keyfi sattı ucuza gittiiii gittii gitti gitti :D

sebazios link=topic=77187.msg912234#msg912234 date=1408310994' Alıntı:
Barış da yazmış. Yakıt konusunda daha iyisine şahsen rastlamadım.

1 depo ile en az 15-16 saat şunu yapabilirsin:

http://youtu.be/lLkJBIEj_w8

Tecrübe ile sabit.

Barış sen 1 depo ile kaç saat çalışabiliyorsun?

Pancar söküm zamanı sabah 8 de evden çıkıyorum gece 3 4 gibi eve geldiğim zamanlar oluyor depoda hala 15 litre mazot kalıyor abi. Tabi bu ortalama bi değer bazen evin önüne geldiğimde mazot lambası yanmış oluyor bazende çeyrek depodan fazla kaldığı da oluyor

Barış UZEL link=topic=77187.msg912235#msg912235 date=1408311132' Alıntı:
Pancar söküm zamanı sabah 8 de evden çıkıyorum gece 3 4 gibi eve geldiğim zamanlar oluyor depoda hala 15 litre mazot kalıyor abi. Tabi bu ortalama bi değer bazen evin önüne geldiğimde mazot lambası yanmış oluyor bazende çeyrek depodan fazla kaldığı da oluyor

Sizde de yakıt durumu aynı. Nerden baksan 20 saat.

Ne halt edersen et, ne çektirirsen çektir motora, 20 saati - 2 günü görüyor bir depo.

Yanına 1 damacana ekstra mazot almadan tarlaya gitmeyen 110 ' luk hattat sahibi bir arkadaşı inandıramadım, bir depo ile 2.5 gün çalıştığıma :)

sebazios link=topic=77187.msg912238#msg912238 date=1408311666' Alıntı:
Sizde de yakıt durumu aynı. Nerden baksan 20 saat.

Ne halt edersen et, ne çektirirsen çektir motora, 20 saati - 2 günü görüyor bir depo.

Yanına 1 damacana ekstra mazot almadan tarlaya gitmeyen 110 ' luk hattat sahibi bir arkadaşı inandıramadım, bir depo ile 2.5 gün çalıştığıma :)

Yakıt konusunda şikayetim yok günün yarısında depoyu tekrar doldurmak için eve dönüş yapmıyorum abi ;)

Konuyu açan üyemiz hangi ilde yaşıyor, yaşı ve ismini bilmediğimiz için nasıl hitap edeceğimizi de bilemedik. Sitemizde balya işi ile uğraşan birçok üyemiz var size yardımcı olacaklardır. Yakıt, kullanım kolaylığı, performans, servis ve yedek parça gibi konuları tartışıp size en uygun traktörü seçmede yardımcı oluruz. Şu an için hem fikir olduğumuz nokta 3 traktörün fiyatınında yüksek olduğu. Geçen sene eylül ayında kubota M8540 85 bine komşu köyümüzde alındı.

Barış UZEL link=topic=77187.msg912243#msg912243 date=1408313668' Alıntı:
Yakıt konusunda şikayetim yok günün yarısında depoyu tekrar doldurmak için eve dönüş yapmıyorum abi ;)

Konuyu açan üyemiz hangi ilde yaşıyor, yaşı ve ismini bilmediğimiz için nasıl hitap edeceğimizi de bilemedik. Sitemizde balya işi ile uğraşan birçok üyemiz var size yardımcı olacaklardır. Yakıt, kullanım kolaylığı, performans, servis ve yedek parça gibi konuları tartışıp size en uygun traktörü seçmede yardımcı oluruz. Şu an için hem fikir olduğumuz nokta 3 traktörün fiyatınında yüksek olduğu. Geçen sene eylül ayında kubota M8540 85 bine komşu köyümüzde alındı.

Barış 9540 ' ın liste fiyatı 107 olmuş.

Geçen sene Eylül ' den bu zamana fiyatlarda oynama oldu. 17 Aralık ' tan sonra TL sadece dolar ve Euro ' değil, neredeyse tüm döviz kurlarına karşı değer kaybetti.