Evreşe Ovası'nda Fırtına ve Sel Zararı

Bir hafta önce yağan şiddetli yağmur ve akabinde oluşan selden dolayı ovadaki bazı ayçiçek tarlalarında ciddi hasar var. Afet ' i hafif zararla atlatanlar da olmuş, %100 zarara uğrayanlar da.

Ayçiçek veriminin üst sınırlarda olduğu bir senede, üstelik zararın, tamamen yetişmiş mahsulün biçimine az bir zaman kala meydana gelmesi durumu daha da can sıkıcı hale sokuyor.

Bugün yolum o tarafa düştü. Birkaç kare çektim. Allah sahiplerine sabır ve kolaylık versin.

Not: resimler sadece yol boylarındaki bazı tarlalardan. İç kısımlarda durumu daha vahim olan yerler olduğunu biliyorum.

Bu tarlada zarar %95 ' in üzerinde. Ayakta kalan 3-5 kelle görülebiliyor:

a4ema9ug.jpg

aga5esyb.jpg

Hemen üst kısımdaki tarlada durum daha vahim. Zarar %100. Ayakta tek kelle yok. 20-25 dekar kadar alan yerle yeksan.

u5aqe5a8.jpg

Zara öyle bir zamanda meydana gelmiş ki telafisi mümkün değil. 1 ay geç olsaydı, kelleler elle hasat edilebilirdi, 1 ay erken olsaydı kafaların en azından bir kısmı kendi kendine dikilebilirdi. Şimdi hasada kadar gerekli olan 1 aylık sürede kafalar yerde, toprağın içinde oldukları için çürüyecekler.

Bunlar da benzer tarlalardan görüntüler:

9epe7amu.jpg

Selin sebep olduklarından birkaç kare:

uveguhuv.jpg

du3abade.jpg

tu8a7adu.jpg

Sanılanın aksine dünya üzerinde en ufak bir cürmümüz, hükmümüz yok. Bunu bir kez daha anladım.

Ynt: Evreşe Ovası'nda Fırtına ve Sel Zararı

Yazık olmuş , bizimde tam orak başladığında geldi dolu felaketi , durumu ve bu insanların neler hisettiklerini çok iyi anlayabiliyorum.
Gerçekten yazık olmuş , Allah hepimizin ürünlerini hayırlısı ile hasat etmeyi nasip etsin , dediğin gibi bu tür durumlarda yapılabilecek hiçbirşey yok , herşey dakikalar içinde olup bitiyor.

Sağolun arkadaşlar.

Yakın bir arkadaşla da görüştük şimdi. Onun da 45 dekar temiz. Sigorta da yok.

Bu işlerde azı çoğu yok. Hepsi üzüyor insanı.

Geçmiş olsun en zoruda mahsülün yetişipde hasat zamanı yaklaştığında böyle felaketler olması.Bizimde haziranda buğday ve pancarı sel basmıştı. :(

Geçmiş olsun anlayanlara da kapak olsun, çiftçi de olan risk hiç bir işletmeci ya da üretici de yok, bu yüzden kar marjı yüksek olmalı ki riske girebilsin...

Ha çiftçi de çok yüksek kar ederken de sapıtmasın, işine gücüne, geleceğine yatırım yapsın ki, göze de batmasın....

Bugün yine o tarftaydım. Daha önceki durumunu bildiğim bir bölgede işim vardı.

Aşağıdaki tarla 100 dekarın üstünde. %80 ' i bu şekilde. Cinsin etkisi var ama aşağıdaki tarlada hangi cins olursa olsun etkisiz kalır. Sel vurmuş çünkü. Kazık kaksan devrilirdi.

mujehy9a.jpg

7yny5ybe.jpg

u3enuza3.jpg

edevy6un.jpg

5y3a5ydu.jpg

a5abysag.jpg

3y7yqety.jpg

qatajuqu.jpg