Güneş Enerjisi ile Meywe Bahçesi Sulama....

05.07.2014 17:06
Yenilenebilir enerjiyle organik nar üretiyor
Adıyaman ' da bir çiftçi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından aldığı destekle 45 dönümlük nar bahçesine güneş enerji sistemi kurdu

ADIYAMAN - Adıyaman ' da organik nar üretimi yapan çiftçi, 45 dönümlük bahçesini güneş enerjisiyle suluyor.

Merkeze bağlı Kızılcapınar köyünde yaşayan Abuzer Korkmaz, yaklaşık 7 yıl önce yerleşim birime uzak tarlasının 45 dönümüne nar bahçesi oluşturdu. Bahçesini sulamak için elektrik hattı talebinde bulunan Korkmaz ' ın bu isteği kabul edilmedi.

Tarlasını bir sürü jeneratörle sulayan Korkmaz daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında aldığı yüzde 50 hibeyle güneş enerjisi sistemi kurdu.

Girişimci, sistem sayesinde elde ettiği enerjiyle bahçesindeki 4 bin 200 nar ağacını sulayarak organik meyve üretmeye başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, motor pompayla yapılan sulamanın çiftçinin enerji maliyetinin artırdığını söyledi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ' nin güneşli gün sayısının fazla olduğunu anımsatan Alan, güneş enerjisi kurmak isteyen çiftçilere ise yüzde 50 hibe desteği sağlandığına dikkati çekti.

Kızılcapınar köyünde yaşayan Korkmaz ' ın da bu hibeden faydalandığını hatırlatan Alan, 'Nar bahçesi güneş enerjinden elde edilen elektrikle sulanıyor. Çiftçimiz yenilenebilir enerjiyle organik nar üretiyor' diye konuştu.

Korkmaz ise elektrik maliyetinin kendisini alternatif enerji sistemlerine sevk ettiğini ifade etti

Bakanlıktan aldığı destekle bahçesine güneş enerji panelleri kurduğunu anlatan Korkmaz, 'Şu anda 20 panelimiz var ve buradan 4,4 kilovatsaat enerji üretiyoruz. Elde ettiğimiz elektrikle kuyudaki suyu depomuza pompalıyoruz. Depodaki suyu ise damlama sulama yöntemiyle nar ağaçlarımıza bırakıyoruz' şeklinde konuştu.

Korkmaz, bu yıl 50 ton organik nar üretimi beklediğini dile getirdi.

Güneş enerjisinin işini kolaylaştırdığını vurgulayan Korkmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

'Önceki yıllar elektrik sorunu nedeniyle bahçemi yeteri kadar sulayamadım ama şimdi güneş enerjisiyle çok rahatladım. Gündüz üretilen enerjisi akü vasıtasıyla depolanıyor. Geceleri de sulama yapıyorum. Bu tesisin bölge insanına örnek olacağını düşünüyorum.'

Ynt: Güneş Enerjisi ile Meywe Bahçesi Sulama....

CELAL KARABULUT link=topic=77217.msg912761#msg912761 date=1408508580' Alıntı:
Ben de çok düşünüyorum bu fikri acaba 100 dekar araziye kaç panel gider kaç bg dalgıç gerekiyor damlama için

hep düşünüyoruz da konu hakkında sağlam bilgiye ulaşamıyorum. 2009 yılında Çanakkale Tarım il Müdürlüğü seyyar panellerle 60 dölüm civarında mısır ekimi yaptığını okumuştum. hemde paneller römorkun üzerine yerleştirilmişti.

Ynt: Güneş Enerjisi ile Meywe Bahçesi Sulama....

FEHİM link=topic=77217.msg912768#msg912768 date=1408515480' Alıntı:
hep düşünüyoruz da konu hakkında sağlam bilgiye ulaşamıyorum. 2009 yılında Çanakkale Tarım il Müdürlüğü seyyar panellerle 60 dölüm civarında mısır ekimi yaptığını okumuştum. hemde paneller römorkun üzerine yerleştirilmişti.

Fehim abi, panellerin gezici olması iyiymiş, trafoların çalındığı ülkemizde korumuş oluruz :)

Benim aklımda rüzgar gülü var.

G-Windy Mekanik Rüzgar Enerjisi ile Çalışan Su Pompası, Genba Energy

Bunu kurup ne kadar alanı sulayabiliriz, sadece damla sulama ya da salma mı yapılabilir yoksa verilecek debiyle tazyik vererek yağmurlama şeklinde de kullanılabilir mi bunu araştırıyorum. Firma temsilcileriyle görüşeceğim, olmadı kuyudan çıkarmak için bunu, motorla suyu göndermek için de güneş paneli kullanılabilir.

Yalnız sıkıntı şu, devletin bunu teşvik etmesi lazım, güneş paneli sistemleri çok pahalı. Paneli, aküsü vs. Ama rüzgar gülü o kadar pahalı değil.