Dağda Ekin Yetişirmi ?

Merhaba Arkadaşlar Öncelikle Ben Bir Çiftçi Değilim Hemde Sizin Gibi Yaşımda Pek Büyük Değil Bende Tarımı Takip Ediyorum Seviyorum Ama Aklımda Kalan Sorular Var Müsaadenizle Başlıyorum.Öncelikle Bizim Dağda Bir Evimiz Var Bende Tarıma Çok Meraklıyım Bendede Az Biraz Arpa Var Bunlar Yaklaşık 1.5 senedir bir poşetin içinde duruyorlar bende bunları ekip biraz daha çoğaltmak istiyorum ama bahçemizdeki toprak tarla toprağı değil o yüzden aklımda kalan sorular var bizim bahçemizin dışında dağın arkasında bildiğimiz tarla toprağı gibi toprak var ben bunu alıp bizim bahçeye getirsem bizim toprakla karıştırsam arpalarımı eksem büyürmü Hemde Nasıl biçeceğimide bilmiyorum eğer yardım ederseniz çok teşekkür ederim.Saygılar

Ynt: Dağda Ekin Yetişirmi ?

Dağdan toprak getirip hububat ekmek Ekonomik yönden külfetli ama ben hobi olarak yapmak istiyorum dersen sıkıntı yok, çoğaltabilirsinde tohumunu.
Bölgende hububat ekilirken ekersin dört parmak bir karış işle toprağı , Gerekirse yabancı ot ile mücadele, yine gerekirse birazda fenni gübre, biçilirkende biçersin.
Biçim ellen veya uygun makine ile biçip demet yapıp iyice kuruyunca uygun batoz veya hasat makinesi ile tane çıkartılır.
Büyük yer olsa harman için biçer döver olur sorun az olur biçer çıkartır taneyi .
Kısaca benim için böyle ama bu konu detayları hakkında çok uzun şeyler yazabilcek kişiler var burada.

Olur. Hiç şüpheniz olmasın. Türkiye ' deki hemen her iklim yada toprakta az yada çok arpa yetişir. Karlılığı tartışılır ama.

Zorlanacağınız noktalar:

- makina-ekipmansız işleyevileceğiniz alan sınırlı.
- dağlık alandaki yerleşi taşlar (eğer varsa) işleme esnasında sorun olur.
- toprak nakliyesi oldukça maliyetlidir. 1 m3 orta kalite toprak 2.5-2.7 ton arası gelir.
- düşük boyutlu arazilerde ilaçlama-gübreleme maliyetleri oldukça yüksek olur.

Hobi için dağ delen bir millet olduğumuzdan zorlukların size engel olacağını sanmıyorum :)

Topraktaki humusu oluşturan solucanlardır. Öncelikle bunu söyleyeyim. Eğer bulabilirsen bir parça toprak içinden 10-15 solucan al. Daha fazla bulabilirsen daha güzel olur.

Çevreden ne kadar kuru yaprak toplayabilirsen getir koy oraya, toprakla karıştır. Solucan sayısı kısa zamanda artacaktır, aynı zamanda da toprağa humus bırakacaklardır. Kar amaçlı yapmayacağım dediğin için böyle yapman daha etkili olacak :) Yapanları biliyorum bayağı da başarılı oldular :)