SÜNELİ BUĞDAYDAN TOHUM

s.a arkadaşlar bu sene tohumluk fiyatları cep yakıyor 5 ton esperia sertifikalı tohum alacaktım 1650-1700 fiyatı var,elimde temiz buğdayım var esperia ama analiz yaptırdım protein 15,3 çıktı,süne biraz fazla 3,1 çıktı ve bu buğdaydan 22 ton sattım polatlı borsasına 0,875 liraya.buğdayda çavdar sıfır temiz fakat süne benim kafamı karıştırıyor sellektör de elesem de tohum yapsam olur mu ?süneli buğday çimlenir mi ?verim yapar mı?görüş ve tavsiyelerinizi yazarmısınız...

Ynt: SÜNELİ BUĞDAYDAN TOHUM

bildiğim kadarıyla süneli buğdayın içi yani özü boş olduğu için çimlenme olayı düşük olur. şahsi düşüncem kendim için yazıyorum ben ekmem. veya şöyle bir dene çocukluğumuzda nasıl pamukta fasulye yetiştiriyorsak aynı işi buğday için dene sayıyla ek çimlenme yüzdelik oranına bak.

elenmiş tohumun 1000 dane ağırlığını tart 1 dekara atılacak tohum miktarını ona göre belirle,yada elinde bulunan tohumlardan süneli olan ile sünesiz olanı aynı gün ayrı ayrı saksıya gübre ile birlikte ek hangisi önce çıkacak çimlenme ve kardeşlenme nasıl bir fikir sahibi olursun bence

dekara 1kg fazla tohum atarsan sorun sıkıntı olmaz bence hatta işi garantiye al 2 kg fazla tohum at dekara
gerekli kimyasal mücadeleyide ve gübrelemeyi yaparsan hiçbir sorun olmaz
1700liraya tohummu olurmuş 800-900e bugday alıyorlar iki katı fiyata tohum satıyorlar ondan sonrada çiftçi stok yapıyor diyorlar nekadar adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz