Tarla ilaçlamasında kullanılan makine bağda kullanılır mı?

04.04.2010
1,705
654
Eskişehir

Başlık belki sorumu yansıtamadı ama öğrenmek istediğim aslen şu; tarlada kullandığım kanatlı diye tabir ettiğimiz 16 memeli yaklaşık 8 metre iş genişliği olan ilaçlama makinemi bağda kullanmak istiyorum. Teknik adını bilmiyorum ama bağlarda kullanılan daire şeklindeki aparatı takarak aynı makineyi hem bağda hem tarlada kullanabilirmiyim? Yoksa bağ için ayrı bir makine mi almalıyım?
Bugüne kadar sırt pompası ile idare ediyordum ama artık bağlar büyüdü ve bahsettiğim bir makineye ihtiyacım olmakta.
Konu hakkındaki fikirleriniz varsa paylaşmanızı rica ediyorum..

Ynt: Tarla ilaçlamasında kullanılan makine bağda kullanılır mı?

FEHİM link=topic=77335.msg914192#msg914192 date=1408986523' Alıntı:
bence düşüncen doğru kullanılabilir. kanatlara giden hortumların takacağın aparatın bağlantı yerleri aynı olsun yeter.
Benim tereddür ettiğim nokta pompanın yeterli olup olamayacağı bir de alacağım aparata vereceğim para yeni makine almak ile kıyaslandığında söküp takmaya değecek kadar fark edcek mi?

Bağ için turbo olarak ifade edilen fanlı pülverizatör (ilaçlama) makinalarına kanat takılarak tarlada da kullanılabiliyor.

Fanı sökmediğiniz, sadece kanatlı fanın üzerine monte ettiğiniz için sökme takma işlemi çok karmaşık ve zor değil.

600-800 litre kapasiteli orta kalite bir fanlı pülverizatör 4500-5500 arası. Tarlada kullanmak için alacağınız kanatlar da püskürtücü türü, genişliği, kalitesine göre 750-1500 lira arası.

Yani 5000 (pülverizatör) + 1000 kanatlar, toplam 6000 lira gibi orta kalite bir makina alınabilir.

Değer mi?

Değer.

Tek sıkıntı fanlı makinaya monte edilen kanatların, pistonu yükseltme-alçaltma aparatı ve dengeleyicisinin bulunmaması.

Mısır, kanola, ayçiçeği gibi boylu bitkiler ilaçlanmayacaksa bu yükselticiye de gerek yok aslında.

Bahsettim makinalar şu şekilde (ilaçlama kanatları fana monte edilir)

Çekili tip:

rebubazy.jpg

Asılı tip:

te2yqa5y.jpg

Cevaplar için teşekkürler. Benim asılır tip tarla için kullanılan ilaçlama makinam var. Ben bağda kullanılan fanlı sistemi eklemek istiyorum. Yukarıda belirttiğim gibi makinem yaklaşık 8 metre iş genişliğine sahip ( pompa gücü hakkında fikir verir belki ). Fanlı makineler bahsettiğiniz rakamlarda. Ben fanlı yeni bir makine almakla sadece fan alıp mevcut makineye ekleyip daha az masrafla işimi görebilirmiyim arasında kaldım.

Onu maalesef yapamazsınız. Nedeni, klasik makina tasarımlarının, pto ' dan fana gidecek gücü iletebilmeniz için gerekli degisiklikleri yapmaya müsade etmemesi.

Fanli pulverizatorlerde pompanın çok önemli bir işlevi yoktur. İlacı puskirtuculerden dışarı çıkartabilecek güçte olması yeterlidir.

Çünkü fanlılarda ilacı alıp olması gereken yere ileten güç pompa degil, fanin yarattığı hava sirkülasyonudur. Yani ilaç atılmaz, havaya verilir.

Pompa güçleri çoğunlukla sağladıkları basınca göre sınırlandırılır. 30 ' luk 50 ' lik 80 ' lik 120 ' lik vs. Buradaki rakam pompanın basabildigi basinctir ve rakamlar 'bar' birimini ifade eder.

Bar, psi, basınç degerleri gibi rakamlarla uğraşmak istemiyorsanız, pompa seçerken en basit yok silindir sayısına bakmaktir.

Kötüden iyiye:
Pistonsuz
2 pistonlu
3 pistonlu
4 pistonlu vs.

Ayni motorda oldugu gibi. Piston sayisi arttıkça pompa güçlenir.