Arkadaşlar yardım

Arkadaşlar dün danada şişkinlik vardı soda içirdim düzelmedi, veteriner çağırdım hortumla gazını aldı, gaz giderici ilaç içirdi ve iğne yaptı. Düzelmişti ancak akşam saman ve yem verince yine şişkinlik başladı, ne önerirsiniz tecrübeli arkadaşlar öneride bulunabilir mi ne yapsam düzelir?

Ynt: Arkadaşlar yardım

Şişmenin birçok sebebi alabilir şu sebepten demek yanlış olur İsmail abi çok doğru demiş ilaç önermek yanlış olur.Besleme konusunda bir öneride bulunacağım hayvanlarınızı uzun süre aç bırakıp aniden hızlı yemelerinin önüne geçin yani hayvanların karşısında sürekli oyalanacakları kaba yem bulunursa gaz problemi görülmüyor.

bende besicilik yapıyorun yoğun yemleme yaptığımız için eskiden şişkinlikle ilgili çok sorun yaşardık ancak bikaçyıldır günlük rasyonlarına 50 gr soda ve yeterli miktarda maya giriyorm kaba yemede dikkat edince bi problem olmuyor. kaba yem partikül boyutuda çok önemli toz saman değildir umarım eğer toz samansa vede rasyona başka kaba yem girmiyorsan muhakkak sorun yaşarsın şişkinlik konusunda yada partikül boyutu çok küçükse (3-4 cm den küçükse) çok ince haşbaydan çıkıyorsa o da sorun.hacıhimmetinde dediği gibi önlerinde yemliğin bi kenarında sürekli haşbaysız sap bulunsun en güzel çözüm aslında .sap ne kadar uzun olursa ne kadar çok çiğnerse o kadar faydalı mide florasına .

Arkadaşlar büyük ihtimalle yem değişiminden oldu, kademeli yaptım ama yine de dokundu galiba. Önerilerinizin hepsini uyguluyorum zaten. Az önce yağ içirdim yarım kg kadar. Başka bir öneriniz yok mu? Sizce kendiliğinden geçer mi, bu şekilde birkaç gün beklesem bir problem yaşanır mı?