Hisarlar Alabora (rotovatör) Arkasına Çeki Demiri Yapımı

28.07.2010
2,411
371
KONYA

alaboranın arkasına çeki demiri yapmak istedik belki faydalanmak isteyen olur diye eklemek istedim

yaptık bitirdik biraz zayıf oldugunun farkına vardık kullandık aslında sıkıntı olmadı ama korktuk yinede emekler boşa gitmesin diye alaboranın çatısından tekrar ek yapacaz üstten alta dogru inşaallah sıkıntı olmaz

Ynt: Hisarlar Alabora Arkasına Çeki

teşekkürler akşam üstü son güçlendirmeyide yaptık ama sarj olmayınca resim çekemedim üst çatıdan sağlı sollu 2 adet daha bağlantı yaptık alt üstesnemeyi keser inşaallah tarlaya gitmeyi hevesle bekliyorum :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77409.msg915070#msg915070 date=1409298977' Alıntı:
Güzel olmuş. ..
anlamadığım biryeri sorayım. .
neden oynar değilde civatayla sabitledin...
bu hemen kırılmasına neden olmazmı :)

mesela nereyi oynar yapabiliriz dip baglantı noktaları çok oynar olsa bu sefer vura vura daha çok zarar verebilir bence

Hisarlar Alabora Arkasına Çeki

Rahim fikriniz güzel, malzeme de güzel ama tasarım zayıf olmuş.

Başınıza ne geleceğini şimdiden söyleyim:

- Buna tek dingiş römork takma ihtimaliniz zaten yok. Tek dingiş römork öne baskı uyguladığında daha boşta, ilk sallantıda gider.
- 4 teker çift dingiş römorku taktınız. Yola çıktınız. Baktınız gayet güzel gidiyor. Hızlandınız, yavaşladınız derken bir yokuşa geldiniz, römorkta da yük var. Insek inmesek derken yürüdünüz aşağı doğru. Tam ağır ağır inerken bir baktınız römork Alabora ' ya iyice yaklaşmış, hatta ön tekerler sürttü sürtecek.

Yav nasıl olur, falan derken farkedeceksiniz. Römork bu çekiyi yukarı yada aşağı doğru katlamış. Yamultmuş yani. Dursanız daha da kötü, ağır ağır düze kadar inmek zorundasınız. Artık kaç sene sürer o yol bilmem, senin zaman algına bağlı.

Yukarıdaki senaryo en iyi ihtimal. Sorunu farkettiğiniz versiyon. Hiç farketmeye de bilirsiniz. Evlerden ırak..

Römork Alabora ' nın üstüne çıkabilir, traktöre arkadan çarpabilir, çekiyi kırıp kendi başına (ki en kötüsü, başkasının canı tehlikede) gidip birilerine çarpabilir.

Bizde yokuş, rampa yer yok ki? deme.

Aynı olay, masa gibi düzde, ani firende de başına gelebilir.

misal yokuş yukarı çıkıp tam yay şekli bir yerden geçiyon..
römork aşağı doğru çekecek. ..
sabit bağlantı yerlerinden zorlayacak..
Tlf ile anlatamiyon pc olsa çizer anlatırım.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77409.msg915085#msg915085 date=1409304516' Alıntı:
misal yokuş yukarı çıkıp tam yay şekli bir yerden geçiyon..
römork aşağı doğru çekecek. ..
sabit bağlantı yerlerinden zorlayacak..
Tlf ile anlatamiyon pc olsa çizer anlatırım.

Yoo, anlatabiliyorsun :) ben gayet güzel anladım :D

yok yok bu römork için değil zaten kesinlikle römork takılmayacak sade ve sadece tarlada alabora nın arkasına merdane bağlamak için başka hiçbir amacı yok :) doğru söylüyorsunuz dediğiniz alanlarda olmaz zaten bizimki tarlada kullanım için merdaneyede teker baglayacaz lifli oda havada gidecek yolda o kadar
geri geri gelmekte yasak oda eğebilir demiri

mesela merdaneyi tarlada bırakıp gelecegiz ertesi gün tarlaya gidince orda tekrar takılacak sürekli getir götür bile yapmayacagız yani

Sedece çekme için kullanılacaksa olur. Bildiğim kadarıyla 80 ' lik NPU (U Demir) dikey yönde 40 ton civarı çekebiliyor.

Öyleyse sallanmıyı kesmek için üst kısımdan atılacak bir kayıt yeterli olur. Güzel de iş görür.

Ben de düşünüyorum, 'Alabora ' nın arkasına neden römork takılır, diye. 'Taban gübresi saçıyorlar herhalde' diye de yorum getiriyorum kendi sorduğum soruya :D

sebazios link=topic=77409.msg915091#msg915091 date=1409305993' Alıntı:
Sedece çekme için kullanılacaksa olur. Bildiğim kadarıyla 80 ' lik NPU (U Demir) dikey yönde 40 ton civarı çekebiliyor.

Öyleyse sallanmıyı kesmek için üst kısımdan atılacak bir kayıt yeterli olur. Güzel de iş görür.

Ben de düşünüyorum, 'Alabora ' nın arkasına neden römork takılır, diye. 'Taban gübresi saçıyorlar herhalde' diye de yorum getiriyorum kendi sorduğum soruya :D

evet evet merdane çekecek oda 1 ton filan geliyor rahat çekmesi lazım

14 lik şase demiri dediler ama kaç mm kaç ton onu bilmiyorum

attım dün akşam zaten resimleri çekince yüklerim tekrar o daha güzel oldu sallantıyıda kesti baya

:)