TÜMOSAN 2. VİTES GEÇİŞİNDE SES

Sekamınaleyküm arkadaşlar. Köyde internetim olmadığından uzun süredir forumu takip edemiyordum. Şu anda telefondan giriyorum zaten. Yaklaşık 40 saattir bizim tümonun 2. Vitesinde gıcırdama yani dişli sesi var. Geçen 300 saatlik bakımını yaptırdım, usta baktı viteslere yok bi sorun ama debriyaj ayarsız dedi ayarladı. Ama ses her geçen gün artıyor. Bende bugün ustanın yanına gittim anlattım normaldir, istiyosab getir sökelim ama boşa sökmüş oluruz drdi. Taahminimce motor garanyili olduğundan sökmek istemiyor. Uzatmayayım, forumda usta abilerimiz veya sorunu yaşayan arkadaşlar varsa bana yol göstetin ne yapayım ? Sorunda aynen şöyle; yolda gidrrken yavaşlıyorum, vitesi 3 ten 2 ye alacam dişli sürtünme sesi geliyo vites titriyo vitesi boşa alıp tekrar 2 ye almadan ne ses geçiyo ne vites. Aynı zaman traktör durduğu yerde 2 ye alırken yine dişli sesi geliyo vites titreyerek geçiyo. Bunun nedeni ne olabilir anlayan arkadaşla bilgilrndirrse sevinirim. Sadece 2. Viteste var sorun diğerlrrinde sıkıntı yok.

Ynt: TÜMOSAN 2. VİTES GEÇİŞİNDE SES

arkadaşım 2. vites dişlisinde bi problem vardır ya karıncalanma yapmıştır ya dişlide kırılma veya hata vardır bnm deutz agrolux 70 vardı tarlada motor oldugu yerde duruyodu yürümoyodu bayılmıyoduda servise soyledim baktı ole bi problem yok dedi sonra ben ısrarla soyleyince bi açıp bakalım dediler açtılar şanzumandan bi keçe yag kaçırmış balatayı yaglamış onun için sıyırıyomus yaptılar yani snn serviste biraz normal anlıyor olabilir sokmek istemiyo olabilir daha iyi anlayan başka bi servis varsa eger onada goster derim.

Tavsiye için teşekkürler. Traktör garantili olduğu için bundan başka yetkili servisi yok burda. Şanzımanı indirmek istemiyodum ama indirsin olmazda sonradan iyice dağıtmasından iyidir. Bu sorunu yaşayan veya bilgi sahibi arkadaşlar var mı acaba

new holland TT 65 link=topic=77340.msg914196#msg914196 date=1408987057' Alıntı:
Tavsiye için teşekkürler. Traktör garantili olduğu için bundan başka yetkili servisi yok burda. Şanzımanı indirmek istemiyodum ama indirsin olmazda sonradan iyice dağıtmasından iyidir. Bu sorunu yaşayan veya bilgi sahibi arkadaşlar var mı acaba
Kardeş köyümüzde birinin başına gelmişti sesten duramıyodu kabinde 3 kere fabrikaya götürdüler traktörü sonra sattı. zaman kaybetmeden ısrar ederek söktür o bi naneden anlamayan servise. bişey olmasa o ses gelmez

akrokral link=topic=77340.msg914240#msg914240 date=1408993492' Alıntı:
Kardeş köyümüzde birinin başına gelmişti sesten duramıyodu kabinde 3 kere fabrikaya götürdüler traktörü sonra sattı. zaman kaybetmeden ısrar ederek söktür o bi naneden anlamayan servise. bişey olmasa o ses gelmez
Öyle sesten durulmayacak bişey değil sadece vites geçişinde yapıyor ama 10 vitesten belki 3-4 ünde geçmiyor. Ben dağılacağı varsa dağılana kadar açtırmamayı düşünüyordum ama çarşamba günü götürecem gibi vites geçiremez olduk. Daha yepyeni motor böyle arzalar yapınca insan iyice soğuyo ya geceleri yatamıyorum nerdeyse sinirden :)

Sadece Ses Olsaydı Birşey Diyemezdim Ama Eğer Vitesde Zor Geçiyorsa Açılması Şart Diye Düşünüyorum. Aynı Sorun Bizim 60-56 da Vardı. 2 Hafta Önce Soktuk Bakıma Debriyaj Ve Vites Kutusu Kontrolden Geçti. Şu Anda Sorun Yok ;) Sizde Açtırsanız İyi Olur.

new holland TT 65 link=topic=77340.msg914254#msg914254 date=1408995820' Alıntı:
Öyle sesten durulmayacak bişey değil sadece vites geçişinde yapıyor ama 10 vitesten belki 3-4 ünde geçmiyor. Ben dağılacağı varsa dağılana kadar açtırmamayı düşünüyordum ama çarşamba günü götürecem gibi vites geçiremez olduk. Daha yepyeni motor böyle arzalar yapınca insan iyice soğuyo ya geceleri yatamıyorum nerdeyse sinirden :)
dağılana kadar bekleyip şanzımanın içi bulgur gibi olunca belki tam iş sezonunun ortasında parça bekleyeceğin belki her ustanın düzen tutturamayacağı bi arıza başına gelince senin bu mantığının getirisi ne olacak kardeşim bils-*-

bilal tıraşçı link=topic=77340.msg914256#msg914256 date=1408996287' Alıntı:
Sadece Ses Olsaydı Birşey Diyemezdim Ama Eğer Vitesde Zor Geçiyorsa Açılması Şart Diye Düşünüyorum. Aynı Sorun Bizim 60-56 da Vardı. 2 Hafta Önce Soktuk Bakıma Debriyaj Ve Vites Kutusu Kontrolden Geçti. Şu Anda Sorun Yok ;) Sizde Açtırsanız İyi Olur.
Başka oluru yok gibi mecbur açtıracaz :) sizin senkromeçler mi değişti acaba, bu tür sesli vites geçisinde senkromeç aşınmış oluyomuş heralde internetten araştırmama göre. Ustamız çok iyi bi usta olduğundan hiç bi tahmini yok açıp bakalım diyor :)
akrokral link=topic=77340.msg914270#msg914270 date=1408997561' Alıntı:
dağılana kadar bekleyip şanzımanın içi bulgur gibi olunca belki tam iş sezonunun ortasında parça bekleyeceğin belki her ustanın düzen tutturamayacağı bi arıza başına gelince senin bu mantığının getirisi ne olacak kardeşim bils-*-
Motor yeni diye el vurdurmak istemedim yani usta açtıktan sonra ne kadar randıman vercek diye düşünüyorum en çok :)

kardeşim maalesef Tümosan böyle bende de 2013 8195 var şansumanı da açtırdım ama yine de sıkıntı gitmedi, direkt 2. vitese bende yine geçmiyor, 1. vitese koyuyorum sonra 2 ' ye ancak geçiyor, ileri geri levyede karıncalanma var serviste bu konuda birşey diyemiyor yani anlayacağın tümosan tümosanlığını yapıyor yapacak bişe yok.

KATİP SEFA link=topic=77340.msg916126#msg916126 date=1409729297' Alıntı:
kardeşim maalesef Tümosan böyle bende de 2013 8195 var şansumanı da açtırdım ama yine de sıkıntı gitmedi, direkt 2. vitese bende yine geçmiyor, 1. vitese koyuyorum sonra 2 ' ye ancak geçiyor, ileri geri levyede karıncalanma var serviste bu konuda birşey diyemiyor yani anlayacağın tümosan tümosanlığını yapıyor yapacak bişe yok.
Önceden böyle bi sorun yoktu gayet rahat 2. vitesede, diğer viteslere de geçerdi. Sonradan çıktı bu sorun. Benim levyede sıkıntım yok ama hiç belli olmaz bakarsın bi süre sonra ondada çıkar. Şanzımanı açtırmaktanda vazgeçtim şimdilik zaten garantisi dolmaya yakın belki servis açmayalım diyo, tamamen dağılırsa kendi bilir değişsin. Bu arada tümosanın güneydoğu anadolu servis yetkilisiyle irtibata geçtik, güya geçen hafta kendisi traktöre bakmaya gelecekti fakat ne geçen hafta ne bu hafta gelmedi.
BOZKURT07 link=topic=77340.msg916144#msg916144 date=1409733924' Alıntı:
Snkromeç sorunu var değiştimi bişeyi kalmaz
Aynen senkromeç gibi gözüküyo. Şimdilik kara şanzıman vitesler gibi çift debriyajla idare ediyorum :)