Massey Ferguson 6460 iş başında

Ynt: Massey Ferguson 6460 iş başında

aslan26 link=topic=77249.msg912987#msg912987 date=1408563457' Alıntı:
Kolay gelsin.Tarlaya pulluk sürümünden sonra gene kobramı çekeceksiniz yoksa başka bir aletlemi ekime hazırlayacaksınız?
Üstünden bir kış geçsin de,artık duruma göre aysan veya belki tekrar kobra çekeriz.

aslan26 link=topic=77249.msg912995#msg912995 date=1408563769' Alıntı:
Ben hububat ekimi için sormuştum ama siz buraya hububat ekmiyeceksiniz galiba?
Bu sene icar tutmuştuk burasını biz sürümünü yaptık.Ne ekilecek veya ekeceklermi bilmiyorum belki tekrar tutabiliriz zaten yanında da kendi yerimiz var.

Sürüm birörnekliği, dengesi güzel ama pullukların kulaklarının kesinlikle büyütülmesi, hiç olmazsa örtücü takılması gerekli. Kulaklar küçük kaldığı için çıkan toprağın tamamını aktaramıyor. Istisnasız her kulağın üzerinden toprak taşması söz konusu. Bu da doğal olarak örtme işleminde soruna neden oluyor.

sebazios link=topic=77249.msg913021#msg913021 date=1408568462' Alıntı:
Sürüm birörnekliği, dengesi güzel ama pullukların kulaklarının kesinlikle büyütülmesi, hiç olmazsa örtücü takılması gerekli. Kulaklar küçük kaldığı için çıkan toprağın tamamını aktaramıyor. Istisnasız her kulağın üzerinden toprak taşması söz konusu. Bu da doğal olarak örtme işleminde soruna neden oluyor.
Abi dediklerin çok güzel bende katılıyorum fakat bizim pulluklarımız birazcık toprakta tav görsün tabakların üstü bir tabak daha yapışıyor :) sürüme başlarken devirici vardı ,ama gelgelelim ki tavlı yere gelince toprak akmıyor aralardan ikide bir tıkanma yapıyor ,mecburen söktüm :) evet tabaklar ufak traktörün lastik ebatlarına göre ,onuda bakalım seneye harmana pulluk değişikliği ile gideririz inş.
Abi gel bak buradaki toprağa tamam tav var ama öyle çamur falan da değil nasıl yapışıyor dersin bu toprak tabaklara,öyle ilginç bir olay :)

sebazios link=topic=77249.msg913021#msg913021 date=1408568462' Alıntı:
Yılmaz abiye bende katılıyorum şafak.Turan pulluğu bende inceledim kulakları biraz bıçağa ufak gibi geldi bana.birde kulakları topragı havaya kaldırmadan hemen olduğu yere deviriyo,devirme değil yaslama yapıyo yani. O şekil pulluk traktörü yormuyo ama biraz yukarı kaldırıpda düzgün bir kavisle deviren kulaklar tamamen kapatıyo toprağı bence hemde tesviyesi çok düzgün oluyo zannedersin ki tiskaro çekilmiş.Ve dediklerimi en iyi yapan alpler bence sonrada ünlü.Benim pullukların kulak yapıları hakkındaki düşüncelerim bunlar :D

safak262 link=topic=77249.msg913042#msg913042 date=1408598976' Alıntı:
Abi dediklerin çok güzel bende katılıyorum fakat bizim pulluklarımız birazcık toprakta tav görsün tabakların üstü bir tabak daha yapışıyor :) sürüme başlarken devirici vardı ,ama gelgelelim ki tavlı yere gelince toprak akmıyor aralardan ikide bir tıkanma yapıyor ,mecburen söktüm :) evet tabaklar ufak traktörün lastik ebatlarına göre ,onuda bakalım seneye harmana pulluk değişikliği ile gideririz inş.
Abi gel bak buradaki toprağa tamam tav var ama öyle çamur falan da değil nasıl yapışıyor dersin bu toprak tabaklara,öyle ilginç bir olay :)

Şafak seni anlıyorum. Bahsettiğin toprak tipine haiz bir tarla bende de var. Hangi pullukların girersen gir, kulağın üst kısmına toprak yapışıyor. Hatta biraz nemli ise toprak, bahsettiğim alanda yatay - küçük bir tepe oluşuyor.

Lakin yan tarlada sürüm yapan bir ağabeyimiz var. Sağlam çiftçidir. (2500 dekarı 90 hp tek traktörle işler)

Dikkat ettim, aynı toprak tipinde çalışsa da onun pulluklarda sorunu yok.

Bunun sebebini bir ara araştırdım. 2 sebebi var:

1-) kullanılan metal: kulaklar özel bir işlemden geçirilip 'çamur tutmaz' özelliği kazanıyor.
2-) kulağın airodinamik yapısı: kulağın puluğu deviren uç kısımlarının ters açılı ve biraz daha uzun tutulması.

Kendi pulluğuma herhangi bir ısıl işlem yapma şansım olmadığından, çaresiz ikinci konu üzerine odaklandım. Spiral ve kaynağı alıp giriştim. Aklımdakine uygun ekleme ve çıkarmalar yaparak kulağı istediğim şekle soktum. Şu an tıkanma %90 seviyesinde bitti ama çamur yapışması konusunda pek başarılı olduğum söylenemez :)

Anladığım kadarı ile kulakta kullanılan metalin yapısında değişikliğe gidilmeden bu sorun çözülmeyecek.

Az önce lemken ' in bir pulluğunu izledim. Insanın yürüyemeyeceği bir çamurda çalışıyorlar ve pulluk çiziden çıktığında, kulaklarda en ufak bir çamur yok. Yüzey ayna gibi parlak, geç karşısına traş ol.

Ekipman kalitesi bakımından bu seviyelere gelmemize maalesef daha zaman var.

Aslında videodaki sürümde (toprağın işlenmesi açısından) hiçbir sorun yok. Tek sıkıntı, kökü ile birlikte blok olarak aktarılan (deve dikeni gibi) bazı yabancı otların yeşil akşamları tam örtülemiyor. Fotosentez yapmaya devam eden bitki de yaşamaya devam ediyor. Sonuç olarak tekrar işlem (dolayısı ile masraf) yapmak zaruriyeti oluyor.

Kolay gelsin şafak güzel paylasım...Nasıldı bu yıl konservelik mısırda verimler? Çifteler tarafında dayım var oda her yıl 200-250 donum eker damla sulamayla sulamasını gerceklestırır verımden kazanctan memnun ama alpu tarafı pek yaygınlasamadı konservelıkte nedense....

coyote26 link=topic=77249.msg913158#msg913158 date=1408634960' Alıntı:
Kolay gelsin şafak güzel paylasım...Nasıldı bu yıl konservelik mısırda verimler? Çifteler tarafında dayım var oda her yıl 200-250 donum eker damla sulamayla sulamasını gerceklestırır verımden kazanctan memnun ama alpu tarafı pek yaygınlasamadı konservelıkte nedense....
800-900 kilo aldık biz yani kötü biz nedense hiç tutturamadık bu konservelik işini 4-5 sene önce de ektik orası da vasat.İyi bakanlar damlama serenler de iyi 1.5 2 ton alanlar var. Bizim kötü durumda olmamızın sebebi işin doğrusu yetişemedik zaten bir parça baya uzak kaldı bize.Uzak kalan yer daha biçilmedi bakalım koçanlar da fena değil sürdüğüm yerden biraz daha iyi gibi hayırlısı şuan da oradayım son kurumu çalıştırdım yarın biçilir sanıyorum.