Çiftçi perişan!

Yalçın Bayer
ybayer@hurriyet.com.tr

Hürriyet
26.08.2014 Salı

Çiftçi perişan!
HER yıl 1 Temmuz’da açılan Toprak Mahsulleri Ofisi bu yıl ‘kepenklerini’ açmadı.

Yani alım yapmadı.
Her yıl 15 Haziran’da belli olan buğday fiyatları bu yıl açıklanmadı.

Buğday fiyatlarının açıklanmamasını fırsat bilen tüccar fiyatları iyice aşağıya çekti.

Temmuzun ilk haftasında çiftçiden 75 kuruşa buğday alan tüccar önce fiyatı aşağıya çekti, sonra hiç almamaya başladı.

Gerçi geçmiş yıllarda buna benzer uygulamalarla karşılaşıldı ama hem TMO’nun hem de tüccarın ‘anlaşmalı’ olarak piyasaya girmemeleri, üretici açısından ‘vahim’ bir durumun olduğunu gösteriyor.

Üreticiye şimdiye kadar yemediği büyük bir kazık sunuluyor insafsızlar tarafından.

Eylül ayının sonunda çiftçilerin bankalara ödeme günleri başlıyor.

Tüccarların köyleri gezip “Eylül ayının sonuna kadar buğday alımı yapmayacağız. Eylül ayında çiftçi ürününü mecbur bizim istediğimiz fiyata verecek” dediğini söylüyor Trakya’daki üretici köylüler.

Her zahireci ve değirmenci siyasal koşullarının dışına itilmişler.

Artık tarikat bağlantılı büyük ‘değirmenciler’ ve ‘stokçular’ sahnede istedikleri gibi cirit atıyorlar.

Bunlar ‘istikrara oy verenler’ olarak adlandırılıyor.

Trakyalı çiftçiler batmışlar, korktukları için seslerini çıkaramıyorlar; diğer bölgeler de öyle..

Şimdi sıra ayçiçeğe gelecek. (Trakyabirlik Genel Müdürü Rafet Sezen’in, AKP Edirne İl Başkanı yapıldığını biliyor musunuz?) Spekülatörlerin artık dövize para yatırmıyor; buğdaya fındığa yatırıyor; bu bakımdan iktidar uyumasın!

Ynt: Çiftçi perişan!

evet murat hocam bu başlık siyaset kokuyor..
perişan halde olduğumuz doğru.
bu hiçbir iktidar döneminde değişmedi. .
sorun yönetimde değil bence..
koyun gibi güdülmeyi benimsemiş benim gibi Çiftçilerde. .
biz birlik olamadık. .
biz bütün olarak hareket edemedik..
Yıllardır dert yandık ortada..
ama sorun dert yanmakla çözülmedi..
tzob diye Çakma bir kuruluş var..
Kalkıpta birgün çiftçiyi savunmadı..
ne yazık bu hep böyle sürecek. .
ellerine emeğine sağlık. .

birileri ekranlarda çiftçinin birisine 'ananıda al git burdan!' derken espiri yapmıyordu. ne ekersen onu biçersin.. daha fazla şey yazmayayım sonra 5 gün yasaklayıveriyolar. bu günlerimize şükür diyelim.

çiftçi mi?
çiftciyi kim umursuyor ki;
yolsuzluk,hortumlamaca,adam kayırma paçadan akıyor.
göstermelik desteklemeler, reklam hepsi.
çiftçinin malı para etsin, kimse sahte desteklemelerin yüzüne bakmaz.
devlet paraları haybeye dağıtır. millet anasına babasına bakıyor diye devletten para alıyor, hem bakan, hem bakılan alıyor. bu paralar mazot fiyatlarına yapılan zamlardan geliyor.
en pahalı mazot,gübre,doğalgaz vs hep bizde.
ve adamlar tek başına iktidar oluyur ben bu işi anlamıyorum.

sandık link=topic=77355.msg915367#msg915367 date=1409433537' Alıntı:
çiftçi mi?
çiftciyi kim umursuyor ki;
yolsuzluk,hortumlamaca,adam kayırma paçadan akıyor.
göstermelik desteklemeler, reklam hepsi.
çiftçinin malı para etsin, kimse sahte desteklemelerin yüzüne bakmaz.
devlet paraları haybeye dağıtır. millet anasına babasına bakıyor diye devletten para alıyor, hem bakan, hem bakılan alıyor. bu paralar mazot fiyatlarına yapılan zamlardan geliyor.
en pahalı mazot,gübre,doğalgaz vs hep bizde.
ve adamlar tek başına iktidar oluyur ben bu işi anlamıyorum.
bende anlamıyorum dedıklerıne yuzde yuz de katılıyorum !

Niye siyaset yapalım kardeşim, biz çiftçi değilmiyiz, geçen yıl basındaki haberlere bir bakalım gündemde neler olmuş, hangi rakamları çiftçi mazotu gübreyi alırken vergi olarak ödüyor, destek olarak ne alıyor geçen yıl gündemdeydi, değişen bişey olmadı.

İşte 21 Mart 2013 tarihli haber, içler acısı rakamlar tüm çıplaklığıyla açıklanmış tartışılmıştı.

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşmada 10 yılda yüzde 145’i bulan enflasyon oranı ve 5 kat artan girdi fiyatları karşısında çiftçinin borç batağına saplandığını söyledi.

Dün TBMM Genel Kurulunda MHP’li AKÇAY’ın tarım üretiminde kullanılan girdilerden KDV alınmamasına yönelik olarak verdiği kanun teklifinin görüşmeleri yapıldı. Kanun teklifi üzerine bir konuşma yapan AKÇAY, “kanun teklifi çiftçilerin artan tarımsal girdi fiyatları karşısında nefes alması ve tarım üretimine devam etmelerini amaçlamaktadır” dedi.

On yıllık AKP döneminde enflasyon yüzde 145; mazot, ilaç, gübre fiyatları ortalama 4-5 kat artarken ürün fiyatları neredeyse yerinde saydığını belirten AKÇAY bir taraftan enflasyona, diğer taraftan 4-5 kat artan girdi fiyatlarına ezdirilen çiftçinin borç batağına saplandığını söyledi. AKÇAY çiftçi borçlarının 10 yılda 73,5 kat arttığını belirtti: “2002 yılında 530 milyon lira olan çiftçilerin banka borcu 2012 yılı Eylül ayı itibarıyla 39 milyar liraya ulaşmıştır. Bu kredilerden 2 milyarı icralıktır.”

Türk çiftçisinin yabancı ülkelerin üreticileriyle rekabet edemediğini ifade eden AKÇAY yüksek vergiler nedeniyle ülkemizin tarımda dünyanın en pahalı mazotunu belirtti. AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “Rafineri çıkış fiyatı 1 lira 44 kuruş olan mazottan 1 lira 60 kuruş özel tüketim vergisi, 55 kuruş katma değer vergisi alınmaktadır. Diğer paylarla beraber, 1 litre mazot 4 lira 25 kuruşa satılmaktadır. Bu yüksek vergiler nedeniyle ülkemiz tarımda dünyanın en pahalı mazotunu kullanan ülkelerin başında gelmektedir. Mazotun litre fiyatı Mart 2002 ' de 94 kuruştu, Kasım ayı itibarıyla 1 liraydı; bugünse mazotun litresi 4 lira 25 kuruştur yani mazot fiyatı da 3 kat artmıştır. Gübre ve elektrikte yüzde 18; mazotta yüzde 15,25; zirai ilaç ve hayvan yeminde yüzde 8 KDV vardır. Tohumluklarda yüzde 1 KDV varken sebze tohumlarında ve sebze fidelerinde yüzde 8 KDV alınmaktadır.

“Çiftçilere verilen mazot desteği tarımda kullanılan mazota ödenen bedelin ancak yüzde 5’ini karşılıyor.”

Türk çiftçisinin bir yılda kullandığı mazot miktarı 3 milyon 300 bin tonunu bulduğunu belirten AKÇAY çiftçilere verilen mazot desteği tarımda kullanılan mazota ödenen bedelin yüzde 5 ' ini ancak karşıladığını söyledi. Bu rakam da mazot için çiftçinin ödediği KDV ' nin ancak dörtte 1 ' ne tekabül etmektedir.

AKÇAY konuşmasında pırlantadan alınmayan KDV ile çiftçinin kullandığı mazottan alınan KDV’yi karşılaştırdığı konuşmasında çiftçilerin kullandıkları motorinden yüzde 37,61oranında ÖTV, yüzde 15,25 oranında KDV alınmasının bir haksızlık olduğunu ve çiftçilerimizin kullandığı mazota ÖTV ve KDV istisnası getirilmesinin gerektiğini söyledi.

“Devletin gübre için verdiği destek çiftçinin gübre ödemesinin yüzde 13’üne tekabül ediyor”

MHP’li AKÇAY çiftçilerin ödediği gübre ücretlerinden alınan KDV’nin kaldırılması gerektiğini belirttiği konuşmasına şöyle devam etti: “Gübrede yüzde 18 oranında KDV vardır. Çiftçilerimiz 2011 yılında gübre için 4,77 milyar lira öderken, gübre desteği olarak 620 milyon lira almıştır; yani üreticinin gübreye ödediği paranın yüzde 13 ' ü destek olarak verilmiştir. Gübre fiyatlarındaki yüksek artış gübre kullanımını azaltmakta ve bu da üretimi olumsuz etkilemektedir. Tarımsal ilaçlardan yüzde 8 KDV alınmaktadır. Ayrıca, elektriğe baktığımızda yüzde 1 enerji fonu, yüzde 2 TRT payı ve yüzde 18 KDV ile 25 kuruş olan 1 kilovatsaat elektrik 30,3 kuruşa çıkmaktadır. Elektriğin fiyat artışı 2007-2012 yılları arasında yüzde 124 artmıştır. 2007 yılında 13,5 kuruştan elektrik alan üretici, bugün 30,3 kuruştan elektrik almaktadır. Tohumda da, hayvan yeminde de maalesef aynı durumlar geçerlidir.”

Çiftçilerin üretimlerinde kullandığı mazot, gübre, elektrik gibi girdilerden KDV alınmamasına dair kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/genel_kurul.cl_getir?pEid=11830
http://www.turgutluyanki.com/akcay-ciftci-borc-batagina-saplanmistir/15612/

bull trakmarket link=topic=77355.msg915403#msg915403 date=1409445336' Alıntı:
Niye siyaset yapalım kardeşim, biz çiftçi değilmiyiz, geçen yıl basındaki haberlere bir bakalım gündemde neler olmuş, hangi rakamları çiftçi mazotu gübreyi alırken vergi olarak ödüyor, destek olarak ne alıyor geçen yıl gündemdeydi, değişen bişey olmadı.

İşte 21 Mart 2013 tarihli haber, içler acısı rakamlar tüm çıplaklığıyla açıklanmış tartışılmıştı.

MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşmada 10 yılda yüzde 145’i bulan enflasyon oranı ve 5 kat artan girdi fiyatları karşısında çiftçinin borç batağına saplandığını söyledi.

Dün TBMM Genel Kurulunda MHP’li AKÇAY’ın tarım üretiminde kullanılan girdilerden KDV alınmamasına yönelik olarak verdiği kanun teklifinin görüşmeleri yapıldı. Kanun teklifi üzerine bir konuşma yapan AKÇAY, “kanun teklifi çiftçilerin artan tarımsal girdi fiyatları karşısında nefes alması ve tarım üretimine devam etmelerini amaçlamaktadır” dedi.

On yıllık AKP döneminde enflasyon yüzde 145; mazot, ilaç, gübre fiyatları ortalama 4-5 kat artarken ürün fiyatları neredeyse yerinde saydığını belirten AKÇAY bir taraftan enflasyona, diğer taraftan 4-5 kat artan girdi fiyatlarına ezdirilen çiftçinin borç batağına saplandığını söyledi. AKÇAY çiftçi borçlarının 10 yılda 73,5 kat arttığını belirtti: “2002 yılında 530 milyon lira olan çiftçilerin banka borcu 2012 yılı Eylül ayı itibarıyla 39 milyar liraya ulaşmıştır. Bu kredilerden 2 milyarı icralıktır.”

Türk çiftçisinin yabancı ülkelerin üreticileriyle rekabet edemediğini ifade eden AKÇAY yüksek vergiler nedeniyle ülkemizin tarımda dünyanın en pahalı mazotunu belirtti. AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “Rafineri çıkış fiyatı 1 lira 44 kuruş olan mazottan 1 lira 60 kuruş özel tüketim vergisi, 55 kuruş katma değer vergisi alınmaktadır. Diğer paylarla beraber, 1 litre mazot 4 lira 25 kuruşa satılmaktadır. Bu yüksek vergiler nedeniyle ülkemiz tarımda dünyanın en pahalı mazotunu kullanan ülkelerin başında gelmektedir. Mazotun litre fiyatı Mart 2002 ' de 94 kuruştu, Kasım ayı itibarıyla 1 liraydı; bugünse mazotun litresi 4 lira 25 kuruştur yani mazot fiyatı da 3 kat artmıştır. Gübre ve elektrikte yüzde 18; mazotta yüzde 15,25; zirai ilaç ve hayvan yeminde yüzde 8 KDV vardır. Tohumluklarda yüzde 1 KDV varken sebze tohumlarında ve sebze fidelerinde yüzde 8 KDV alınmaktadır.

“Çiftçilere verilen mazot desteği tarımda kullanılan mazota ödenen bedelin ancak yüzde 5’ini karşılıyor.”

Türk çiftçisinin bir yılda kullandığı mazot miktarı 3 milyon 300 bin tonunu bulduğunu belirten AKÇAY çiftçilere verilen mazot desteği tarımda kullanılan mazota ödenen bedelin yüzde 5 ' ini ancak karşıladığını söyledi. Bu rakam da mazot için çiftçinin ödediği KDV ' nin ancak dörtte 1 ' ne tekabül etmektedir.

AKÇAY konuşmasında pırlantadan alınmayan KDV ile çiftçinin kullandığı mazottan alınan KDV’yi karşılaştırdığı konuşmasında çiftçilerin kullandıkları motorinden yüzde 37,61oranında ÖTV, yüzde 15,25 oranında KDV alınmasının bir haksızlık olduğunu ve çiftçilerimizin kullandığı mazota ÖTV ve KDV istisnası getirilmesinin gerektiğini söyledi.

“Devletin gübre için verdiği destek çiftçinin gübre ödemesinin yüzde 13’üne tekabül ediyor”

MHP’li AKÇAY çiftçilerin ödediği gübre ücretlerinden alınan KDV’nin kaldırılması gerektiğini belirttiği konuşmasına şöyle devam etti: “Gübrede yüzde 18 oranında KDV vardır. Çiftçilerimiz 2011 yılında gübre için 4,77 milyar lira öderken, gübre desteği olarak 620 milyon lira almıştır; yani üreticinin gübreye ödediği paranın yüzde 13 ' ü destek olarak verilmiştir. Gübre fiyatlarındaki yüksek artış gübre kullanımını azaltmakta ve bu da üretimi olumsuz etkilemektedir. Tarımsal ilaçlardan yüzde 8 KDV alınmaktadır. Ayrıca, elektriğe baktığımızda yüzde 1 enerji fonu, yüzde 2 TRT payı ve yüzde 18 KDV ile 25 kuruş olan 1 kilovatsaat elektrik 30,3 kuruşa çıkmaktadır. Elektriğin fiyat artışı 2007-2012 yılları arasında yüzde 124 artmıştır. 2007 yılında 13,5 kuruştan elektrik alan üretici, bugün 30,3 kuruştan elektrik almaktadır. Tohumda da, hayvan yeminde de maalesef aynı durumlar geçerlidir.”

Çiftçilerin üretimlerinde kullandığı mazot, gübre, elektrik gibi girdilerden KDV alınmamasına dair kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

http://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/genel_kurul.cl_getir?pEid=11830
http://www.turgutluyanki.com/akcay-ciftci-borc-batagina-saplanmistir/15612/
tek dıyecegım oy veren çifçi arkadaslara yazık kendı kendılerının mezarlarını acıyorlar.

ben balıkesirliyim, bu yılki yerel seçimlerde almasının tek sebebi!!! köylü abilerim kardeşlerimdir!!! araba araba mitingine gittiler sonra kahvede ürün para yapmadı ne olcak halimiz diye bağırıyorlar!!! yazıkya yazık geçen yıl 1300e ayçiçeği verdik ondan önceki sene 1500 görmüştü bu sene ne olur bilmiyorum bu kadarda olmayınya adamın düşüncesi küçük çiftçi kalmasın ne olursa olsun... suriyeliler çiftçilerden daha çok gündemde ve yardım ediliyorlar ya siz ? biz? bir düşününya... bıçak kemiğe dayandı yeter artık...

hepimiz böyle aklıselim konuşsak...
burada kendimizi daha aydınlık günlere taşıyacak siyasette yaparız.
ama efendiler.....
biz birbirimizin siyasi görüşünü bir türlü hazmedemedik...
herşeyi başarıyoruz burda tıkanıyoruz.
eminimki hiçbir siyasi dönemde çiftçi rahat etmedi...
bizde yüzyıllardır dededen çiftçiyiz..
buralardaki en büyük araziyi işletiyoruz..
ama ne babamdan ne dedemden nede onlardan önceki
aile fertlerinden...
hatta etrafımızdaki hiç kimsenin..
devlet yönetiminden memnun olduğu görülmemiş. .
Ürün iyi para etse.. ben kazandım fıtratı...
para etmese devlet çiftçiyi batırdı nidası...
abiler.....
bir kez daha belirtiyorum...
bu ülkede hiçbir yönetim. .. çiftçiye para kazandırmaz.
sadece bizim beklentimiz kötünün iyisi beklentisi..
lafı uzatmayalım. ..
ben sizleri kaybetmek istemem...
biz anca birbirimizi burada bulduk..
dahada kaybetmeyelim....
SEVDİKLERİNİZLE SİYASET YAPMAYIN...
ONLAR YOLLARINA DEVAM EDER...
SİZ İSE DOSTLARINIZI KAYBETMEKLE KALIRSINIZ...
bu lafım nacizane... kimseye vurgu yapmadım. .
ben tayyibin çift şeritli yollarını. .
hastaneler ve okullardaki yeniliklerinide sevdim...
milliyetçilerin vatanı savunmasınada destek verdim...
üç hilali görünce gurulandım..göklere haykırdım vatanım varol diye...
gel görki chp ' nin bireysel özgürlükçü tavrına hayran kaldım. ..
istediğin gibi ama saygılı yaşama ilkesini beğendim. .
herkesi olduğu gibi sevdim...
yine seviyorum...hep seveceğim...
Çünkü ben bu ülkeyi seviyorun..
ve birdaha söylüyorum. ..
GELİN BİRLİK OLALIM...

çiftçinin şuanki en büyük sorunu Birlik olamyışıdır
TZOB başkanı hiç bir iş yapmamaktadır
devlet verdiği destekleri dolaylı yoldan sanayiciye vermektedir.
biz bunları Bereket tv dede dile getirdik.Yasal bi kurum olmadığımız için çok bi gücümüz yok
keşke şu TZOB başkanı artık olayın farkına varsa ve görevini bıraksa
ve keşke siyasetten uzak BİRLİK olabilsek :(

Eleştirdiğiniz hükümetin oyunun büyük bir kısmını kırsal kesimdekiler ve kırsal kesim kökenliler oluşturuyor. Bu bir gerçek, herkes biliyor.

Şimdi bu kadar büyük bir potansiyele sahip bu insanlar birlik olsa istediklerini vezir de ederler rezil de... Bu da bir gerçek.

Birlik olsunsa, dertlerimizi burada birbirimize anlatmak yerine gidip bizzat bu gidişatı değiştirecek kişilere anlatsak, kapılarına dayansak ' ' bak bizim halimiz bu ' ' desek her şey değişir. Bu potansiyel terazileri altüst edecek güçte ki bunu biliyorlar. Ama bizlerden ses çıkmayınca herşey yolunda zannediyorlar.

Siz üretiyorsunuz, bütün yük omuzlarınızda. Riski alan sizsiniz, hem fiziken hem de zihnen yorulan sizsiniz. Ancak bu zincirde en az kazanç payına sahip olan da sizsiniz. Yani aracı oturduğu yerden alıyor satıyor, hatta adam alsın diye ağzının içine bakıyorsunuz. Kimse de demiyor ki birlik olalım, bu aracı kavramını ortadan kaldıralım. Aracılara sattığımızdan daha pahalıya ama aracıların sattığından daha ucuza satalım demiyor kimse. Aracıların ortadan kalkması hem üreti hem de tüketiciye kadar olumlu yansır. Hedef kitleniz aracı değil, bizzat tüketici olmalı aslında ama ona kadar daha çok yol var. Bu konudan biraz farklı bir nokta idi ama yazmadan edemedim.

yazsan ne olacak sitede en çok okunan veya en çok bakılan konulara göz atarsan traktör çekiştirmelerinden kafayı kaldırmadığımızı göreceksin. olmasın demiyorum ama bu kadar ilgi çekmesine de anlam veremiyorum.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77355.msg915637#msg915637 date=1409521943' Alıntı:
hepimiz böyle aklıselim konuşsak...
burada kendimizi daha aydınlık günlere taşıyacak siyasette yaparız.
ama efendiler.....
biz birbirimizin siyasi görüşünü bir türlü hazmedemedik...
herşeyi başarıyoruz burda tıkanıyoruz.
eminimki hiçbir siyasi dönemde çiftçi rahat etmedi...
bizde yüzyıllardır dededen çiftçiyiz..
buralardaki en büyük araziyi işletiyoruz..
ama ne babamdan ne dedemden nede onlardan önceki
aile fertlerinden...
hatta etrafımızdaki hiç kimsenin..
devlet yönetiminden memnun olduğu görülmemiş. .
Ürün iyi para etse.. ben kazandım fıtratı...
para etmese devlet çiftçiyi batırdı nidası...
abiler.....
bir kez daha belirtiyorum...
bu ülkede hiçbir yönetim. .. çiftçiye para kazandırmaz.
sadece bizim beklentimiz kötünün iyisi beklentisi..
lafı uzatmayalım. ..
ben sizleri kaybetmek istemem...
biz anca birbirimizi burada bulduk..
dahada kaybetmeyelim....
SEVDİKLERİNİZLE SİYASET YAPMAYIN...
ONLAR YOLLARINA DEVAM EDER...
SİZ İSE DOSTLARINIZI KAYBETMEKLE KALIRSINIZ...
bu lafım nacizane... kimseye vurgu yapmadım. .
ben tayyibin çift şeritli yollarını. .
hastaneler ve okullardaki yeniliklerinide sevdim...
milliyetçilerin vatanı savunmasınada destek verdim...
üç hilali görünce gurulandım..göklere haykırdım vatanım varol diye...
gel görki chp ' nin bireysel özgürlükçü tavrına hayran kaldım. ..
istediğin gibi ama saygılı yaşama ilkesini beğendim. .
herkesi olduğu gibi sevdim...
yine seviyorum...hep seveceğim...
Çünkü ben bu ülkeyi seviyorun..
ve birdaha söylüyorum. ..
GELİN BİRLİK OLALIM...
Abi olayı gerçekten çok güzel anlatmışsın.
Farklılıklar zenginliğimiz , ama neden bizlerde bizden farklı olana tahammül duygusu yok?
Bir ataya geliğ hakkımızı savunacak bir birlik , bir kuruluş , bir dernek kuramıyoruz.
Bu siyaset virüsü , senden olsun , benden olsun nidasına battı bizim köydeki kooperatif , aslında ne kadar güzel bir yapıydı , sütümüzü pahalıya alıp , daha ucuza yem getirmek , mazot satmak , süt parası vadeli , ama senden olsun benden olsun kavgaları kısacası bilinçsiz siyaset bitirdi işini. Hayat ve geçinmek bir siyasettir zaten , buna hiçbirimizin itirazı yok , daha konuşmayı , tartışmayı , birbirimizi anlamayı beceremiyoruz , hepimiz kendi derdimindeyiz.

çiftçinin perişan durumda olduğunu şahsen düşünmüyorum.etrafıma baktığımda 2000 model ve altında çiftçi göremiyorum.her evde fert sayısı kadar 1.5-2 bin TLlik telefonlar var.her ay düzenli harcama anlamına geliyor.aylık düzenli gelir yok ama düzenli bir giderler topluluğu var.kredi kartı kullanır gibi çiftçilikyapanlar var.dereyi görmeden paçayı sıvamakla bu iş olmaz.sonra 500kg biçip 800-900 kg biçtim diyerek sadece ama sadece kendilerini kandıranlarımız var.Bu sallamaklada suni fiyat düşüklüğüne sebep olanlarda çiftçilerimizin ta kendisi.Eh birazda siyasette yapalım devlette fiyatlara el atmayınca sonra çiftçi perişan durumda.İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batırmak lazım.tohumluk buğday 1.6-2.5 TL arasında.çiftçiler şuan ister istemez tohumluk alamıyor.zatende almaması lazım.ellerinde patlasın tohumluklar oynaya oynaya indirecekler fiyatları.daha harman başlar başlamaz çiftçi malını elinden çıkarmasa ,pardon daha 1 yıl öncesinden çiğden yemese bu fiyatlar düşmez.ister katılın ister katılmayın.çiftçinin düşmanı sadece ve sadece kendisi