May Ayçiçek tohum firmasının tarla günü 21.08.2014 BABAESKİ

Akadaşlar bugün ilçemizde may firması tarafından coral ve meteor isimli ayçiçek çeşitlerinin tanıtımı yapıldı.daha önceki yıllarda may firmasının ayçiçeklerini nadirde olarak ekiyorduk ama bu etkinlikte şunu gördüm may firması çok iddalı bir şekilde geliyor.Coral isimli çeşit intervix kullanılmayan bir çeşit kök ve kafa yapısı gayet güzel.kurak koşullarda 180-230 kg verim, sulu koşullarda 300-400 kg verimlere çıktığı çiftçilere söylendi.mühendisin üzerine basa basa söylediği nokta ayçiçek ekiminin kesinlikle erken ekilmemesi gerektiği oldu.örnek olarak ayaklar buzlu su içindeyken yukarıdan güneş olsa bunun hiçbişeye faydası olmaz diye söylendi.Neyse iyi seyirler...

Ynt: May Ayçiçek tohum firmasının tarla günü 21.08.2014 BABAESKİ

Mehmet CÖMERT link=topic=77262.msg913201#msg913201 date=1408643127' Alıntı:
güzel paylaşım abi yerinde görmek herkes için güzel bir sonuç ekeceğin tohumun aynı yerde ekilmesi alacaklar için kesin karar vermede etkili olur
yerinde görüp inceleyerek en doğru kararı veriyor insan.Tohum hakkında verilen bilgiler ve ayçiçek çiftçiliği hakkında verilen bilgiler çok tatmin ediciydi.

ismail_17 link=topic=77262.msg913204#msg913204 date=1408643571' Alıntı:
Bizde çiçekte en büyük sorunlardan biri kuş yemesi.
Fotoğraftaki çiçekler tam istediğim gibi kafa eğik, kafanın kenar yaprakları da büyük olursa uzanamıyor kuş.
mühendisin ilk açıklaması kuş yemesine ve güneş yanıklığına birebir bu çeşitler diye başlamıştı :)

Paylaşım için teşekkürler Umut hocam , böyle deneme tarlalarında hep iyi , ben birkaç yer göstereceğim onlara bakalım kurak şartlarda 180-230 u yakalacaklar mı? :) Nereye kaçıyorsa biz bir türlü yakalayamıyoruz :)
Sektörde çeşitlerin artması iyi oluyor , belki ufakta olsa tohum fiyatları gevşer , hakikaten en pahalı girdi kg bazında tohum şu anda.
Faydalı bir etkinlik olmuş , yararlı bilgiler veriliyordur mutlaka.

ufukk link=topic=77262.msg913212#msg913212 date=1408644105' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler Umut hocam , böyle deneme tarlalarında hep iyi , ben birkaç yer göstereceğim onlara bakalım kurak şartlarda 180-230 u yakalacaklar mı? :) Nereye kaçıyorsa biz bir türlü yakalayamıyoruz :)
Sektörde çeşitlerin artması iyi oluyor , belki ufakta olsa tohum fiyatları gevşer , hakikaten en pahalı girdi kg bazında tohum şu anda.
Faydalı bir etkinlik olmuş , yararlı bilgiler veriliyordur mutlaka.
adamlar çok iddalılar abi.firma ile ilgili olarak en çok hoşuma giden firmanın tamamen %100 yerli bir firma olması.vergi ülkemizden dışarı çıkmıyor.tohum fiyatı diğer firmalara göre daha ucuz.Muratlıda yeni bir arge yeri kurmuşlar bundan sonraki yıllarda daha fazla ekim alanına ulaşacaklarını söylüyorlar.

umutmalkoc link=topic=77262.msg913216#msg913216 date=1408644499' Alıntı:
adamlar çok iddalılar abi.firma ile ilgili olarak en çok hoşuma giden firmanın tamamen %100 yerli bir firma olması.vergi ülkemizden dışarı çıkmıyor.tohum fiyatı diğer firmalara göre daha ucuz.Muratlıda yeni bir arge yeri kurmuşlar bundan sonraki yıllarda daha fazla ekim alanına ulaşacaklarını söylüyorlar.

umutmalkoc link=topic=77262.msg913216#msg913216 date=1408644499' Alıntı:
İnşallah hocam,
Güzel haberler bunlar , ayçiçek ekim alanlarının genişlemesi , rekoltenin artması için ayçiçek ekilebilen yerler dışında kurak ve kıraç şartlar içinde tohumlar lazım , olan yerde saten oluyor.
İç anadoluda , Trakyanın dağlık ve kumsal kesimlerinde ayçiçek verimlerinin düşük olması sebebiyle ekim alanları artmıyor.
Buralar için çözümler bekliyoruz firmalardan.
HAsar zamanıda umarım tarla günü yaparlar , direk verim ölçülür. Diğer çeşitler ile karşılaştırma imkanı olur.

fuatavni link=topic=77262.msg913221#msg913221 date=1408645112' Alıntı:
ben yol boyunda coral gördüm. genel olarak sanaylardan daha zayıf. hasat yapılırken görürsem tarla sahibinden bilgi alırım.
en kuvvetli sanaya bu tarladaki coral 100kg fark atar bence.sanay gibi sopayı kırmıyor bu çeşit benim gördüğüm

ufukk link=topic=77262.msg913223#msg913223 date=1408645163' Alıntı:
İnşallah hocam,
Güzel haberler bunlar , ayçiçek ekim alanlarının genişlemesi , rekoltenin artması için ayçiçek ekilebilen yerler dışında kurak ve kıraç şartlar içinde tohumlar lazım , olan yerde saten oluyor.
İç anadoluda , Trakyanın dağlık ve kumsal kesimlerinde ayçiçek verimlerinin düşük olması sebebiyle ekim alanları artmıyor.
Buralar için çözümler bekliyoruz firmalardan.
HAsar zamanıda umarım tarla günü yaparlar , direk verim ölçülür. Diğer çeşitler ile karşılaştırma imkanı olur.
firma verim konusunda çok iddalı.aynı tarlaya rakip firmaların ürününü ek aynı işçiliği yap ondan az verirse aradaki farkı cebimden vereceğim diye üzerine basa basa söyledi.bende tanıtım sonrası muhendisin kartını alıp bunu deneyeceğimi söyledim seneye coral ekiyorum asfalt boylarına :) mayın tohumlarının bir artı özelliğininde kesinlikle diğer tohumlar gibi yatmadığını söylediler.kök yapısı çok sağlammış

paylaşım çok güzel . mahsülün görünüşüde süper ,inşallah verimde beklenen gibi olur da emekler boşa çıkmaz . sonuçları merakla bekliyoruz . hayırlı hasatlar .

EROL AKGÜN link=topic=77262.msg913228#msg913228 date=1408645891' Alıntı:
paylaşım çok güzel . mahsülün görünüşüde süper ,inşallah verimde beklenen gibi olur da emekler boşa çıkmaz . sonuçları merakla bekliyoruz . hayırlı hasatlar .
Çok saolun erol bey.biçerkende paylaşacağım verimi ve yağ oranlarını

Palaşım için teşekkürler bu tür bitkiyi çeşidi arazide tanıtan tarla günleri çok faydalı oluyor çeşitlerde çok iyi görünüyor.

hacimmet link=topic=77262.msg913244#msg913244 date=1408647292' Alıntı:
Palaşım için teşekkürler bu tür bitkiyi çeşidi arazide tanıtan tarla günleri çok faydalı oluyor çeşitlerde çok iyi görünüyor.
çok saol.böyle tanıtımlara çiftçilerde çok ilgi gösteriyor.firmaların daha çok böyle etkinlikler yapmaları gerektiğini düşünüyorum

Bence bu yıl gibi çok yagisli ve beklenmedik hava sartlarinda ayçiçek verimini etkileyen unsurlardan biri ürünlerin yatip yatmaması olacak. Aşağıda belirtildigi üzere yatmıyorsa bence çok artı bir özellik. Çocukluğumda ayçiçek tarlasında bicerdoverin arkasında bir elimde kırkma bir elimde çuval çok kere kafa topladigimiz oldu ancak son zamanlarda bu işin de çok fazla yapıldığını gozlemleyemedim. .
umutmalkolink=topic=77262.msg913225#msg913225 date=1408645721' Alıntı:
firma verim konusunda çok iddalı.aynı tarlaya rakip firmaların ürününü ek aynı işçiliği yap ondan az verirse aradaki farkı cebimden vereceğim diye üzerine basa basa söyledi.bende tanıtım sonrası muhendisin kartını alıp bunu deneyeceğimi söyledim seneye coral ekiyorum asfalt boylarına :) mayın tohumlarının bir artı özelliğininde kesinlikle diğer tohumlar gibi yatmadığını söylediler.kök yapısı çok sağlammış

wallace22 link=topic=77262.msg913276#msg913276 date=1408648815' Alıntı:
Bence bu yıl gibi çok yagisli ve beklenmedik hava sartlarinda ayçiçek verimini etkileyen unsurlardan biri ürünlerin yatip yatmaması olacak. Aşağıda belirtildigi üzere yatmıyorsa bence çok artı bir özellik. Çocukluğumda ayçiçek tarlasında bicerdoverin arkasında bir elimde kırkma bir elimde çuval çok kere kafa topladigimiz oldu ancak son zamanlarda bu işin de çok fazla yapıldığını gozlemleyemedim. .
firma muhendisinin üzerinde durduğu konulardan biriydi yatmaması.kök yapısına dikkat çekti.şahsen seneye bende bu çeşidi deneyeceğim

Güzel paylaşım Umut abi. Bu tarz etkinlikler çiftçiler için faydalı oluyor. Mümkün oldukça katılmak gerek...

alipasalierkan link=topic=77262.msg913301#msg913301 date=1408650214' Alıntı:
Güzel paylaşım Umut abi. Bu tarz etkinlikler çiftçiler için faydalı oluyor. Mümkün oldukça katılmak gerek...
Aynen Erkan.muhendisler tecrübelerini bilgilerini böyle etkinliklerle bizlerlede paylaşmış oluyorlar