Taban Gübresi Uygulama Yöntemleri

Hayırlı günler sevgili arkadaşlarım,abilerim.
sizlerden bi konuda yardımınızı ve tecrübesi olan varsa bilğisini rica edecem.
malum tohum ekme zmnı yaklaşıyor ,benim son bi kaç yıldır düşündüğüm ekim yöntemi buğdayı ekmeden 15 gün filan önce taban gübresini fırfırla saçıp üstüne biz merdaneli kırdiş deriz yada arkası merdaneli kultüvatörle karıştırıp buğdayı mübzerle ekmeyi düşünüyorum.
bu konuda ,heleki içanadoluda bu biçimde ekim yapıp sonuç alan varsa bilği ve teçrübelerini paylaşırsa cok memmun olurum.
şimdiden teşekkürler ve bol bereketli kazançlar diğeliyle.

Ynt: Taban Gübresi Uygulama Yöntemleri

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=77193.msg912291#msg912291 date=1408352037' Alıntı:
Hayırlı günler sevgili arkadaşlarım,abilerim.
sizlerden bi konuda yardımınızı ve tecrübesi olan varsa bilğisini rica edecem.
malum tohum ekme zmnı yaklaşıyor ,benim son bi kaç yıldır düşündüğüm ekim yöntemi buğdayı ekmeden 15 gün filan önce taban gübresini fırfırla saçıp üstüne biz merdaneli kırdiş deriz yada arkası merdaneli kultüvatörle karıştırıp buğdayı mübzerle ekmeyi düşünüyorum.
bu konuda ,heleki içanadoluda bu biçimde ekim yapıp sonuç alan varsa bilği ve teçrübelerini paylaşırsa cok memmun olurum.
şimdiden teşekkürler ve bol bereketli kazançlar diğeliyle.

İç anadoluyu bilemem ama bizde sıkça kullanılan bir yöntem.

Hele gübreden sonra (Ekim öncesi) hafif de bir yağmur yakalandığında, azot ve fosfor toprakta yarayışlı halde hazır bulunduğundan çimlenme oldukça hızlı ve bir örnek oluyor.

sebazios link=topic=77193.msg912293#msg912293 date=1408352544' Alıntı:

Hele gübreden sonra (Ekim öncesi) hafif de bir yağmur yakalandığında, azot ve fosfor toprakta yarayışlı halde hazır bulunduğundan çimlenme oldukça hızlı ve bir örnek oluyor.
ilğiniz için teşekkürler Yılmaz bey.
bizler pancar ekeceğimiz yerlere nerdeyse 1 ay önceden taban gübresini fırfırla atıyoruz .son bi kaç yıldırda neden bu işlem buğdayda olamsın diye düşünüp duruyorum.hem fırfırla olunca istediğin kiloda atım işi daha sağlıklı olur düşüncesindeyim.

sebazios link=topic=77193.msg912293#msg912293 date=1408352544' Alıntı:

eylü başı gibi hazırlık yapsak.gübreyi saçsak ve yağmur yağsa.fakat ekimi geciktirsek sorun olurmu.ekim ortası gibi eksek.

Gökhan ÖZKAN link=topic=77193.msg912297#msg912297 date=1408352929' Alıntı:
eylü başı gibi hazırlık yapsak.gübreyi saçsak ve yağmur yağsa.fakat ekimi geciktirsek sorun olurmu.ekim ortası gibi eksek.
Gökhan bey bence bizim yöredede bağzı kalıplaşmış yöntemlerden kurtulmak lazım.
pancar ekmiyosun bildiğim kadarıyla pancar işinde bilzer sürekli 1 ay önceden taban gübresini sacıyoruz.
benim bu işlemi yapmaya iyi niyetim var .artık gerisi takdiri ilahi.

Olmaz diye birşey yok. Elbette olur ama işin riski de var.

5-6 gün şiddetli bir yağmur vurdu. Sular seller götürdü. Bu durumda azotun (en azından belli bir kısmının) yıkama ihtimali var. Gübre ile ekim arasındaki zaman arttıkça bu riski arttırıyorsunuz.

Pancar zaten derin kök yapısı olan bir bitki olduğu için bu istenilen bir durum. Gübre nereye giderse gitsin bulur o. Ama buğday gibi kökü sığ bitkilerde durum farklı. Azot, kökün ulaşabileceği mesafeden aşağı indinde olay biter. O gübre bir sonraki derin kök bitkisine yarar, buğday aç kalır.

En güzel uygulama (kanımca) tavlı toprağa gübreyi saçıp zaman kaybetmeden karıştırmak. Gübre bir kez toprağın anlatına indiğinde olay bitiyor, topraktaki rutubet eritmeye yetiyor gübreyi.

Tav/yağmur durumuna göre 1 hafta ile 15 gün içerisinde Ekim yapmak en mantıklısı. Bu süre aşıldığında yabancı otlar da gübreden faydalanmaya başlıyor. Yine kayıp.

Buğday ekildiği an, ihtiyacı olan azotun yarısını, ihtiyacı olan fosforun ise tamamını toprakta 'hazır' olarak bekler.

Aksi, aç adamı sofrada bekletmeye benzer.

Bizim burada biz denemedik ama 3 senedir gubreyi onden firfırla atıp sonra onu karistirip eken birisi var adam ozellikle gubreliksiz mibzer aldi .Gubreyi erken atildiginda yagmur ve buharlasma ile azot kaybi olabilir veya erken atip topraga karistirilsa belki azot kaybi olmayabilir.

aslan26 link=topic=77193.msg912307#msg912307 date=1408354417' Alıntı:
Bizim burada biz denemedik ama 3 senedir gubreyi onden firfırla atıp sonra onu karistirip eken birisi var adam ozellikle gubreliksiz mibzer aldi .Gubreyi erken atildiginda yagmur ve buharlasma ile azot kaybi olabilir veya erken atip topraga karistirilsa belki azot kaybi olmayabilir.
Rıdvan bey ,bilği için teşekkürler.
peki bu uygulamayı yapan kişinin ürününde bir verim artışı veya düşüşü varmı.bu konuda bilğiniz varmı acaba.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=77193.msg912308#msg912308 date=1408354707' Alıntı:
Rıdvan bey ,bilği için teşekkürler.
peki bu uygulamayı yapan kişinin ürününde bir verim artışı veya düşüşü varmı.bu konuda bilğiniz varmı acaba.
Bu uygulamayi yapan kisinin çok tarlasi var ekim oncesi iyi tohum yatagi hazirliyor ama ektikten sonra pek bakamiyor ona ragmen genede iyi verim aliyor.

aslan26 link=topic=77193.msg912309#msg912309 date=1408355068' Alıntı:
Bu uygulamayi yapan kisinin çok tarlasi var ekim oncesi iyi tohum yatagi hazirliyor ama ektikten sonra pek bakamiyor ona ragmen genede iyi verim aliyor.
sizin yaptığınız uyguladan farklımı verim yoksa aynımı.

Onun verimi ile bizimkilerin arasinda pek fark yok hatta kimi tarlada bizim verimler onun verimini geciyor bile ama dedigim gibi adam pek mahsule bakamiyor iyi bir bakim olsa bence bizim verimleri gecer.

Merhaba arkadaşım benim yöntem biz tohumuda fırfırla atarız yerler ufak parçalı olduğu için hatta köyümüzde ve civar köylerin hiçbirinde buğday mibzeri yok nasıl bişey olduğunu fuarlardan inceleyerek gördüm. Ben ekim yapmadan yaklaşık bir hafta önceden yazdan sürülü tarlalara taban gübresini atıp yerleri tiller le yada büyük diskaroyla karıştırıyorum daha sonra tohumu atıp işçiliğini yapıyoruz en güzeli verimi de böyle aldım. Bir hafta önce atılan gübre çalışmaya başlarken buğdayın çimlenmesi de aynı anda oluyor muhteşem bir çimlenme yeşilliği çok güzel oluyor bu sene Allahın rahmetinin de iyi olması nedeniyle hiç sulamama karşın dekardan tüm tarlaların ortalaması 680 kg oldu samanda dekardan 23 balya idi.

Valla gübrenin kuru toprakta uçup gitmemesi açısından söylüyorsa pek olmaz bizim burlarda hatta yağmur uzak olursa ekim yapmadan çizelle karıştırıp iyice kurumasını sağlıyorum toprağın kara toprak olduğundan hiç tavını kaybetmiyor hele birde mısır pamuk yeri gibi sulanan yerler varki sürerken çamur çıkıyor onu direkt yaşa ekiyoruz 1 haftada kendini gösteriyor buğdaylar

Biz triticale ile italyan çimini bu şekilde ekeriz zaten buralarda mibzer yok hiç olan mibzerlerde 4 lü mısır mibzerleri

fırfırla saçıp ızgara ile derin sürmeden tohumla toprağı karıştırıyoruz. sonra üstüne sürgü çekiyoruz

ARKADAŞLAR NE KADAR GÜBRE ATSANIZDA TOHUM ATSANIZDA EKİM ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRSENİZDE İÇ ANADOLUDA BAHAR YAĞMURLARI OLMASSA NASI EKİP GÜBRE ATTIĞINIZIN HİÇ BİR ÖNEMİ KALMIYO.AMA DENEMEKTE FAYDA VAR.

gübre toprağa karıştırıldığı zaman bi kayıp olmaz erkenden atıldıgı zaman gübre toprakta hazır olması bitki gelişiminide hızlandırır herhalde mantıklı bir yönteme benziyor

Ekimle beraber gübre verildiği vakit gübrenin toprak ile kaynaşması ve yarayışlı hale geçmesini beklemek zorunda kalırsınız.Ki tohumla beraber gübre vermek tohumlara ve çimlenmede bitkiye zarar verir, şoka uğratır.O yüzdendir ki 8-10 cm yanına gübre verilir.Ayrıca Ph durumuna göre kükürtlü ve çinkolu gübre kullanımı hem toprağınızı hastalıklara karşı korur hem kök yapısı ve kardeşlenme artar.Ayrıca çinko, fosforu maksimum derecede kullanışlı hale getirir.Fosfor dayanıklılık demektir.Sonuç olarak gübreyi önden verip karıştırmak daha sonra ekime geçmek %10-30 extra fayda sağlar.Zamanı fazla açarsan azot yıkanabilir fakat fosfora etkilemez.Kolay gelsin...

Gübrenin tohumun uzağına düşme ihtimali yok mu söz ettiğiniz uygulamada. iklim faktörüyle tohumu ekememe ihtimali bile var. geçekten riskli..

Ayrıca gübre ve tohumun yan yana olması ekimden hemen sonra yağış olması durumunda sakıncası olmaz. bilakis istenen bir durumdur. değil mi?