Düşünceleriniz Nelerdir?

Sütten kazanç sağlamaya çalışan büyük, küçük tüm üreticiler ile ilgili olarak ırk seçimine kafam takılıyor.

Bildiğim kadarı ile montofon, simental gibi kombine ırkların da süt verimi holsteine yakın iken neden holsteinde diretiliyor? Yabancı ülkelerde bu kombine ırklar süt işletmelerinde fazlasıyla kullanılıyor ama ben mesela Ege ' de köylere bakıyorum, adamın 15 ineği var ve hepsi holstein. Sizce montofon veya simental besleyip hem süt hem de etten kazanç sağlasa daha mantıklı değil mi?

Neden holstein? Süt değerleri farklılık gösteriyor, belki üretilen toplam süt miktarı da biraz az olabilir ama besi ile daha fazlası kazanılabilir gibi geliyor.

Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Ynt: Düşünceleriniz Nelerdir?

Valla montofon Simental sütte denildiği gibi holsteine yaklasamiyor çok iyi bakarsan o ayrı burda holsteine vasat bi bakımla 25-30 litreler çok rahat görülüyor verilen rasyon saman mısır silaji ve süt yemi Simental ve montofonda bu verimler yazdığım rasyonla asla olmuyor beside daha iyidir orası bile tartışılır holsteinda da çok iyi karkas verimleri elde ediliyor

Yabancı ülkelerde montofon simental değil. brown swiss ve montbeliard ırkları süt için kullanılıyor. brown swiss montofonun süt ırkıdır montbeliard ise simentalın süt ırkıdır. holsteine göre et oranı daha yüksek ve sütleride holstein ile aşağı yukarı aynıdır. Ülkemizdeki montofon ve simental ırklarınında bakıma göre süt oranı yüksek olanları vardır fakat montofon ve simental ırkı hayvanlar holsteine göre sütü daha erken azalttığı için bence tercih edilmiyor fakat yinede bir sürüde 20 baş holstein varsa en az 3-4 tanede montofon veya simental ırkı hayvan olması sütün kalitesi yönünden iyi olur.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06

Nobran link=topic=77350.msg914291#msg914291 date=1409000093' Alıntı:
Yabancı ülkelerde montofon simental değil. brown swiss ve montbeliard ırkları süt için kullanılıyor. brown swiss montofonun süt ırkıdır montbeliard ise simentalın süt ırkıdır. holsteine göre et oranı daha yüksek ve sütleride holstein ile aşağı yukarı aynıdır. Ülkemizdeki montofon ve simental ırklarınında bakıma göre süt oranı yüksek olanları vardır fakat montofon ve simental ırkı hayvanlar holsteine göre sütü daha erken azalttığı için bence tercih edilmiyor fakat yinede bir sürüde 20 baş holstein varsa en az 3-4 tanede montofon veya simental ırkı hayvan olması sütün kalitesi yönünden iyi olur.
fleickvieh yani Avusturya simentalleri de süt isinde gayet güzeller ama dediğin montbeliard yani fransız simentalleri dediğin gibi holstein ile yarışirlar her türlü

Zaten simental ve montofondan kastım bunların sütçü varyeteleri idi. Bunlar sütçü özellikleri yüksek ve holsteine göre et verimleri de yüksek ırklar. Bu ırkların sütçü varyeteleri ülkemizde mevcut. Montbeliard var mıdır bilmiyorum ama sütçü özelliği yüksek simentaller var. Montofonda öyle...

Holsteine göre daha dayanıklı ırklar.

Ya da şöyle düşünsek. Süt veriminden bir miktar taviz verip, eti artırmak kazanç bakımından daha mantıklı değil mi? Hiç değilse ufak çaplı üreticiler için...

Holsteine nedense ısınamadım. Nazik, et verimi düşük bir ırk.

Ülkemizdeki et sorununu da göz önüne alırsak bu tarz hem süt hem de et özelliği olan ırklar doğru bir strateji gibi geliyor.

bence süt işi yapılıyorsa bu işin karması falan olmaz
holştayn bu işin lideri
birde aslında söylenildigi kadar dayanıksız ve nazik bir ırkta degil yani enazından aralarında uçurum yok tamam simentalin sütü lezzetli yaglı ama ve normal köy koşularında küçük çaplı ahılarda nerdeyse simentalden 2 kat fazla süt veriyor holştaynlar bu işi büyük işletmelerde yapanalrın ırklara göre süt verimi farklı olabilir ama köydeki küçük işletmeler de durum süt olarak holştayı zirveye çıkarıyor
yoksa bende simentali seviyorum beslemek çogaltmak istiyorum fakat bu süt verimi ile malesef 1 den fazla simental inek beslemem beslemiyorumda oda sütünden güzel yogurt oldugu için :) ama erkek simental buzagıları satın alıp besliyorum hızlı gelişiyorlar

Ülkemizde çok kaliteli holsteinler var. Ama süt yönünden o kaliteli üst düzey simental ve montofonlar yaygın değil. Sütçü simentaller de genelde sütçü özellikli spermalar kullanılarak elde ediliyor. Ülkemize sütçü ırk olarak holstein yerine simental girse idi sanırım holstein ile çok rahat yarışacak bir ırk olduğu görülecekti. Kaliteli simental ve montofonlar olmadığı için tam manası ile karşılaştırma yapamıyoruz. İnternetten baktığım simentaller ile ülkemizdeki simentaller arasında dağlar kadar fark var.

Bu konuya Çanakkaleden Barış hocamız en iyi cevabı verecektir. Kendisinin simentalleri var ve neden simental tercih ettiğini çok iyi bir şekilde anlatıyor. Evet Holstein güzel bir ırk ama her şeyin düzenli tertipli temiz olmalı. Bakımlarını eksiksiz yapmalısın vs vs.

Simental güzel hayvandır.
Etçisi var, sütçüsü var. Almanlar ve Avusturyalılar sütçü olanlarını besliyorlar. Fleckvieh diyorlar. Fransızlar da sütçü olanlarını tercih ediyorlar. Montbeliard diyorlar adına. Farkları ne derseniz, fark şudur:
Fransızlar genetik ıslah politikası olarak seçimi önce süt, sonra dayanıklılık ve tip, en son da et önem sırasına göre yapıyor. Böylece ülkedeki Simentaller daha çok Kırmızı Holstein ' a benzeyen sütçü tipi daha yüksek ama narin bir ırk şeklinde. Bunlara Montbeliard deniyor. Almanya ve Avusturya bu konuda ortak hareket ediyor ve ZAR izimli bir Birlikleri var. Onların genetik ıslah politikası ise önce dayanıklılık ve tip, sonra süt, sonra da et şeklinde. Yani sütlü olsunlar ama bir o kadar da dayanıklı olsunlar istiyorlar. Bunlar da Fleckvieh diyorlar. İngilizler etçileri ile ilgileniyorlar ve Simental diyorlar. Amerikalılar etçileri ile ilgileniyorlar ve Simental diyorlar. Kanada da aynı. Çek Cumhuriyeti, Macaristan, vs. Alman-Avusturya Fleckviehlerini besliyor ve ülke olarak da birlikler vasıtasıyla yol haritalarını çizmiş ve kendi Simental tiplerini oluşturmuş bile sayılırlar. Çünkü ithalatta bu ülkeleri tercih edenler hiç de az değil.
Türkiye ' deki durum ise gözlemlediğim kadarıyla şöyle:
Montofon dediğimiz Brown Swiss ırkı ülkemize getirilmiş. Hatta ülkemize adapte edilip, Karacabey Esmeri adıyla bir tip bile oluşmuş ama daha sonra Holstein ırkına karar kılınıp yola devam edilmiş. Birlikler kurulmuş, ciddi mesafe katedilmiş. Ülkemizde yer gök Holstein. Sütlü hayvanlar. Ama bir o kadar da narin, dayanıksız. Sık hastalanıyor. Meme problemi fazla. Ayak problemi fazla. Döl tutma problemi yüksek. Vermesine veriyor ama bir yandan da alıyor. Ama sonuç olarak ideal şartlarda para kazandıran bir ırk. Ama sağlam bir veterineriniz olmalı, ahırda hijyen olmalı, sağımı çok muntazam ve kurallara harfiyen uygun davranılmalı. Yoksa dertli olursunuz, para da kazanamazsınız. Hadi para kazanıyorsunuz diyelim ama bence mutsuzluk, moral bozukluğu eksik olmaz çiftliğinizden.
Böyle olduğu için 90 ' lı yıllarda ülkemize Simental ırkı hayvanlar getirildi. Vatandaşa krediyle dağıtıldı. Ama iyi seçilmediği için, baştan savma özensiz ithalat yapıldığı için, zaten bilinçsiz olan vatandaş bunlardan memnun kalmadı. Sütsüz bunlar dediler. Yol stresi yaşamış hayvanlar, etçi tip olanlar, bu ortama henüz alışmamış hayvanlar sabırsız imsanımız tarafından satıldı, kesildi heba edildi. Adı kötüye çıktı. Sabredenler, verime göre eleme yapanlar, suni tohumlama ile elindeki hayvanı genetik olarak geliştirenler bugünlere geldi. Ama bu işletmelerin sayıları çok az. Ama hayvancılık camiasının en mutlu işletmeleri bunlar bence. Ben de bunlardan biriyim. :)

Simental süt verimi: 7 ton
Holstein süt verimi: 9 ton

Fark bu. Holstein ' ın tek üstünlüğü yılda 2 ton süttür. Bir de ülkemizde yaygın olmasıdır.

Simentalin artı özellikleri:
Daha az veteriner masrafı. Daha sağlam meme, daha sağlam ayak, daha iyi döl verimi, daha kaliteli süt, daha çok et, daha kaliteli et, yapılan hatalara daha toleranslı, buzağıları daha değerli,arızalı hayvanlar daha tüksek paraya satılır yani hurdası bile daha çok para eder. Hayvan satçam deyin, insanlar sıraya girer. Uysal ağır kanlı hayvanlar, sevimli. Melezlemeye çok uygun bir ırk. Holstein melezleri harika oluyor. Sütünüzü almak için alıcılar aralarında kavga eder. En az 10 krş. daha pahalıya satarsınız. Besi de yapacaksanız dananızı almak için kasaplar birbirleriyle yarışır. 1 tl daha pahalıya satarsınız.
Ama hepsinden önemlisi de :daha çok mutluluk. Daha az üzüleceğiniz kesin. Bıktım bu işten deyip iş değişikliğine gitme olasılığınız çok düşük.
Bunlar benim gözlem ve düşüncelerim.
Kağıt, kalem ve bir de hesap makinesi alıp hesaplarsanız sonuç sizi belki Holstein ' a götürebilir ama hayvancılıkta 1+1 her zaman 2 etmez.

Valla holstain içanadolu ve doğuanadoluya kesinlikle önermem kışları sert olan yerlerden uzak tutun holstini
Tamam iyi süt verir kabul ama hemen üşür bu inekler,,, 2 gün rasyon bozulza sanarsinki inek açlık çekiyo,,, 2 lira fazla verin simental alın benden size abi tavsiyesi holstain ege ve marmaraya uyum sağlayan deniz havasına hakim yerleri sever,,, benden size son söz simentalın hurdası bile holstainden 2 kat fazlaya satılıyor kimse inkar edemez varsa aksini düşünen ben burdayım

zevk meselesi kimi holstein sever kimisi simenthal bende melez siyah gövde beyaz kafa simenthallleriseviyorum ....lakin genel düşünürsek önemli olan seleksiyon ve kaliteli booğaların kullanılması ticari kaygılar ve maliyetler vatandasın kaliteli sperma kullanmasına musade etmiyor mesela birveteriner 20liraya sperma alıyorbuna 30lira kar koysa 25lira el emeği art25lira arabasına gaz mazot parası koysa alsana 100lira oda ortaklite bir sperma ...şahsen bende simenthal diyorum daha az sütversin ama kafam agrımasın isterim

brownswissler çokgüzel hayvanlar ben çokseviyorum bazen denk geliyor yaylada falan bakmalara kıyamazsın kız gibi güzel oluyor düveleri inekleri ayrıca iyisini bulduğun zaman besidede simenthali bırakmaz dağlık yörelere daha uygun bir ırk bozkır olan meradan yararlanabilen bir ırk kırşehir sivas yozgat buralarda bolca tutuluyor ....geçen bir amcayagörüştük üseyin emmideriz dana beslediğinivesivas şarkışladan ham dana olarak aldıgı montofon simenthal melzlerinin acaip bir gelişme gösderdiğinden bahsetti..holsteilerin mideleri biraz hassas sürekli aynı oranda yem yediği halde durduk yere hazımsızlık problemi gösterebiliyor en basiti yada süt felci veya gebeyken kalkamama problemleri olabiliyor ...amaşunudagözlemleyebiliyoruzarkadaslar seleksiyon seleksiyon seleksiyon neüretirsen üret ya veterinerin çok iyi spermalarkullanıcak yadaspermayı kendimiz seçicez en dayanıklı sorunsuz boğaların spermalarını seçersek olayı çözeriz... insanımız spermanın fiyatınen basda soruyorve ucuzlugunnagöre tohumlama yaptıyor ..nezaman bilinçlenirveen nce boğayı dayanuıklılığını özellkiklerini sormaya baslarsak ozaman hayliyol kat ederiz

akcan link=topic=77350.msg1025284#msg1025284 date=1444145939' Alıntı:
Barış bey brown swiss hakkındaki detaylı görüşlerinizi alabilirmiyiz. holstein ve simentale göre artı ve eksileri nelerdir.
Brown swiss yani montofon inek bakmadım. Bu ırk hakkında bildiklerim sağdan soldan duyduklarım ve okuduklarımdan ibaret.
Dayanıklı ve süt kalitesi yüksek hayvanlar olduğunu söylüyorlar. Süt verimleri Simental gibi, et verimleri Simental ' den daha düşük. Ayakları çok sağlammış. Dağlık bölgelere daha uygunmuş.
Merak ettim geçenlerde bir simental buzağımla bir montofon buzağı takas ettim. Şimdi 5 aylık falan oldu. Bakalım nasıl olacak.