TÜKAS KARARNAMESİ NEDİR?

uyy-*s Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Tarım Gıda Hayvancılık Bakanlığının Bakanlar kurulu karanamesi ile Alelacel uyrra*-*- ??*-s yapmak istediği üreticilerin neden kayıt altına alınıp sorgulanma gereğinin bir gereksinim olarak düzenlenmeye çalışılması. ıuy*u-* bu uygulama ile ilgili bilgi sahibi olan konu detayı hakkında Tarım Bakanının Kamuoyu önünde basın toplantısı aracılığı ilen açıklama yapması gerekmiyormu? slk-*-s

Ynt: TÜKAS KARARNAMESİ NEDİR?

Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi (TÜKAS)

Avrupa Birliği üyeliği müzakere sürecinde yer alan, 'Tarım ve Kırsal Kalkınma' başlıklı 11. Faslın açılış kriteri ile 'İstatistik' başlıklı 18. Faslın kapanış kriterinin gerekliliklerini yerine getirme yükümlülüğü kapsamında; yapılacak çalışmalarla ülkemizde tarımsal faaliyetle uğraşan tarımsal işletmelerin tamamına ait güncel bir çerçeve elde edilmesi ve bu yönde ulusal düzeyde tarımsal işletme bazında kayıt sistemi kurulması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için, herhangi bir desteğe konu olsun veya olmasın, tarımsal işletmelerin Arazi Varlığı, Hayvan varlığı ve Makine ekipman bilgileri ile bitkisel üretim bilgilerinin kayıt altına alınması, kayıtların tamlığı ve güncelliğinin sağlanması gereklilik arz etmektedir. Ülkemizdeki tarımsal işletmelere ait kimlik, adres ve tarımsal faaliyet bilgilerinin (arazi, tarımsal alet makina ve hayvancılık kayıt altına alınması gereğinden hareketle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu arasında 28 Haziran 2013 tarihinde 'Tarım Bilgi Sistemi Kullanılarak 2014 Yılı Genel Tarım Sayımının Yapılması ve Kayıt Sisteminin Sürdürülebilirliğinin Sağlanmasına İlişkin Protokol' imzalanmıştır.Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi ile tarımsal işletmelerin temel değişkenleri elde edilecek, elde edilen veriler 2014 yılında Genel Tarım Sayımı verileri olarak da kabul edilecektir.

Protokol gereği, Tarımsal faaliyeti olup, Çiftçi Kayıt Sisteminde kaydı olmayan tarımsal işletmelerin; sayısallaştırılmış parsel bilgileri altlık olarak kullanılarak tarımsal üretim ve arazi kullanım bilgileri, hayvan varlığı, tarımsal ekipman, vb. bilgilerini içeren Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi kayıtları, 2014 yılı üretim dönemini (1 Eylül 2013- 30 Ağustos 2014) kapsayacak şekilde 30 Nisan 2014 tarihinde başlatılır, 30 Ağustos 2014 tarihinde tarımsal işletme düzeyinde tamamlanır, Tarım Bilgi Sistemi içerisinde yer alan TÜKAS modülü kullanılarak işletme bilgileri derlenir ve her yıl üretim dönemi dikkate alınarak güncellemesi yapılır.

TÜKAS Kurulumuna ilişkin Çalışmalar:

•TÜKAS Analiz Raporu Hazırlanarak Web-Portal yazılım çalışmalarına başlandı,

•TÜKAS WEB portalın yazılım çalışmaları bitirildi.

•TÜKAS Modülünün test çalışmaları Konya İli Kulu İlçesinin 2 Köyünde yapıldı. Test çalışmasında TÜKAS ' a tarımsal işletmelerin arazi, alet makine ve hayvancılık bilgilerine ait kayıtlar yapıldı. Sisteme kaydı yapılan tarımsal işletme bilgilerine ilişkin doğrulama çalışmaları mobil uygulamalar (tablet) ile gerçekleştirildi.

•TÜKAS ' a ilişkin eğitim, Tarımsal Yayımı Geliştirme (TARGEL) personeline 2013 yılı Kasım ve Aralık aylarında verildi.

•TÜKAS Yönetmeliği 18 Şubat 2014 tarih ve 28917 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

•81 İl Şube Müdürleri, CBS sorumluları, ÇKS sorumlularına konuya ilişkin bilgilendirme toplantısı 14-18 Nisan 2014 tarihleri arasında yapıldı.

•Tarım sayımı kapsamında tarım işletmelerinin TÜKAS ' a kayıt olmalarının teşvik edilmesi ve söz konusu sistemin tanıtımının yapılması amacı ile 5 değişik formatta hazırlanan Afişler, tüm yerleşim birimleri, ilgili kurum kuruluş, tüm zirai birlik, oda, kooperatif vb.. dağıtımının yapılarak asılmasının sağlanması için İl Müdürlüklerine gönderildi.

•Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi Kullanılarak 'Tarım Sayımının' Geliştirilmesine Yönelik Görev ve Sorumluluklarına İlişkin Talimatname İl Müdürlüklerine gönderilerek, İl Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürleri TÜKAS ' a il sistem sorumlusu olarak tanımlandı. TÜKAS İl sistem sorumluları tarafından İlçe sistem sorumluları ve her bir köyle ilgili veri girişini yapacak TARGEL personeli sisteme tanımlandı.

TÜKAS AMAÇLAR:

•Avrupa Birliği (AB) üyeliği müzakere sürecinde yer alan, 'Tarım ve Kırsal Kalkınma' başlıklı 11. Faslın açılış kriteri ile 'İstatistik' başlıklı 18. Faslın kapanış kriterleri doğrultusunda hazırlanması gereken Türk Tarım İstatistiklerinin İyileştirilmesi Stratejisinin en önemli gereğinin yerine getirilmesi,
•Tarımsal faaliyetle uğraşan tarımsal işletmelerin tamamına ait güncel bir çerçeve elde edilmesi, ulusal düzeyde tarımsal işletme kayıt siteminin kurulması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması
•Mevcut bilgi sistemlerinin bu yapıyla ilişkilendirilmesi
•İşletme verimliliğini artıracak destekleme kriterlerinin belirlenmesi
•Üretim yöntemleri ile yetiştiriciliğin planlı tarım modeline dönüştürülmesi
•İstikrarlı ve sürdürülebilir tarım politikalarının üretilerek tek sistem üzerinden kontrol ve denetiminin sağlanmasıdır.

HEDEFLER:
•İşletmeye ait bitkisel üretim, hayvancılık ve tarımsal alet makine verilerinin toplanarak TÜKAS kayıtlarının tamamlanması.
•Tarım istatistiklerine yönelik mevcut veri tabanları arasında entegrasyonun sağlanması,
•Ülkemizde tarım sektörü konusunda yapılan ve yapılacak olan tüm çalışmaların tek bir merkez üzerinden kontrolünün ve denetiminin yapılması,

Tarımsal İstatistiklerin parsel bazında toplanması ve doğrulamasının yapılması

FAYDALAR:

•Tarım Sektöründe Kamu Kaynaklarının Etkin Kullanılması
•Güncel Bilgi İhtiyacının Karşılanması
•Zamanlı ve Güvenilir Tarım İstatistiklerinin Üretilmesi
•Diğer Sistemlerle arasında veri alışverişinin sağlanması
•Tarımsal İşletme bazında kayıtlar yapılarak veri tabanı oluşturulması
•Tarımsal işletme düzeyinde analizlerin yapılarak destekleme ve pazarlama politikalarının daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi

Evvelsi gün ben de muhtardan dosyayı aldım doldurdum. Dün de köydeki okula gelen tarımcılara teslim etti babam. Babama dosyaları teslim alan memurun söylediği ' Bu köyde tapu sahibi yüzlerce adam olduğu halde köyden sadece 25 kişi ürün desteklemesi alıyor. Peki diğer adamlar bu tarlaları ekmiyorlar mı? Ekiyorlarsa neden destekleme almıyorlar?'
Bizim köyde tarlaların birçoğunun hissedarlarının çocukları bile ölmüş. Haliyle tarlayı kullanan kişi hissedarın varisinin varisinden vekalet alması nerdeyse imkansız. Bu sebeple kimse destekleme alamıyor. Sözde bunun önüne geçilecek, bir nevi çift bozan usulü ile tarlaların işlenmesi, tarımsal ürünler takip edilecek. Tarlayı bu hissedarlardan işleyen kişi tespit edilecek Ayrıca bu sayede tarlayı işleyen hissedar destekleme alabilecekmiş.

isyankar1985 link=topic=77399.msg914972#msg914972 date=1409247929' Alıntı:
Evvelsi gün ben de muhtardan dosyayı aldım doldurdum. Dün de köydeki okula gelen tarımcılara teslim etti babam. Babama dosyaları teslim alan memurun söylediği ' Bu köyde tapu sahibi yüzlerce adam olduğu halde köyden sadece 25 kişi ürün desteklemesi alıyor. Peki diğer adamlar bu tarlaları ekmiyorlar mı? Ekiyorlarsa neden destekleme almıyorlar?'
Bizim köyde tarlaların birçoğunun hissedarlarının çocukları bile ölmüş. Haliyle tarlayı kullanan kişi hissedarın varisinin varisinden vekalet alması nerdeyse imkansız. Bu sebeple kimse destekleme alamıyor. Sözde bunun önüne geçilecek, bir nevi çift bozan usulü ile tarlaların işlenmesi, tarımsal ürünler takip edilecek. Tarlayı bu hissedarlardan işleyen kişi tespit edilecek Ayrıca bu sayede tarlayı işleyen hissedar destekleme alabilecekmiş.

o form da işlediğin yerleride yazmışsınızdır inşallah.

Fehim ağabey, babamın dedemden kalan amcamların da hissedarı olduğu 82 dekar tarla var, tamamını yazdım. Bir de 50 yıldır kullandığımız babamın halasının hibe ettiği 10,5 dekar bir tarla vardı, babamın adına hepsini yazdım. Hayırlısı artık.