Çiftçilikten Kar ? İkinci Meslek

21.08.2014
222
122

Merhabalar. Herkese iyi günler,iyi çalışmalar. Ülkemizde herkes ilk baş yatırım olarak ev daha uç noktayı düşünenler ise taksi(serviste ekliyebiliriz)ye yöneliyor. Ne kadar kazandırdıkları bi kıstas arasında belli bi sıkala var. Çiftçilik hem az buz bildiğim hemde yönelmek istediğim bi sektör aslında ilkte hobi olarak düşündüm ama sonra millet bundan para kazanabiliyor bizde neden olmasın dedim.

Arkadaşlar sorun traktör alet edevat değil(o konuya girmeyelim hiç var yani oap*-s) en önemli olay arazi-tarla bazı kişiler illa yapıcağım diyorsan hicar(kiralık) alıp yaparsın kiralık veren dolu dedi. Kiralık dönüm(bizim burda dönüm dekar kullanan yok pek) 30-50TL bandında geziniyor. Bazı kişiler ile görüştüm hicar eken çok 2000 dönüm adam hicar ekiyor mesela. Yapabilirsin neden olmasın dedi. Sürmedir-ekmedir-ilaçtır onları halledebilirim az bi işçi birazda kendi uğraşlarımla yaparım kalkarım üstünden az dönümlerin.

Asıl sıkıntı burada başlamıyor bu çiftçilik kurtarıcak mı ? Ben 100 dönümde ne kadar kar elde edicem veya 1000-2000 dönüm yer eksem ne kadar kazandırıcak bana ilerleyen yıllarda ? 2000 dönüm(buğday-ayçiçeği) ekip senede net kar 380-400.000TL kazanıyorum diyen adam var ki ben bu kadar kazansam çok çok iyi bi para oap*-s. Bazıları ise az bi arazi al senin üstüne olsun cevizdir-incirdir sebze meyve ek topla sat diyor kavun karpuzu satıcak yer bulursan ne kadar buğday ekerse eksin yetişemez diyenlerde oldu.

Bazıları ise iş hicarı almakla bitmiyor depon olması lazım dedi elindeki buğdayı bekletip satarsan parana para katarsın dedi. Depo şuan çok zor ama bi yere balıksırtı yapıp çadırlarla örtüp tutabilirim oda çok fazla buğdayda işe yaramıycak.

Velhasıl ne diyorsunuz arkadaşlar olucak iş mi ? Forumda bi arkadaş yazmıştı 500 dönümden net 90-120.000TL kazanabiliyorum dedi. Olmaz falan demeyin kırmayın şu arkadaşınızı oap*-s

Kolay gelsin herkese.

Ynt: Çiftçilikten Kar ? İkinci Meslek

2k dönümden dediğin paraları hele ki ayçiçek-buğdayla kazanmak imkansıza yakın ,alternatif ürünler olur diyorsan ona da sağlam mekanizasyon ve işgücü gerekir.Bu tarlaların nerede olduğu, iklim toprak yapısı,kuru yada sulanabilir olması gibi bir çok değişken var ,bir de değişken fiyatlar ve hava durumu var ki bunlar başlı başına muamma.

Bu işde deneyimin yoksa batarsın her yıl herşey umduğun gibi değil hele öyle 2000 dönümle uğraşırsan zannetmiyorum yani.o kadar arazi işçi ile de olacağını sanmıyorum 2000 dönüm arazi ile başarı ile çıkmak için en az 5-10 yıl bu işin içinde olman gerek

Bir yıllık yapılmaz çiftçilik hesabı.
5 yıllık gelir .
5 yıllık gider
5 bölü 5 =1 böyle olursa belki olur 5 yılın ortalaması en az .
1 yıl iyi kazanmışın ertesi yıl afat kuraklık bizim için değilmi.
Ne desek boş, bakarsın olur, bozmayalım kimsenin moralıni hevesini.
Çiftçinin bir gözü havada bir gözü toprakta.
Rüzgardan korkar bazen , bazen yağmurdan, bazen güneşten.
Genede Allah rast getirsin işini, biz ne desek boş.

Bende ikinci meslek olarak uğraşıyorum, tarla icarı 25 lira yıllık. Geçen sene 3000 ve bu sene 4000 lira zarar yazdık. 70 dekara yakın arazi işliyorum. Arazi kirasını ucuz olduğu yerde çiftçilik (genel olarak çiftçilik) kumar gibidir. Eğer o araziden iyi gelir elde edilse tarla sahibi kendisi işler yada o çevreden birisi işler. Beş senelik çiftçilik deneyimimden sonra vereceğim tavsiyeler.
1. Köylüsünün işlemediği araziyi işleme.
2. Sulama imkanı yoksa hiç bu işe girme.
3. Sulama işi zaman ve yatırım isteyen bir iş.
4. Bulunduğun köyde en az 1000 dekar işlenir arazi yada senin ürettiğin ürünü hasat edebilecek aracın (biçer döver, balya makinası) köyde bulunması gerekir. Çünkü küçük arazilere bu araçlar en son gelir. Bu kayıpları artırır.
5. İşleyecek olduğun arazi evinden maksimum 15 km uzak olmalı yada o çevrede ikamet edebileceğin bir evin olmalı.
6. O çevrede domuz varsa hiç bir şey ekme.
7. Köyde sana yardımcı yada kefil olabilecek sözü geçen birisinin olması şart.
8. 10 dekardan küçük araziyi ekme.
9. Tarlalar birbirine yakın olmalı.
10. Bir işte hiç deneyimin yoksa çıkardığın maliyeti üçle çarp, geliri üçe böl.

Arkadaşım öncelikle niyetin hayırlı olsun .tecrübelerime dayanarak sizlere tavsiyem her zaman en kötüyü hesaplayın . yalnız bahsettiğiniz 1000 / 2000 dönüm (1000 metre ) yer işlemek uzaktan hiçte kolay değil . çiftçilik bazen günü gününe takip isteyen meslek .
bende 2 ci iş olarak gidip takip ediyorum ama yinede köyde babam sürekli orada takip ediyor . bazen hava iyi ben istanbuldan (100) km gidene kadar babam işe başlamış veya yarı yapmış oluyor . veya ben gidene kadar yağmur yağmaya başlıyor . iş kalıyor onun için büyük yerin büyük derdi olur . tecrübe edinmeden büyük icar işine girmemenizi öneririm .
benim şu anda icar yerim olmadığı halde tamamı kendimizin . 2 yıl arka arkaya ancak masrafları karşıladık . bu yıl ancak kendini kurtardı para kazanabildik .
önce bu işi kendiniz tecrübe kazanmadan büyük oynamamanızı tavsiye ederim .bu yıl ( 100/200) dönüm kirala durumları gör ondan sonra ufak ufak büyütmeye başla . bu işler için yardımcıya ihtiyacın olduğunuda unutma .inşallah hesapların tutar bol kazançlar .

phantomerkunt link=topic=77251.msg913078#msg913078 date=1408611631' Alıntı:
Valla kazanana helal olsun biz 3-4 senedir iyice kazanamıyoruz. Masrafını çıkarsa sevinir olduk artık
Hocam şu son yıl dolu evet her yeri vurdu dedik ama buğdaylar gayet iyi geldi bizim. Dönümden 550-600kg çıkaranları gördük. Yani bilmiyorum bazı yerlerde demek ki çiftçilik gerçekten affınıza sığınarak b*ka sarmaya başlamış. Allah güç,kuvvet versin.

Deliorman link=topic=77251.msg913079#msg913079 date=1408611662' Alıntı:
2k dönümden dediğin paraları hele ki ayçiçek-buğdayla kazanmak imkansıza yakın ,alternatif ürünler olur diyorsan ona da sağlam mekanizasyon ve işgücü gerekir.Bu tarlaların nerede olduğu, iklim toprak yapısı,kuru yada sulanabilir olması gibi bir çok değişken var ,bir de değişken fiyatlar ve hava durumu var ki bunlar başlı başına muamma.
Hocam bilmiyorum belki işin içinde bi iş var öyle kazanıyorda olabilir denemek en iyisi oap*-s İklim koşulları zaten hocam yazı kışta kışı yazın yaşadığımız şu günlerde beni en çok korkutan şey bu. Allah sonumuzu hayır etsin. Yorum için teşekkürler.

DeHLiZ link=topic=77251.msg913080#msg913080 date=1408611787' Alıntı:
Hocam dönüm 30-50 tl demişsin de, o kadar ucuz yok kiralık yer. Yani en azından benim bildiğim yerlerde. Hangi şehir hangi ilçedeydin sen?
Olur mu hocam 35-40TLye var(hatta tanıdığa tarlayı satın değerlenene kadar bedava işleyin bunu yapanda çok :) ). Daha fazlasında hicarın pekte bi mantığı olmuyor ha var mesela 60-80TL aralığında yerde var.

144fenomen link=topic=77251.msg913084#msg913084 date=1408613031' Alıntı:
Bu işde deneyimin yoksa batarsın her yıl herşey umduğun gibi değil hele öyle 2000 dönümle uğraşırsan zannetmiyorum yani.o kadar arazi işçi ile de olacağını sanmıyorum 2000 dönüm arazi ile başarı ile çıkmak için en az 5-10 yıl bu işin içinde olman gerek
Hocam ailem tabikide çiftçilik yapıyor :) Tabiki de kolay iş değil hocam ama yapan yapıyor ve yiyor neden olmasın diyorum. Bakalım herşeyin hayırlısı Allah ' tan. En yakın zamanda sizde büyütürsünüz inşallah. Yorum için teşekkürler.

ismail_17 link=topic=77251.msg913086#msg913086 date=1408613613' Alıntı:
Bir yıllık yapılmaz çiftçilik hesabı.
5 yıllık gelir .
5 yıllık gider
5 bölü 5 =1 böyle olursa belki olur 5 yılın ortalaması en az .
1 yıl iyi kazanmışın ertesi yıl afat kuraklık bizim için değilmi.
Ne desek boş, bakarsın olur, bozmayalım kimsenin moralıni hevesini.
Çiftçinin bir gözü havada bir gözü toprakta.
Rüzgardan korkar bazen , bazen yağmurdan, bazen güneşten.
Genede Allah rast getirsin işini, biz ne desek boş.
Çiftçinin bir gözü havada bir gözü toprakta. Evet işte çiftçiliği özetlemişsiniz. Durum bundan ibaret ve beni en çok kokutan bu. Hocam şimdilik iyi düşünelim :) Bu yıl çok kötü buğday 0 diyoduk yattı battı deniliyordu çok iyi verim aldık mesela. Herşey kısmet yapamassak bırakıcaz ne yapalım.İyi günler kolay gelsin sizede.

stulu link=topic=77251.msg913088#msg913088 date=1408614598' Alıntı:
Bende ikinci meslek olarak uğraşıyorum, tarla icarı 25 lira yıllık. Geçen sene 3000 ve bu sene 4000 lira zarar yazdık. 70 dekara yakın arazi işliyorum. Arazi kirasını ucuz olduğu yerde çiftçilik (genel olarak çiftçilik) kumar gibidir. Eğer o araziden iyi gelir elde edilse tarla sahibi kendisi işler yada o çevreden birisi işler. Beş senelik çiftçilik deneyimimden sonra vereceğim tavsiyeler.
4. Bulunduğun köyde en az 1000 dekar işlenir arazi yada senin ürettiğin ürünü hasat edebilecek aracın (biçer döver, balya makinası) köyde bulunması gerekir. Çünkü küçük arazilere bu araçlar en son gelir. Bu kayıpları artırır.
5. İşleyecek olduğun arazi evinden maksimum 15 km uzak olmalı yada o çevrede ikamet edebileceğin bir evin olmalı.
Hocam bizimde ailemiz yapıyor o konuda sıkıntı yok yapanlar var. Arazi bulma işinin zor olucağını sanmıyorum hatta yukarıdaki mesajda yazdığım gibi 1-2 tanıdıkla bedavaya bile arazi işlenebilir(haa çok olmaz bu iş 5 dönüm olur 10 dönüm olur).Biçerdöver traktör ekipman hiç sıkıntı değil. 2k-3k arazi işleyenler var kendi biçerdöver bağlamaları var köye ve çevre köylerede gidiyolar bu işi yapmak için. Sözü geçen var o konudada sıkıntı yok. Deneyimde yıllar içerisinde halledicez. Hayırlı günler olsun. Bu arada yorumunuz için teşekkür ederim.

EROL AKGÜN link=topic=77251.msg913099#msg913099 date=1408617524' Alıntı:
Arkadaşım öncelikle niyetin hayırlı olsun .tecrübelerime dayanarak sizlere tavsiyem her zaman en kötüyü hesaplayın . yalnız bahsettiğiniz 1000 / 2000 dönüm (1000 metre ) yer işlemek uzaktan hiçte kolay değil . çiftçilik bazen günü gününe takip isteyen meslek .
bende 2 ci iş olarak gidip takip ediyorum ama yinede köyde babam sürekli orada takip ediyor . bazen hava iyi ben istanbuldan (100) km gidene kadar babam işe başlamış veya yarı yapmış oluyor . veya ben gidene kadar yağmur yağmaya başlıyor . iş kalıyor onun için büyük yerin büyük derdi olur . tecrübe edinmeden büyük icar işine girmemenizi öneririm .
benim şu anda icar yerim olmadığı halde tamamı kendimizin . 2 yıl arka arkaya ancak masrafları karşıladık . bu yıl ancak kendini kurtardı para kazanabildik .
önce bu işi kendiniz tecrübe kazanmadan büyük oynamamanızı tavsiye ederim .bu yıl ( 100/200) dönüm kirala durumları gör ondan sonra ufak ufak büyütmeye başla . bu işler için yardımcıya ihtiyacın olduğunuda unutma .inşallah hesapların tutar bol kazançlar .
Doğrudur hocam en kötüyü hesaba katmadan olmuyor zaten hiç bir iş. Hah işte benim iş sizinkine benziyecek azıcık galiba köyde babam-akrabalar olaya her zaman el atabilecek. Öyle arada çokta mesafe yok bizim hocam sizin git-gel mazot parasıda sıkıntıymış :) Ya dediğim gibi hobi gibi yapmaktansa parada kazandırsın azıcıkta olsa. İlkte zaten kimse bence 1000-2000 dönüm yer kiralayamaz biliyorum zorluğunu 300 dönüm bile insanı perişan etmek için yeterde artar bazen. Küçük küçük adımlarla işi büyütmek sadece bi fikir aslında. Yorumunuz için teşekkürler.

CELAL KARABULUT link=topic=77251.msg913107#msg913107 date=1408619182' Alıntı:
su yoksa işin zor
Zor hocam valla ya iş çok zor oap*-s

Yorum yapan fikir veren herkese teşekkürler.

stulu link=topic=77251.msg913088#msg913088 date=1408614598' Alıntı:
10 dekardan küçük araziyi ekmezsem ben en fazla 40-50 dönüm arazi işlerim :)

memduh44 link=topic=77251.msg913160#msg913160 date=1408635187' Alıntı:
hocam hangi ülkede olduğunu merak ettim dönümü 30-50 bana biraz hesaplı geldi
30-50TL dönüm başına yıllık ödenen hicar(kiralama) parasını diyorsunuz değil mi ? Evet hocam Türkiye ' de yaşıyorum oap*-s Allah Allah sizin oralarda ne kadar yav ??*-s

memduh44 link=topic=77251.msg913240#msg913240 date=1408646952' Alıntı:
buralarda 150-200 tl dönümü sulu tarla
Çokmuş hocam ya. Maksimum 100 e çıkar sulu tarla.

wallace22 link=topic=77251.msg913279#msg913279 date=1408649019' Alıntı:
Bizim buralarda çeltik ekimi için yıllık icar 500 Tl ye kadar çıkıyor : ' (
Çeltik bilmiyorum hocam buğday tarlasından bahsediyorum ben çeltik için çok fazla su gerek diye biliyorum. Çeltik kazancıda buğday ve ayçiçeğine göre yüksek olucaktır tabii(yani galiba).