Zeytini small mu yoksa XL mi alırsın?

24.08.2014 - 02:30 | Son Güncelleme: 23.08.2014-23:35

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

Zeytini small mu yoksa XL mi alırsın?
Yeni zeytin tebliği yürürlükte. Zeytin etiketinde sayılarla belirtilen irilik dereceleri bundan böyle adeta kıyafetlere atıfla ‘S’, ‘M’, ‘L’, “XL’ gibi sembollerle ifade edilecek. En büyük zeytin 12 XL olacak

Duygu Erdoğan

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Sofralık Zeytin Tebliği, dün Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ, sofralık zeytinin üretim, hazırlanma, muhafaza etme gibi tekniklerini belirlerken aynı zamanda tuz oranının azaltılmasını da içeriyor.
Bunlar dışında zeytinde tüketicinin zeytin alışverişinde daha fazla bilgilendirilmesi de amaçlandı. Artık tüketici zeytin alırken etiket üzerinde yer alan ifadeleri daha net olarak anlayabilecek.

Zeytin alırken dane iriliğini, etiket üzerinde yazan sayı aralıklarından anlamaya çalışan tüketici artık günlük hayatta kullandığı terimler olan, small (S), medium (M), large (L), extra large (XL) gibi ifadelerle görecek. Bakanlık konuyla ilgili, tebliğde bir de tablo yayımladı.

Sayı aralığı kafa karıştırdı
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, özellikle zeytinin ‘dane iriliğinin’ tüketici tarafından etiket üzerinde yer alan sayı aralıklarından anlamalarının çok zor olduğunu söyledi. İrilik derecelerinin zeytin dane adediyle ters orantılı olduğunu belirten Tibet, “Baktığınız zaman tebliğde en önemli ayrıntı tüketicinin zeytin alırken karşılaştığı zorlukların giderilmesi. Mesela, dane büyüklüğünü tanımlayan harfler geldi. Bunlar bizlerin de sık duyduğu ve kullandığı; S, M, L, XL gibi terimler. Eskiden sayıyla yazılıyordu. Bu da tüketicinin anladığı bir kavram değildi” dedi.

“Yöre” yok, çeşit var
Dikkat çeken bir diğer nokta ise, etiketlerde ‘yöre’ adının kaldırılması. Buna göre, etiket üzerinde belirtilebilecek olan zeytin çeşidi, ürün adı olarak kullanılamayacak. Ayrıca, zeytinin özel bir çeşide ait olması halinde tüketici etiket üzerinde bu çeşidi “Gemlik zeytini” olarak değil, “Gemlik çeşidi” olarak görecek. Üretici ve birlikler kararı tüketici için ‘doğru bir adım’ olarak niteliyor.

Antep’te gemlik zeytini!
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkan Vekili Davut Er, Gemlik, Edremit, Domat gibi pek çok türü bulunan zeytinin Türkiye’de birçok şehirde üretilebildiğini söylüyor. Bu nedenle ‘çeşit’ ifadesinin doğru bir karar olduğunu belirten Er, şöyle devam ediyor:
“Örneğin Gemlik çeşidi, Gaziantep’ten Hatay’a Bursa’ya pek çok ilde üretiliyor, iç piyasada tüketilen zeytinin yüzde 60’ı Gemlik çeşidi. Bu tür, çok önemli bir noktada, o yüzden ayrımı önemli. Oysa baktığınızda ‘Gemlik Zeytini’ dediğinizde bu o yöreyi ifade eder, bu da çeşit değil yörenin kendisidir. Tüketici ne aldığını bilmeli. Türkiye yılda 350-400 bin ton sofralık zeytin tüketiyor. Dünyada en büyük tüketici ve ikinci büyük üretici. O yüzden attığımız her adım önemli.”

Sektörden görüş alındı mi?
Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Gürkan Renklidağ, tüketicinin yanıltılmaması için tebliğin gerekliliğine dikkat çekerek, gerekli birlik ve kurumlarla birlikte üreticilerin de görüşleri alınarak yapılan çalışmanın ‘daha tabanda tartışılması’nın yararlı olacağını söyledi.
Renklidağ, “O dönemde yönetimde değildik ancak arkadaşlarımızdan tebliğ hazırlanırken görüşlerine başvurulduğunu biliyoruz. Sektörün de görüşleri alındı. Daha da fazla etkileşimle zeytin ve zeytinyağının önünü her zaman açık tutabiliriz” diye konuştu.

Zeytin İskelesi Genel Müdürü Fatih Şenikli ise, “Çoğu sivil toplum kuruluşu veya yasayla kurulmuş pek çok birlik var. Ancak bunlar da birbirinden kopuk hareket ediyor. Bir tebliğ çıkacaksa tüm paydaşlardan görüş alınmalı. Ama tüm paydaşlar da bir arada olmalı” dedi.

‘Gemlik, zeytini tescil ettirdi’
Zertum Doğal Zeytin kurucularından Yunus Er, Türkiye’de bilinen 36 çeşit zeytin olduğuna dikkat çekerek, “Gemlik bir zeytin çeşididir. Türkiye’nin 26 şehrinde üretiliyor. Bu yüzden ‘çeşit’ olarak bahsetmekte sıkıntı yok. Ancak mesela ‘Gemlik Zeytini’ dediğinizde, sanki hepsi Gemlik’te üretiliyormuş gibi bir anlam çıkar. Çelişkiyi gidermek için hem de Gemlik’in zeytinini tescil ettirdiği için doğru bir uygulama, çalışmaları uzun zamandır düşünülüyordu. Tüketicinin kandırılmadan zeytin alması için önemli bir adım” dedi.

Ynt: Zeytini small mu yoksa XL mi alırsın?

Gemlik Zeytın cesidi her yerde olabılır ama Gemlıkte yetısen Gemlık zeytının kalitesıyle bır olmaz cunku Gemlık ın cografı konumuyla Diger illerin cografi konumu aynı değil senelerdir Gemlıkte yetısen zeytını tutupta dıger bolgelerde yetısen zeytınle bır tutamazsınız ne bıcım iş bu