+ Konuya Cevap Yaz
18 sonuçtan 1 ile 18 arası gösteriliyor
 1. #1
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  985
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Düşünceleriniz Nelerdir?  Sütten kazanç sağlamaya çalışan büyük, küçük tüm üreticiler ile ilgili olarak ırk seçimine kafam takılıyor.

  Bildiğim kadarı ile montofon, simental gibi kombine ırkların da süt verimi holsteine yakın iken neden holsteinde diretiliyor? Yabancı ülkelerde bu kombine ırklar süt işletmelerinde fazlasıyla kullanılıyor ama ben mesela Ege ' de köylere bakıyorum, adamın 15 ineği var ve hepsi holstein. Sizce montofon veya simental besleyip hem süt hem de etten kazanç sağlasa daha mantıklı değil mi?

  Neden holstein? Süt değerleri farklılık gösteriyor, belki üretilen toplam süt miktarı da biraz az olabilir ama besi ile daha fazlası kazanılabilir gibi geliyor.

  Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,493
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  dünyada süt dedimi siyah-alaca geliyo akla..

  kombineleri tercih edenlerde var burda ama genel durum hep siyah-alaca..

  aradaki süt verim farkı çok cazip geliyo gaiba..

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2013
  Şehir
  İZMİR(ödemiş)
  Yaş
  18
  Mesajlar
  476
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  Valla montofon Simental sütte denildiği gibi holsteine yaklasamiyor çok iyi bakarsan o ayrı burda holsteine vasat bi bakımla 25-30 litreler çok rahat görülüyor verilen rasyon saman mısır silaji ve süt yemi Simental ve montofonda bu verimler yazdığım rasyonla asla olmuyor beside daha iyidir orası bile tartışılır holsteinda da çok iyi karkas verimleri elde ediliyor

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  02 Aralık 2012
  Şehir
  Bayburt
  Yaş
  39
  Mesajlar
  10,493
  Adı geçen
  10 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  yani genel toplamda yak-alaca ağır basıyo..

  ama hepsinin yeri ayrı..

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  08 Haziran 2011
  Şehir
  Denizli
  Yaş
  34
  Mesajlar
  335
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  Yabancı ülkelerde montofon simental değil. brown swiss ve montbeliard ırkları süt için kullanılıyor. brown swiss montofonun süt ırkıdır montbeliard ise simentalın süt ırkıdır. holsteine göre et oranı daha yüksek ve sütleride holstein ile aşağı yukarı aynıdır. Ülkemizdeki montofon ve simental ırklarınında bakıma göre süt oranı yüksek olanları vardır fakat montofon ve simental ırkı hayvanlar holsteine göre sütü daha erken azalttığı için bence tercih edilmiyor fakat yinede bir sürüde 20 baş holstein varsa en az 3-4 tanede montofon veya simental ırkı hayvan olması sütün kalitesi yönünden iyi olur.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2013
  Şehir
  İZMİR(ödemiş)
  Yaş
  18
  Mesajlar
  476
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  Alıntı Nobran link=topic=77350.msg914291#msg914291 date=1409000093 Nickli Üyeden Alıntı
  Yabancı ülkelerde montofon simental değil. brown swiss ve montbeliard ırkları süt için kullanılıyor. brown swiss montofonun süt ırkıdır montbeliard ise simentalın süt ırkıdır. holsteine göre et oranı daha yüksek ve sütleride holstein ile aşağı yukarı aynıdır. Ülkemizdeki montofon ve simental ırklarınında bakıma göre süt oranı yüksek olanları vardır fakat montofon ve simental ırkı hayvanlar holsteine göre sütü daha erken azalttığı için bence tercih edilmiyor fakat yinede bir sürüde 20 baş holstein varsa en az 3-4 tanede montofon veya simental ırkı hayvan olması sütün kalitesi yönünden iyi olur.
  fleickvieh yani Avusturya simentalleri de süt isinde gayet güzeller ama dediğin montbeliard yani fransız simentalleri dediğin gibi holstein ile yarışirlar her türlü

 7. #7
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  985
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  Zaten simental ve montofondan kastım bunların sütçü varyeteleri idi. Bunlar sütçü özellikleri yüksek ve holsteine göre et verimleri de yüksek ırklar. Bu ırkların sütçü varyeteleri ülkemizde mevcut. Montbeliard var mıdır bilmiyorum ama sütçü özelliği yüksek simentaller var. Montofonda öyle...

  Holsteine göre daha dayanıklı ırklar.

  Ya da şöyle düşünsek. Süt veriminden bir miktar taviz verip, eti artırmak kazanç bakımından daha mantıklı değil mi? Hiç değilse ufak çaplı üreticiler için...

  Holsteine nedense ısınamadım. Nazik, et verimi düşük bir ırk.

  Ülkemizdeki et sorununu da göz önüne alırsak bu tarz hem süt hem de et özelliği olan ırklar doğru bir strateji gibi geliyor.


 8. #8

  Üyelik Tarihi
  23 Temmuz 2011
  Şehir
  osmaniye
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,945
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  bence süt işi yapılıyorsa bu işin karması falan olmaz
  holştayn bu işin lideri
  birde aslında söylenildigi kadar dayanıksız ve nazik bir ırkta degil yani enazından aralarında uçurum yok tamam simentalin sütü lezzetli yaglı ama ve normal köy koşularında küçük çaplı ahılarda nerdeyse simentalden 2 kat fazla süt veriyor holştaynlar bu işi büyük işletmelerde yapanalrın ırklara göre süt verimi farklı olabilir ama köydeki küçük işletmeler de durum süt olarak holştayı zirveye çıkarıyor
  yoksa bende simentali seviyorum beslemek çogaltmak istiyorum fakat bu süt verimi ile malesef 1 den fazla simental inek beslemem beslemiyorumda oda sütünden güzel yogurt oldugu için ama erkek simental buzagıları satın alıp besliyorum hızlı gelişiyorlar

 9. #9
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  985
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  Ülkemizde çok kaliteli holsteinler var. Ama süt yönünden o kaliteli üst düzey simental ve montofonlar yaygın değil. Sütçü simentaller de genelde sütçü özellikli spermalar kullanılarak elde ediliyor. Ülkemize sütçü ırk olarak holstein yerine simental girse idi sanırım holstein ile çok rahat yarışacak bir ırk olduğu görülecekti. Kaliteli simental ve montofonlar olmadığı için tam manası ile karşılaştırma yapamıyoruz. İnternetten baktığım simentaller ile ülkemizdeki simentaller arasında dağlar kadar fark var.

 10. #10
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  Bu konuya Çanakkaleden Barış hocamız en iyi cevabı verecektir. Kendisinin simentalleri var ve neden simental tercih ettiğini çok iyi bir şekilde anlatıyor. Evet Holstein güzel bir ırk ama her şeyin düzenli tertipli temiz olmalı. Bakımlarını eksiksiz yapmalısın vs vs.

 11. #11
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  985
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  Barış Bey ' den yorum gelmemiş . Gerçekten bu konudaki tecrübelerini merak ediyorum.

 12. #12
  simentalci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Mayıs 2012
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  42
  Mesajlar
  903
  Adı geçen
  14 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  Simental güzel hayvandır.
  Etçisi var, sütçüsü var. Almanlar ve Avusturyalılar sütçü olanlarını besliyorlar. Fleckvieh diyorlar. Fransızlar da sütçü olanlarını tercih ediyorlar. Montbeliard diyorlar adına. Farkları ne derseniz, fark şudur:
  Fransızlar genetik ıslah politikası olarak seçimi önce süt, sonra dayanıklılık ve tip, en son da et önem sırasına göre yapıyor. Böylece ülkedeki Simentaller daha çok Kırmızı Holstein ' a benzeyen sütçü tipi daha yüksek ama narin bir ırk şeklinde. Bunlara Montbeliard deniyor. Almanya ve Avusturya bu konuda ortak hareket ediyor ve ZAR izimli bir Birlikleri var. Onların genetik ıslah politikası ise önce dayanıklılık ve tip, sonra süt, sonra da et şeklinde. Yani sütlü olsunlar ama bir o kadar da dayanıklı olsunlar istiyorlar. Bunlar da Fleckvieh diyorlar. İngilizler etçileri ile ilgileniyorlar ve Simental diyorlar. Amerikalılar etçileri ile ilgileniyorlar ve Simental diyorlar. Kanada da aynı. Çek Cumhuriyeti, Macaristan, vs. Alman-Avusturya Fleckviehlerini besliyor ve ülke olarak da birlikler vasıtasıyla yol haritalarını çizmiş ve kendi Simental tiplerini oluşturmuş bile sayılırlar. Çünkü ithalatta bu ülkeleri tercih edenler hiç de az değil.
  Türkiye ' deki durum ise gözlemlediğim kadarıyla şöyle:
  Montofon dediğimiz Brown Swiss ırkı ülkemize getirilmiş. Hatta ülkemize adapte edilip, Karacabey Esmeri adıyla bir tip bile oluşmuş ama daha sonra Holstein ırkına karar kılınıp yola devam edilmiş. Birlikler kurulmuş, ciddi mesafe katedilmiş. Ülkemizde yer gök Holstein. Sütlü hayvanlar. Ama bir o kadar da narin, dayanıksız. Sık hastalanıyor. Meme problemi fazla. Ayak problemi fazla. Döl tutma problemi yüksek. Vermesine veriyor ama bir yandan da alıyor. Ama sonuç olarak ideal şartlarda para kazandıran bir ırk. Ama sağlam bir veterineriniz olmalı, ahırda hijyen olmalı, sağımı çok muntazam ve kurallara harfiyen uygun davranılmalı. Yoksa dertli olursunuz, para da kazanamazsınız. Hadi para kazanıyorsunuz diyelim ama bence mutsuzluk, moral bozukluğu eksik olmaz çiftliğinizden.
  Böyle olduğu için 90 ' lı yıllarda ülkemize Simental ırkı hayvanlar getirildi. Vatandaşa krediyle dağıtıldı. Ama iyi seçilmediği için, baştan savma özensiz ithalat yapıldığı için, zaten bilinçsiz olan vatandaş bunlardan memnun kalmadı. Sütsüz bunlar dediler. Yol stresi yaşamış hayvanlar, etçi tip olanlar, bu ortama henüz alışmamış hayvanlar sabırsız imsanımız tarafından satıldı, kesildi heba edildi. Adı kötüye çıktı. Sabredenler, verime göre eleme yapanlar, suni tohumlama ile elindeki hayvanı genetik olarak geliştirenler bugünlere geldi. Ama bu işletmelerin sayıları çok az. Ama hayvancılık camiasının en mutlu işletmeleri bunlar bence. Ben de bunlardan biriyim.

  Simental süt verimi: 7 ton
  Holstein süt verimi: 9 ton

  Fark bu. Holstein ' ın tek üstünlüğü yılda 2 ton süttür. Bir de ülkemizde yaygın olmasıdır.

  Simentalin artı özellikleri:
  Daha az veteriner masrafı. Daha sağlam meme, daha sağlam ayak, daha iyi döl verimi, daha kaliteli süt, daha çok et, daha kaliteli et, yapılan hatalara daha toleranslı, buzağıları daha değerli,arızalı hayvanlar daha tüksek paraya satılır yani hurdası bile daha çok para eder. Hayvan satçam deyin, insanlar sıraya girer. Uysal ağır kanlı hayvanlar, sevimli. Melezlemeye çok uygun bir ırk. Holstein melezleri harika oluyor. Sütünüzü almak için alıcılar aralarında kavga eder. En az 10 krş. daha pahalıya satarsınız. Besi de yapacaksanız dananızı almak için kasaplar birbirleriyle yarışır. 1 tl daha pahalıya satarsınız.
  Ama hepsinden önemlisi de :daha çok mutluluk. Daha az üzüleceğiniz kesin. Bıktım bu işten deyip iş değişikliğine gitme olasılığınız çok düşük.
  Bunlar benim gözlem ve düşüncelerim.
  Kağıt, kalem ve bir de hesap makinesi alıp hesaplarsanız sonuç sizi belki Holstein ' a götürebilir ama hayvancılıkta 1+1 her zaman 2 etmez.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  23 Ocak 2011
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  1
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  Valla holstain içanadolu ve doğuanadoluya kesinlikle önermem kışları sert olan yerlerden uzak tutun holstini
  Tamam iyi süt verir kabul ama hemen üşür bu inekler,,, 2 gün rasyon bozulza sanarsinki inek açlık çekiyo,,, 2 lira fazla verin simental alın benden size abi tavsiyesi holstain ege ve marmaraya uyum sağlayan deniz havasına hakim yerleri sever,,, benden size son söz simentalın hurdası bile holstainden 2 kat fazlaya satılıyor kimse inkar edemez varsa aksini düşünen ben burdayım

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  05 Mayıs 2015
  Şehir
  niğde
  Yaş
  31
  Mesajlar
  368
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  zevk meselesi kimi holstein sever kimisi simenthal bende melez siyah gövde beyaz kafa simenthallleriseviyorum ....lakin genel düşünürsek önemli olan seleksiyon ve kaliteli booğaların kullanılması ticari kaygılar ve maliyetler vatandasın kaliteli sperma kullanmasına musade etmiyor mesela birveteriner 20liraya sperma alıyorbuna 30lira kar koysa 25lira el emeği art25lira arabasına gaz mazot parası koysa alsana 100lira oda ortaklite bir sperma ...şahsen bende simenthal diyorum daha az sütversin ama kafam agrımasın isterim

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  07 Aralık 2013
  Şehir
  tokat
  Mesajlar
  5
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  Barış bey brown swiss hakkındaki detaylı görüşlerinizi alabilirmiyiz. holstein ve simentale göre artı ve eksileri nelerdir.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  05 Mayıs 2015
  Şehir
  niğde
  Yaş
  31
  Mesajlar
  368
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  brownswissler çokgüzel hayvanlar ben çokseviyorum bazen denk geliyor yaylada falan bakmalara kıyamazsın kız gibi güzel oluyor düveleri inekleri ayrıca iyisini bulduğun zaman besidede simenthali bırakmaz dağlık yörelere daha uygun bir ırk bozkır olan meradan yararlanabilen bir ırk kırşehir sivas yozgat buralarda bolca tutuluyor ....geçen bir amcayagörüştük üseyin emmideriz dana beslediğinivesivas şarkışladan ham dana olarak aldıgı montofon simenthal melzlerinin acaip bir gelişme gösderdiğinden bahsetti..holsteilerin mideleri biraz hassas sürekli aynı oranda yem yediği halde durduk yere hazımsızlık problemi gösterebiliyor en basiti yada süt felci veya gebeyken kalkamama problemleri olabiliyor ...amaşunudagözlemleyebiliyoruzarkadaslar seleksiyon seleksiyon seleksiyon neüretirsen üret ya veterinerin çok iyi spermalarkullanıcak yadaspermayı kendimiz seçicez en dayanıklı sorunsuz boğaların spermalarını seçersek olayı çözeriz... insanımız spermanın fiyatınen basda soruyorve ucuzlugunnagöre tohumlama yaptıyor ..nezaman bilinçlenirveen nce boğayı dayanuıklılığını özellkiklerini sormaya baslarsak ozaman hayliyol kat ederiz

 17. #17
  simentalci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Mayıs 2012
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  42
  Mesajlar
  903
  Adı geçen
  14 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?
  Alıntı akcan link=topic=77350.msg1025284#msg1025284 date=1444145939 Nickli Üyeden Alıntı
  Barış bey brown swiss hakkındaki detaylı görüşlerinizi alabilirmiyiz. holstein ve simentale göre artı ve eksileri nelerdir.
  Brown swiss yani montofon inek bakmadım. Bu ırk hakkında bildiklerim sağdan soldan duyduklarım ve okuduklarımdan ibaret.
  Dayanıklı ve süt kalitesi yüksek hayvanlar olduğunu söylüyorlar. Süt verimleri Simental gibi, et verimleri Simental ' den daha düşük. Ayakları çok sağlammış. Dağlık bölgelere daha uygunmuş.
  Merak ettim geçenlerde bir simental buzağımla bir montofon buzağı takas ettim. Şimdi 5 aylık falan oldu. Bakalım nasıl olacak.

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  07 Aralık 2013
  Şehir
  tokat
  Mesajlar
  5
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?  teşekkür ederiz barış bey ileriki zamanlarda montofon buzağı hakkındaki düşüncelerinizi de paylaşırsanız memnun olurum.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ls hakkında düşünceleriniz
  Konu Sahibi İsmail Pelit Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 61
  Son Mesaj : 25.Mart.2016, 09:29
 2. 55-56s hakkındaki düşünceleriniz
  Konu Sahibi ali enes Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 28.Ocak.2014, 21:02
 3. Mf 3050 phantom hakkındaki düşünceleriniz nelerdir.
  Konu Sahibi ali_kockaya Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 17.Kasım.2011, 15:17
 4. fıat 54c----540----480---mf 240 düşünceleriniz
  Konu Sahibi bilecik11 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 17.Mayıs.2010, 19:45
 5. mf 285 hakkındaki düşünceleriniz.
  Konu Sahibi 1006 Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 04.Eylül.2009, 10:44

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status