Karpuzları gazete kağıdıyla güneşten koruyor

18.08.2014 - 12:30 | Son Güncelleme: 18.08.2014-12:32

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

Karpuzları gazete kağıdıyla güneşten koruyor
Marmaraereğlisi ilçesinde bir üretici, 50 dönüm tarlada ekili karpuzları güneşten korumak için ilginç bir çözüm buldu

Tarlasındaki karpuzları gazete kağıdıyla güneşten korumaya çalışan Mithat Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle karpuzun tarlada bozulduğunu söyledi. Karpuzlarını güneşe karşı korumak için tek tek gazete kağıtlarına sardırdığını belirten Soylu, şöyle konuştu:

'Bu yıl sıcaklardan ve çiğden dolayı tarlamdaki karpuzların hem dıştan deseni bozuldu hem de içi bozuldu. Buna önlem olarak karpuzları gazete kağıdına sarmayı buldum. Karpuzlar için 100 kişilik ekip oluşturdum. 3 günde karpuzlar tek tek gazete kağıdına sarıldı. Tuttuğum işçinin maliyeti bunu karşılıyor. Binlerce karpuzu böyle koruma altına aldım. Gazete kağıtları işe yaradı.'

'Tavsiye ediyorum'

Soylu, gazete kağıdına sarılan karpuzların güneşten ve gece çiğden olumsuz yönde etkilenmediğine işaret etti. Bu önlem sayesinde daha rahat ettiğini belirten Soylu, 'Hem üretici olarak ben rahat ediyorum hem de pazarlamasını yapan arkadaşlar karpuzlarımı sıkıntı çekmeden gönül rahatlığıyla satabiliyorlar. Bütün çiftçi arkadaşlarıma da bunu öneriyorum. Bu çok güzel ve faydalı bir sistem' dedi.

Ynt: Karpuzları gazete kağıdıyla güneşten koruyor

geçmiş yıllarda bizim köydede bunu yapanlar oldu ama malesef sonuç hüsran
çünkü fograftaki seviyede yıpranmış kurumaya yüz tutmuş bitki ile karpuz meyvesinin ilişkisi sıfır olmasada sıfıra yakın ve bitki meyveyi beslemiyorsa vede bitki dalları yaprakları meyveyi güneşten korumuyorsa ki malesef korumuyor kurumuş
bu şartlarda güneşin altındaki bu karpuzların ömrü 3-4 gün maksimum 1 hafta
ve işin acı tarafı birçok alıcı bu şartlardaki karpuzu almaz alsa kime satacak

100 işçi 3günde 300yevmiye yapar 1 yevmiye 40lira enaz
sadece işçi parası 12binlira yapar kagıt parası mazot parası vs vs derken kabaca 15binlira masraf yapmış yazık olmuş