Define bulucağım

Arkadaşlar benim çocukluktan beri yerden çıkan eski şeylere ilgim var ne bileyim tarlada bir çivi bulsam hemen hayaller kurarım acaba kim kullanmış kimlerin işini görmüş düşünürüm çok eski alet parçaları olsun ilgimi çeker sizden bir konuda yardım istiyorum bu metal dedektörü piyasası tamamen kandırmaca üzerine kurulu altın bulma ümidiyle çok kişi beş para etmez cihazlara dünyaları bayılıyor ben ise metal dedektörü istiyorum limitlerim belli 30 cm de metale ötsün yeter internette araştırdım ama millet uçmuş 5 km mesafe 10 mt derinlik gibi hamsinin kavağa çıkması ne kadar inandırıcıysa onlarda alan tarama diye cahil halkımıza kakalıyorlar ben sadece kendi tarlalarda traktörden düşen şeyleri bulsam bana yeter ilginç olur veya dedemin amcasının eskiden gömdüğü şeyler kısacası 30 cm ve 10 kuruş büyüklüğünde el dedektörü kullanan memnun olan varsa marka model bilgisi verirse ne çıkarsa yarı yarıya :D

• Beğen
Tepkiler: yevis
Ynt: Define bulucağım

bir zamanlar bende böyle hayaller kurdum..
kitaplat felan aldım sonrada o yılın en iyi makinasını ..
Dediğin gibi çok paralar bayıldım. .
dedektör veya arama cihazları. .
tamamen düzmece bence.
işe yaradığını tek yer ...
altını bir yere gömersen tekrar orada bulabilmene destek verir...
e zaten sen biliyorsundur...
Yıllarca dolaştım sağı solu...
hiç bir işe yaradığını görmedim. .
böyle bir makina var olsa..
adam sana satmaz..
dolaşır heryeri toplar kamyonlarca altını dünyayı satın alır. .
senle benim hayallerimiz onlara para olarak dönüyor. .
haa birde ben bu altın bulma işinde şunu anladım arayan bulamaz..
rastlayan bulur. .
kolay gelsin.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77411.msg914910#msg914910 date=1409230411' Alıntı:
bir zamanlar bende böyle hayaller kurdum..
kitaplat felan aldım sonrada o yılın en iyi makinasını ..
Dediğin gibi çok paralar bayıldım. .
dedektör veya arama cihazları. .
tamamen düzmece bence.
işe yaradığını tek yer ...
altını bir yere gömersen tekrar orada bulabilmene destek verir...
e zaten sen biliyorsundur...
Yıllarca dolaştım sağı solu...
hiç bir işe yaradığını görmedim. .
böyle bir makina var olsa..
adam sana satmaz..
dolaşır heryeri toplar kamyonlarca altını dünyayı satın alır. .
senle benim hayallerimiz onlara para olarak dönüyor. .
haa birde ben bu altın bulma işinde şunu anladım arayan bulamaz..
rastlayan bulur. .
kolay gelsin.
Yusuf ben altın aramıyacağım kardeş metale ötsün yeter benimkisi tamamen fantezi böyle cihazlar var askeriye deki mayın dedektörleri mesela öyle bişey arıyom

nette bu tarz makinalar var ama pek tavsiye etmem..
bak şu botaş ta görevliler arıza tespit için yaklaşık 1.5 mt de çalışan dedektör kullanıyordular..
hayran kaldım temiz ve sade...
el testetesine benziyor.. Sarı renkli..
bi araştır derim ondan bulabilsen ne alâ..

Ben de tarihi çok seviyorum. Bir tarihi mekana girdiğimde ' ' acaba burada kimler yürüdü, buralara kim dokundu ' ' diye hayal ederim.

Define işine ise sadece merakım var, gidip kazmam ama işte o tarih merakımdan gelen ve arkeolojiyi çok sevmemden kaynaklanan bir merakla araştırırım. Araştırdığım kadarı ile o dedektörler çok da işe yaramıyor. Defineciler genelde işaretlerden yola çıkarak hareket ediyorlar.

Bizim oralarda da kayalar üzerinde işaretler var. Bunları definecilere sordum, adamlar işte yanında delik var mı, yok yanında dere akıyor mu gibi bir çok soru sordular. Yani epey detaylı bir şey. Bulmaca çözer gibi çöze çöze ilerliyorsun.

ELPRESACANARİO link=topic=77411.msg914921#msg914921 date=1409233248' Alıntı:
Ben de tarihi çok seviyorum. Bir tarihi mekana girdiğimde ' ' acaba burada kimler yürüdü, buralara kim dokundu ' ' diye hayal ederim.

Define işine ise sadece merakım var, gidip kazmam ama işte o tarih merakımdan gelen ve arkeolojiyi çok sevmemden kaynaklanan bir merakla araştırırım. Araştırdığım kadarı ile o dedektörler çok da işe yaramıyor. Defineciler genelde işaretlerden yola çıkarak hareket ediyorlar.

Bizim oralarda da kayalar üzerinde işaretler var. Bunları definecilere sordum, adamlar işte yanında delik var mı, yok yanında dere akıyor mu gibi bir çok soru sordular. Yani epey detaylı bir şey. Bulmaca çözer gibi çöze çöze ilerliyorsun.
şimdi olay dedemizin dedesinin tarlada kaybettiği çakıyı bile bulsan o manevi huzur yeter ne güzel değilmi o çakı olmasa dedenin dedesi tarlada karpuz yiyemeyecek o karpuzda dedemiz vitamin olamayacak o vitaminde babamız olmucak falan filan inter milan

fsmehmetozhan link=topic=77411.msg914924#msg914924 date=1409235322' Alıntı:
DİKKAT..... İnternet polisi izliyor............
dedektör satın almak suç degil
dedektörle arama yapmak suç degil
dedektörle birşeyler bulmak bile suç degil
sadece yakalandıgın esnada birşeyler bulmuşsan ve bunlar üzerindeyse suç ve ayrıca buldugun şeyi serbest piyasada satmaya çalışırsan yani müze ile iletişime geçmezsen suç

kısaca internet polisi sadece şuanda izlemekle yetinir bu konuyu :)

bu arada konu sahibi arkadaş sen amatör birşeyler düşünüyorsun sanırım
sana fiyatı 2-3 bin lirayı geçmeyen yerli dedektörler uygun olur
ilerde profösönelleşirsen dedektör çok güzel ithal makinalar var ama ithaller biraz pahalı olur genelde en ucuzu 4-5bin en pahalısını hiç sorma :)

Bende Garrett AT Pro var..Yaklasik 1900 tl ye aldim. Piyasada bulabilecegin en iyi dedektorlerden biri..Daha pahalilarinda gps gibi gerekiz sistemler var. Zaten piyasada satilan dedektorler 30 cm maksimum derinligi gosterir.Ben sadece bir gun kullanma firsati bulabildim henuz..Tarlada iki tane at nali buldum..Dedigin gibi oldukca zevkli bir ugras..kesin dedemlerin zamanindan belkide daha eski donemlerden kalma.Tarlayi o dønemde atlarla surerken kaybetmis olmalilar..

el yapımı çubukları tavsiye ederim içinde malzeme olanları var ne aramak istiyorsan bir eline onu alıyon bir eline çubuğu sadece o madeni gösteriyor birde denemeden alma. çorluda bir usta yapıyor 1-2 kere benim bahçede denedik baya ilginç bişey

Osman Musaogullari link=topic=77411.msg915008#msg915008 date=1409254003' Alıntı:
Bende Garrett AT Pro var..Yaklasik 1900 tl ye aldim. Piyasada bulabilecegin en iyi dedektorlerden biri..Daha pahalilarinda gps gibi gerekiz sistemler var. Zaten piyasada satilan dedektorler 30 cm maksimum derinligi gosterir.Ben sadece bir gun kullanma firsati bulabildim henuz..Tarlada iki tane at nali buldum..Dedigin gibi oldukca zevkli bir ugras..kesin dedemlerin zamanindan belkide daha eski donemlerden kalma.Tarlayi o dønemde atlarla surerken kaybetmis olmalilar..
maninanızın fiyatı makul faakat yeni başlayanların ögrenmesi biraz zaman alır bu makina ile buyüzen ben yeni başlayanlara yerli makinalar öneriyorum
eski lerde artık bu ve buna benzer makinaları pek kullanmıyor bikaç istisna hariç
yüzeysel arama olayı artık batıl oldu 30 cmde falan birşey bırakmadılar :)
kaldıki bu makina bozuk parayı 30 cm de görmez görsede ayırd edemez kalitesini yani işin şansa kalmıl olur ne çıkarsa bahına misali :)

bide yüzeysel makinalar dogrudur ensaglıklı çalışmayı 20-30 cmde yapar
ama 30cmden derini görmez dedektörler derseniz o bir hata olur
çünkü
minelab gpx 5000 makina budur ama 2 yıl kullandım neler neler denk geldi ama iyi bi şey denk gelmedi
DERİNLİK SINRII YOK yeterki çekim gücüne girecek kadar büyük olsun bozuk parayı 1 metre derinlikte görür tecrübe ile sabit
daha derinlerdende sinyal alanlar olmuş aynı makina ile :)
ama pahalıdır ben 11 bine satmıştım 2 yıl kullandıktan sonra sıfırır 12-15 arası sanırım
ama kesinlikel ustaysanız alın yoksa boşa kürek çekersiniz :)

http://youtu.be/s2sTe8XL9DA

Discovery Channel ' da
Meteorite Men
diye bir program var.
O programda Meteor arıyorlar, toprak altında.
programdakiler ' Fisher F 75 ' marka model detector kullanıyorlardı.
hatta bir kaç programda 'elimde en güçlü detektörlerden biri var' diye de söylemişti.
yalnız bu alete ayar çekiyorlar.
yani aramaya başlamadan önce detektörü kalibre ediyorlar.
aradığı metalin özelliklerine göre...
herşeye çalmasın diye....
bence o marka modele bi bak...