Süt Sıgırlarına Yem Hazırlama

Arkadaşlar içimizde fabrika yemi kullanmadan süt sığırları için kendi yemini hazırlayanlarımız varmı?Mutlaka vardır.Varsa Eger nasıl hazırlıyorsunuz burada herkes paylaşırsa çok faydalı olur.

Ynt: Süt Sıgırlarına Yem Hazırlama

Kaç baş, hangi ırk, ortalaması kaç yaşında, haywanınız war? Günlük Süt sürü ortalamanız nedir?

Lütfen yardım isterken biraz bilgi werirseniz burada onlara göre harman yapıp tecrübelerimizi aktarıyoruz...

rasyon programları ile bi ara kafayı yemiştim fakat o oranları tutturmak için yeterli hammadde bulamadığımdan vazgeçtim. benim pratik dozum var rasyonla falan uğraşmıyorum deneyerek ölçmeden ayarladım

fabrika yem çuvalı ile

2 Çuval Arpa
1 Çuval Yulaf
1 Çuval Mısır
1 Çuval Pamuk Küspesi
1 Çuval 19 Protein Süt yemi

hepsini karıştırıp yem kırma makinesinden geçiriyorum mis gibi oluyor. sütte düşme yok döl tutma ve kızgınlıkta problem yok çok şükür 3 senedir aynı yöntem ile yem yapıyorum.

Nobran link=topic=77214.msg912784#msg912784 date=1408525619' Alıntı:
rasyon programları ile bi ara kafayı yemiştim fakat o oranları tutturmak için yeterli hammadde bulamadığımdan vazgeçtim. benim pratik dozum var rasyonla falan uğraşmıyorum deneyerek ölçmeden ayarladım

fabrika yem çuvalı ile

2 Çuval Arpa
1 Çuval Yulaf
1 Çuval Mısır
1 Çuval Pamuk Küspesi

hepsini karıştırıp yem kırma makinesinden geçiriyorum mis gibi oluyor. sütte düşme yok döl tutma ve kızgınlıkta problem yok çok şükür 3 senedir aynı yöntem ile yem yapıyorum.
Hermiyas link=topic=77214.msg912783#msg912783 date=1408523239' Alıntı:
Kaç baş, hangi ırk, ortalaması kaç yaşında, haywanınız war? Günlük Süt sürü ortalamanız nedir?

Lütfen yardım isterken biraz bilgi werirseniz burada onlara göre harman yapıp tecrübelerimizi aktarıyoruz...

2. doğum yapmış 12 tane sağılır siyah ala hostayn 16 tanede karışık hoştayn montofon simental 12 - 14 aylık düveler var hocam

fabrika yem çuvalı ile

2 Çuval Arpa
1 Çuval Yulaf
1 Çuval Mısır
1 Çuval Pamuk Küspesi

usta ben fabrika yemi kullanmadan demiştim siz yine fabrika yemi kullanıyorsunuz

benim söylediğim pratik yem yapma tarifi eğer fabrika yemi kullanmayacaksan. enerji protein vitamin ve mineral dengesini iyi sağlaman için bir rasyon hazırlama programı kullanmalısın 2. olarakta bu dengeyi sağlamak içinde fabrika yeminde kullanılan bütün hammaddeleri elinde bulundurmalısın. enerjiyi fazla kullanırsan hayvanda topallama ishal kızgınlık göstermeme gibi durumlar.. proteini fazla kaçırırsan döl tutmama yağlanma gibi problemlerle karşılaşırsın.

fabrika yem çuvalı ile

2 Çuval Arpa
1 Çuval Yulaf
1 Çuval Mısır
1 Çuval Pamuk Küspesi

Yaptığın karışımın enerji değeri iyi (2700 gibi) ama protein düşük. Besi yemi gibi olmuş. 1 çuval da ayçiçek küspesi eklersen güzel bir karışım olur.

Biraz doğaya bakalım geviş getiren hayvanlar otla besleniyor örnek afrikanın o kurak mevsimlerinde bile hayvanlar hep besili araziniz varsa karma yem bitkisi ekin salın hayvanları