2014 TD75D HİDROLİK HASSASİYETİ

cümleten iyi günler arkadaslar.birkaç gün önce nadasları bitirdik.buna sorun veya arıza diyebilirmiyiz bilmem ama pulluklar biraz fazla battımı traktör bayılıyor.yanlış bilmiyorsam hidroliğin traktör zorladığında biraz kalkıp rahatlaması gerekiyormu. birde seri bir yani 3kademe 1 viteste sürüm yapıyorum.pulluklar 4lü 13 inç tam otamatik 800 kg ama rahat bir sürüm yapamıyorum.bir baştan bir başa gidesiye traktör bu vitesde ara ara bayılma yapıyor.bu traktörle bu vites seri mi geliyor.2nin 3 rahat gidiyor ama biraz yavaş oluyor.genel olarak rampa ve kalkışlarda da bayılma oluyor arka ağırlıkları komple söksem değişirmi durum.tüm arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Ynt: 2014 TD75D HİDROLİK HASSASİYETİ

tarla sürerken camurluga yakın olan kolu en aşagıya indirip koltuga yakın olan koluda istedigin derinlik ayarına getirip kullanman lazım ozaman dalma yapmaz traktörü zorlamaz
ayrıca traktörün hızlı olanlardanmı yoksa agır devir olanlardanmı
hızlı olan40km lik lerdense o pullugu sert toprakta 3-1 ile çekmez bayılır 2-3 2-2 gibi viteslerle çeker ama agır devirse 3-1de zorlanmaması lazım
trakörden bence agırlık sökmene gerek yok

YAVUZ_13 link=topic=77290.msg913483#msg913483 date=1408707023' Alıntı:
tarla sürerken camurluga yakın olan kolu en aşagıya indirip koltuga yakın olan koluda istedigin derinlik ayarına getirip kullanman lazım ozaman dalma yapmaz traktörü zorlamaz
ayrıca traktörün hızlı olanlardanmı yoksa agır devir olanlardanmı
hızlı olan40km lik lerdense o pullugu sert toprakta 3-1 ile çekmez bayılır 2-3 2-2 gibi viteslerle çeker ama agır devirse 3-1de zorlanmaması lazım
trakörden bence agırlık sökmene gerek yok
hidrolik kollarını dediğin gibi kullanıyorum.traktörüm ağır devir.3-1 de gidiyor ama 18 gazda falan anca

Yavuz abi kullanımı gayet açıkça anlatmıs. Bende bir ekleme yapayım. Alt tarafında çeki kollarının bitiminde 2 tane yüzük var. 2 yüzükte dışta kalıp kol içerdeyse agır ekipman pulluk patlatma gibi ekipmanlar için, fakat ikisinin arasında ise hafif işler için tasarlanmıstır. Aksi halde pulluk sürüm yaparken aniden derine ya da aniden yüzeye çıkabilir tesviyesiz bir sürüm olusur. Eger ki bunların yerlerini degiştirme yapmazsanız zamanla hassasiyet bozulması yag kaçırması gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Bizim köyde 6 tane 2013 2014 2011 modelleri var. Hepside nadası 2 nin 3 hatta agır tavda 2 nin 2 si ile yapıyor. Genel olarak pulluk topraga batınca en az 300 devir düşer Bende 100 ' lüğünü kullanıyorum normal topraklarda 3 ün 1 ni kullanabiliyorum ancak.

Hüseyin ASLAN link=topic=77290.msg913493#msg913493 date=1408709953' Alıntı:
Yavuz abi kullanımı gayet açıkça anlatmıs. Bende bir ekleme yapayım. Alt tarafında çeki kollarının bitiminde 2 tane yüzük var. 2 yüzükte dışta kalıp kol içerdeyse agır ekipman pulluk patlatma gibi ekipmanlar için, fakat ikisinin arasında ise hafif işler için tasarlanmıstır. Aksi halde pulluk sürüm yaparken aniden derine ya da aniden yüzeye çıkabilir tesviyesiz bir sürüm olusur. Eger ki bunların yerlerini degiştirme yapmazsanız zamanla hassasiyet bozulması yag kaçırması gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Bizim köyde 6 tane 2013 2014 2011 modelleri var. Hepside nadası 2 nin 3 hatta agır tavda 2 nin 2 si ile yapıyor. Genel olarak pulluk topraga batınca en az 300 devir düşer Bende 100 ' lüğünü kullanıyorum normal topraklarda 3 ün 1 ni kullanabiliyorum ancak.
hacım bu dediinden bişey anlamadım fotosunu atabilirmisin o yüzüğün?

Hüseyin ASLAN link=topic=77290.msg913493#msg913493 date=1408709953' Alıntı:
anladım yorumun için saol hüseyin.şimdi bahsettiğin yüzüklere baktım.ikiside dışarda.olması gereken de bu

Hidroliğin hassasiyeti kolların bağlı olduğu bu milden sağlanıyor.

Hidrolik kolları ne kadar içeriye gövdeye yaklaşır ise hassasiyet azalır , ağır işler .

Kollar ne kadar dışarıda olursa gövdeden uzak hassasiyet artar, hafif işler.

Kolların gövdeye yaklaşıp uzaklaşma ayarı yukarıdaki foto daki yüsük ile sağlanır.

Milin üzerinde gıresörlük varsa yağlamak gerek.

Birde çok kimse yan kaskı kollarının pimlerini sabitliyor çalışırken çok yanlış.

Pulluk dört parmak bir karış sağa sola sallanması gerek iyi bir hassasiyet için .

Eğer yan kaskı kolları pimler iç deliklere sabitlenir ise hidroliğe kasıntı yapıyor yukarı aşağı çalışırken.

Hassasiyeti engelliyen bazı bildiklerim, birde hafif ekipman ağır ekipman fark eder.