Valtra N163 Direct: Dört silindirle 170 beygir

20 Ağustos 2014 Çarşamba - 16:30Valtra Direct CVT modelini sizler için test ettik

Dört silindirli motor teknolojisinin son zamanlarda hangi düzeye eriştiğini görmek istiyorsanız, Valtra’nın yeni traktör modeli N163’e bir göz atmanızı öneririz. Sadece dört silindirle 126 kw/171 hp’lik güç üretmeyi başarabilen, kudretli bir motordan söz ediyoruz. Peki, bu güç değerleri, kısa dingil mesafesine sahip traktörler için fazla ileri gitmek anlamına geliyor olabilir mi? Valtra Direct CVT modelini test ederek yanıtı bulmaya çalıştık


Valtra Motorunda, elektrikli common-rail püskürtme teknolojisinden faydalanılıyor.

Motorda hacim her şey demek midir? Eskiden gerçekten de böyle düşünülürdü. Ancak, aradan geçen yıllarda, üreticilerin daha küçük motorlardan daha yüksek güç değerleri almayı başarabildiğini gördük. Bu eğilimin bir parçası olarak, dört silindirli traktörler giderek daha iddialı hale geliyor ve bu motorların 200 hp sınırına dayanması için çok fazla beklemek zorunda kalmayacağımız da kesin gibi. Valtra, bu yarışta en başta koşan atletlerden biri ve dört silindirli N163 modeliyle de iddiasına yeni bir dayanak daha ekledi. Yeni traktör, 4,9 litrelik bir motordan 126 kW/171 hp/169 PS güç elde ediyor.

AGCO Power (veya, Valtra fanatiklerinin sevdiği adla Sisu) tarafından imal edilmiş 49AWI-4V motorunda, elektrikli common-rail püskürtme teknolojisinden faydalanılıyor. Silindir başına dört valfle donatılan bu motoru, AdBlue sıvısının kullanıldığı seçici katalitik indirgeme (SCR) ünitesi ve dizel yanma katalizörünün yardımıyla Stage IIIB/Geçici Tier 4 egzoz emisyon standardının şartlarını yerine getirmekte. ISO14396 standardına göre 117 kW/159 hp/157 PS olarak ölçülen nominal güç değeri, Sigma Power adlı güç yükseltme [power boost] sistemi devreye girdiğinde 126 kW/71 hp/169 PS’ye çıkıyor. Bu verilere dayanak oluşturmak üzere, ilk işimiz N163 Direct traktörünü DLG test istasyonundaki dinamometreye sokmak oldu Sonuçta, nominal güç için mil üzerinde 94,6 kW/129,0 hp/127,4 PS değerini, güç yükseltme ile azami güç içinse 116,4 kW/158,0 hp/156,1 PS değerini okuduk. Görüldüğü gibi, rakamlar mükemmel. Güç değerindeki artış, motorun yaklaşık %52’lik tork rezervi oranına (azami tork ile nominal tork arasındaki oransal fark) işaret eden güç eğrisinden kaynaklanmakta. Ünitenin aynı zamanda yaklaşık %32’lik sabit güç aralığı sunduğunu da ekleyelim. 666 Nm olarak ölçülen azami tork değeri, test ettiğimiz dört silindirli motorlar için bir rekor anlamına gelmekte.


Sağ taraftaki panelde bulunan düğme ve anahtarlar için etkin bir ışıklandırma bulunmakta

Elbette, güç üretmek için yakıt tüketmek zorundasınız ve N serisi, nominal devirde 262 g/kWh ve azami kuyruk mili gücünde 239 g/kWh değerlerini sunarak, bu alanda ortalama bir başarı elde ediyor. Dizel yakıta ek olarak, AdBlue sıvısı tüketimi de 15 g/kWh düzeyine ulaşmakta. Çeki demirindeki güç ölçümüne ilişkin sonuçlarda da nominal güç için 316 g/kWh ve azami güç için 273 g/kWh değerleriyle benzer bir tüketim performansı gözlemledik. Stage IIIB emisyon standardına uyumlu bir traktör için bu değerlerin kısmen yüksek olduğu söylenebilir. Yukarıdaki sonuçlar, Powermix ölçümlerinde de kendini gösterdi ve traktörün 294 g/kWh’lık ortalama Powermix değeri, bugüne dek test ettiğimiz tüm traktörlerin ortalamasıyla birebir örtüştü. N163 AdBlue tüketiminin ise 17 g/kWh ile yüzleri güldürecek cinsten olduğunu belirtmekte fayda var. Traktördeki 230 litrelik yakıt ve 27 litrelik AdBlue deposunun, bu tüketim değerleri için yeterli büyüklükte olduğu sonucuna vardık. Yine de zorlu çalışmayla geçecek bir gün boyunca ikmaline gerek duyulmamasını garanti altına alacak şekilde, yakıt tankının biraz daha büyük olması tercih edilebilir.


Valtra ön dingil süspansiyon sistemi sayesinde birinci sınıf sürüş kalitesi ve konforu sunuyor

Direct CVT şanzımanı, Valtra’nın kendi bünyesinde geliştirilmiş olmasıyla diğer AGCO modellerinde kullanılan ünitelerden ayrılıyor. Dört şanzıman aralığına sahip olan ünitede, A aralığı 0 ile 8 km/sa, B aralığı 0 ile 17 km/sa, C aralığı ile 0-26 km/sa ve D aralığı ile de 0-50 km/sa arası hızlarda hareket edilebiliyor. O anda yapılan işe en uygun şanzıman aralığının sistem tarafından operatöre bildirilmesi faydalı olabilirdi. Valtra, düşük hızda yürütülen ağır toprak işleme çalışmalarında A aralığının, yükleme ve benzer işlerde B aralığının kullanılmasını, C ve D aralıklarının ise diğer uygulamalarda tercih edilmesini öneriyor. Çeki demiri güç testi sırasında N163 traktörünü B şanzıman aralığında çalıştırdık ve nominal devirde 79,1 kW/106,6 kW/104,8 PS, azami güçte 95,4 kW/127,9 hp/126,4 PS değerlerini elde ettik. Direct şanzımanına sahip bir traktör, makineyi tanımayan bir operatör tarafından bile kolaylıkla hareket ettirilebilir. Ancak, “N” serisini en uygun şekilde kullanmak söz konusu olduğunda, traktörün geniş bir yelpazeye yayılan çeşitli özelliklerinin öğrenilmesi zorunlu. Kolçaktaki ekranda renkli küçük simgeler şeklinde görülen seçeneklerin sayısı gerçekten çok fazla olabiliyor ve vites değişim hızından, hidrolikler çalışırken motor devrinin yükseltilmesi seçeneğine kadar sayısız işlev için ayarlama yapmak gerekebiliyor.

Saha testinden ilave bilgiler

Genel değerlendirmelerimizin bir özeti olmamakla birlikte, makinede olumlu ve olumsuz bulduğumuz yanları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Artılar +

+ Farklı kaporta boya seçenekleri

+ Kilitli motor kapağı

+ Bir arada gruplandırılmış askı kumandaları

+ Kolayca kapanabilen kapılar

+ Radyatör temizliği için hava çıkışları

+ Çamurluk üzerinde, askı sistemi, kuyruk mili ve iki adet yön kontrol valfi için çok çeşitli kumanda seçenekleri. Ancak, düğmelerin biraz küçük olduğu da gözden kaçmıyor

+ İleri/geri yön değişim koluna entegre edilmiş, aynı zamanda motor rölanti devrini de düşüren park freni

+ Sağ taraftaki panelde bulunan tüm düğme ve anahtarlar için etkin bir ışıklandırma

+ Düz kabin zemini

+ Büyük iç dikiz aynası

+ Valtra ön dingil süspansiyon sistemi sayesinde birinci sınıf sürüş kalitesi ve konforu

Eksiler –

- Yakıt ve AdBlue depo kapaklarını birbirinden ayırt etmek hiç kolay değil

- Çok sınırlı miktarda kapalı saklama gözü

- Yolcu koltuğu, olabilecek en basit yapıda ve katlaması hayli güç. Konforlu görünmüyor ve zaten değil

- Silecek motorları, görüş alanını olumsuz etkiliyor

- Römork far soketini yerleştirmek için büyük çaba gerekiyor

- Askı sisteminde otomatik gergi kolu seçeneği bulunmuyor

- Hidrolik hortumları, önde plakayı kapatıyor

- Üst askı kolunun her iki tarafına konumlandırılmış olan ilgili hidrolik yön kontrol valfleri ile bağlantı sağlamak kolay değil

- Ön askı sistemi üst kolunun boş durumdaki konumu için bir şeyler düşünülmeli