Süt hayvancılığını en fazla 2-3 yıldır yapanların yorumlarını rica ediyorum

süt hayvancılığı para kazanmak için mantıklı bir yatırım ve iş kolumu (severek ve bilerek yapmak koş

• Kullanılan toplam oy
    182
  • Bu anket kapanacak: .

Arkadaşlar iyi günler.

Bu konuyu açma sebebim görüyorum ve okuyorum ki çok deneyim ve bilgili arkadaşlarımızın
olduğu bir topluluktayım. İşe yeni başlamış ( 2 veya 3 yıl ) arkadaşlarımızın çektiği çileler ,çok
sevindiği olaylar ve tabii ki bu süre içerisinde yaşadıkları ile ilgili bizi aydınlatmaları. Yani kısacası
başarı veya başarısızlıkları (kötü tecrübe diyelim ) demeye dilim varmıyor ama oldu bir kere :(
bize aktarmaları.

Yeni başlayacak olan arkadaşlarımıza bir yol gösterme olması dileklerimle.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Ynt: Süt hayvancılığını en fazla 2-3 yıldır yapanların yorumlarını rica ediyorum

Paran varsa tarla al bir kaç yıl sonra hayvancılığa başla kendi kaba yemini ürettikten sonra masraflar ve sorunlar daha az olacaktır

Ynt: Süt hayvancılığını en fazla 2-3 yıldır yapanların yorumlarını rica ediyorum

Hoş geldin.
Ben çok eskiyim süt hayvancılığında ama konuyu görünce yazmadan duramadım.
Ne tür bir işletme ile başladınız yada başlamak istiyorsunuz ?büyük baş mı yada küçük baş mı ?sayı olarak kaç başlık.
Ben bir işletmeye baktığım zaman, ona her yönden kendimce not verebilirim.
Ben bir hayvana baktığım zaman, ona her yönden kendimce not verebilirim
Sen önce iyi bir bakıcı, her zaman ulaşabileceğin iyi bir veteriner, ve her zaman ulaşabileceğin iyi bir zooteknist bulmalısın.
İşi iyi yönetmek için o işten iyi anlamak gerek yada iyi anlayan birilerinden öğrenmek gerek.
Besiye göre süt daha zor titizlik istiyor.
Karlı bir süt işletmesinde bir yıllık yemini koyacak depon olursa yıl içi fiyat değişikliklerinden etkilenmezsin.
Tabi meracılık yok ise, meracılık ayrı.
Yemini kendin yapabilmen önemli hem kaba hem kesif yem, yem karma dağıtma romorkun olmalı önemli.
Sütü nasıl değerlendireceksin, soğutma tankın olmalı zaman yönünde rahat olursun süt yetiştirme derdin olmaz .
İlk aklıma gelen birkaç konu.
Vaktıni iyi kullan derim sabah erken kalkmak çok önemli
Ekonomi yönetimi çok önemli başlangiç inşaat ve çalıştırma dönemlerinde.
Birçok kimse diğer işlerde olduğu gibi bu iştede ekonomi yönetimini beceremiyor.
Bence böyle , Kolay gelsin başarılar.

CELAL KARABULUT link=topic=77289.msg914100#msg914100 date=1408963717' Alıntı:
Biz süt inekçiliği yapıyoruz besi danacılığına geçeceğiz hem zahmetli hem titiz iş hayvan ayrı bakacaksın sütü için ayrı bakacaksın besi daha karlı

Hocam emin misin daha karlı olduğuna :D Şimdi besiciler çıkar meydana :D

Besi daha fazla kazandırır mı bilmem onu iyice oturup hesaplamak gerek ama besi kesinlikle daha az işgücü gerektiriyor daha temiz iş ve titizlik gerektirmiyor fazla yiyeceğini ver git yani bn çalışırım başında dururum diyorsan süt işine gir hatta ikisini beraber yürütmeye çalış bn ineklerden olan buzağılarımin erkeklerini besiye dişilerini damızlık olarak satıyorum bnce sende böyle bişiler düşün

Ben çocukluğumdan beri hayvancılığı severek isteyerek gönülden yapan birisiyim. Fakat bu işe ben başlayacağım önerirmisin dersen kusura bakma ama önermem kardeşim. çünkü bugünün şartlarında hayvancılık işine girilecek gibi değil. tabi zaman ne gösterir bilinmez..

CELAL KARABULUT link=topic=77289.msg914100#msg914100 date=1408963717' Alıntı:
Biz süt inekçiliği yapıyoruz besi danacılığına geçeceğiz hem zahmetli hem titiz iş hayvan ayrı bakacaksın sütü için ayrı bakacaksın besi daha karlı

Daha zahmetsiz olduğunda hem fikirim ama büyük işletmelerde hep işe süt ile başlıyorlar.
Çünkü ineği hayvancılığın FABRİKA sı olarak görüyorlar. ;)

ismail_17 link=topic=77289.msg914091#msg914091 date=1408962807' Alıntı:
Hoş geldin.
Ben çok eskiyim süt hayvancılığında ama konuyu görünce yazmadan duramadım.
Ne tür bir işletme ile başladınız yada başlamak istiyorsunuz ?büyük baş mı yada küçük baş mı ?sayı olarak kaç başlık.
Ben bir işletmeye baktığım zaman, ona her yönden kendimce not verebilirim.
Ben bir hayvana baktığım zaman, ona her yönden kendimce not verebilirim
Sen önce iyi bir bakıcı, her zaman ulaşabileceğin iyi bir veteriner, ve her zaman ulaşabileceğin iyi bir zooteknist bulmalısın.
İşi iyi yönetmek için o işten iyi anlamak gerek yada iyi anlayan birilerinden öğrenmek gerek.
Besiye göre süt daha zor titizlik istiyor.
Karlı bir süt işletmesinde bir yıllık yemini koyacak depon olursa yıl içi fiyat değişikliklerinden etkilenmezsin.
Tabi meracılık yok ise, meracılık ayrı.
Yemini kendin yapabilmen önemli hem kaba hem kesif yem, yem karma dağıtma romorkun olmalı önemli.
Sütü nasıl değerlendireceksin, soğutma tankın olmalı zaman yönünde rahat olursun süt yetiştirme derdin olmaz .
İlk aklıma gelen birkaç konu.
Vaktıni iyi kullan derim sabah erken kalkmak çok önemli
Ekonomi yönetimi çok önemli başlangiç inşaat ve çalıştırma dönemlerinde.
Birçok kimse diğer işlerde olduğu gibi bu iştede ekonomi yönetimini beceremiyor.
Bence böyle , Kolay gelsin başarılar.

80 dekar arazim var.Burada süt besiciliği yapmak istiyorum.Etraftaki köylülerimizin tarlaları
ücret karşılığı ektirip yıllık yemimi karşılamak istiyorum.Zaman ne gösterir bilinmez ama istediğim ilerine
300-400 dekar yer alıp kendi tarlama ekebilmek.80-100 büyük baş ile başlamayı planlıyorum.
Bütün arkadaşların görüş ve önerilerine açığım.Şimdiden herkese teşekkürler.

Merhaba,
hayvancılıkta en güzel iş süt sığırcılığıdır. hem sütünü hemde danasını alırsın. süt sığırcılığında en önemli kriterler ırk, barınak, hayvan refahı ve beslemedir. ırkın iyiyse geleceğinde iyi olur. çok güzel, çok karlı ve zevkli bir iştir. tabiki tecrübe şart.

ahırı yapacak paran var mı?
inekleri alacak paran var mı?
1 yıllık yiyeceklerini alacak paran varmı?
bakıcılar varmı?
sütü alacak firmalar ahırına gelirmi?
bilgin tercüben var mı?
ne kadar sermayen var?
bunları yapacak kadar sermayen varsa
git sarraf aç galericilik yap yap da yap kardeş

Benim o benim benn benden basediyorsunuz zuha-*-s

Sevdiğim şeyler süt hayvancılığında.
1:Doğum zamanı çok çok ama çok seviyorum hele bide Erkek oldumu resmen ahırda göbek atıyorum.
2:Süt bidonu (40 Litre) dolu gördümmü bayılıyorum zevkten dört köşe oluyorum.
3:İnekler birbirine atladımı çok mutlu oluyorum hemen Baytarı arıyorum.
4:Süt değeri 1Tl yi geçtimi zevkten sütcümü öpüyorum.
5:İnekleirmi şişman gördümü kendimle gurur duyorum.

Sevmediklerim.
1:İneklerin tekmesinden nefret ediyorum,hele bi tekme yedimi ineği kesesim geliyor.
2: Düveyi Sağıma alıştırmaktan nefret ediyorum.
3:Süt makinasını takarken ineğin kuyrunun gözüme gelmesinden nefret ediyorum.
4:İnek güderken ineğin peşinden koşmaktan nefret ediyorum.
5:İneklerin birbirlerine verdikleri hasarlardan nefret ediyorum(çızık yaraları sakatlıklar)
6: Meme körlüğünden nefret ediyorum.
7:İneğimi satmaktan nefret ediyorum.

EN ÖNEMLİ NEFRETİM:HAYVAN ÖLÜMLERİ ( hayvanım öldümü kendime gelemiyorum geriye doğru kendimi sorgulamaya başlıyorum nerde yanlış yaptım diye)

EN SEVDİĞİM: Hayvanlara bakmak bakmak bakmak onlar sanki bi PARÇAM.