Pamuk ve kakaoya ebola darbesi

Şimdiye dek 1500’e yakın can alan Ebola virüsü Afrika’nın emtia üreticilerini olumsuz etkiledi. Virüsün rotası üzerindeki 9.6 milyar dolarlık kakao üretimi, petrol, demir cevheri ve diğer tarımsal emtialar tehdit altına girdi

27.08.2014 03:39

EVRİM KÜÇÜK

Afrika’nın batısında ortaya çıkan Ebola salgını Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre tahmin edilemeyen boyutlara ulaştı ve 20 Ağustos itibariyle bin 427 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. En çok etkilediği Liberya, Sierra Leone ve Gine’nin ekonomisine büyük bir darbe vuran virüs, dünyanın önemli emtia üretim merkezlerinden Batı Afrika’nın tümü için önemli bir tehdit haline geldi. Kakao, petrol, demir cevheri, pamuk, bazı meyveler ve hatta elmas üretimi bile Ebola’nın etkisini hissetmeye başlarken, uzmanlar salgının derinleşmesi halinde Afrika’nın emtia üretiminin tehlike altına gireceği uyarısı yapıyor.

Batı Afrika bazı önemli emtia ihracatçılarına ev sahipliği yapıyor. Ebola virüsün vurduğu ülkelerin komşuları Fidişi Sahilleri ve Gana dünyanın en büyük kakao ihracatçıları arasında bulunuyor. Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Birliği (ECOWAS) üyelerinde kakao ekonomisinin büyüklüğü milyarlarca dolar.

Dünya kakao üssü tehdit altında

Fildişi Sahilleri’nin yıllık üretimi 1.6 milyon ton iken, Nijerya, Gana, Kamerun’un üretimleri sırasıyla 400 bin, 700 bin ve 272 bin ton civarında bulunuyor. Bu dört ülke 2.9 milyon ton kakao üretimi gerçekleştiriyor. Kakao fiyatlarının ICE’de 3.2895 dolar/tonla son 3 yılın en yüksek seviyelerine çıkması bölgenin kakao üretiminin büyüklüğünün 9.6 milyar dolar olduğu anlamına geliyor. Her ne kadar Sierra Leone ve Liberya kakao üreticileri olmasa da, kakao ticaret yolu üzerinde bulunuyorlar. Dünyanın önde gelen çikolata üreticilerinden Barry Callebaut, geçtiğimiz günlerde Fildişi Sahilleri’ndeki yıllık toplantısını Ebola nedeniyle iptal etmişti. Toplantılar, Ebola yüzünden Davos’a taşındı. Diğer kakao alımcılarının da benzer hamlelerde bulunması bekleniyor.

Tarımsal emtialardan pamuk ve bazı meyvelerde tehlike altında. Batı Afrika, çok büyük olmamakla birlikte aynı zamanda pamuk üretimi yapıyor. Mango, ananas, yer fıstığı da bölgenin tarımsal ürünleri arasında.

Petrol, Ebola’nın rotası üzerinde

Petrol, Ebola’nın rotası üzerindeki bir diğer emtia. Şimdiye kadar iki kişinin Ebola virisü nedeniyle hayatını kaybettiği Nijerya, OPEC’in önemli petrol üreticilerinden. ABD’de Dış İlişkiler Konseyi’nin Afrika Çalışmaları analisti John Campbell, Nijerya’nın başkenti Lagos’ta ölümlerin artmasının petrol endüstrisi için ciddi sıkıntılar doğurabileceğini söyledi. Campbell, ülkede üretim yapan yabancı petrol ve gaz şirketlerinin personelini ülkeden tahliye edebileceğini ve yerli çalışanları zorunlu izne çıkarabileceğini belirtti. Bunun olması halinde Nijerya’nın üretiminin azalması ve bunun petrol fiyatlarına olumsuz yansıması bekleniyor.