Tohumluk Tavsiyesi???

Selamlar arkadaşlar önümüzdeki sezon dedem arazilerin bakım ve işletmesini bana devrettiğinden dolayı açık tarla yetiştiriciliğine ucundan bucağından da olsa bulaşmış bulunmaktayım 3 parselde yaklaşık 27 dekar kadar arazi ekilip biçilmek için bana bakıyor 27 dekar arazinin 15 dekarını sofralık kabak yetiştiriciliğine ayırdım kalan 12 dekarına buğday ekilecek bu yıl pancar için kiraya verildi pancar için kiralayan şahıs pancar hasadından sonra araziyi ekip bize teslim edecek bizim tohumluğu almamız gerekiyor sorun şu ki hangi tohumu eksem bilmiyorum bu konuda çok fazla fikrimde yok açıkçası dedem yıllardır aynı çeşidi kullanıyor her harmanda biraz tohumluk ayırıp gelecek yıl onu ektiği için hem verim alamıyor hemde çeşit artık iyice bozuldu ne sap çıkarıyor nede başak çevremde ekim yapanlar hep bu şekilde ekim yaptığından etrafta kullanılan adı belli bir tohumluk yok :(

anlayacağınız tohumluk ve ekim konusunda yardımınıza ihtiyacım var

arazilerin tamamı sulu,kuvvetli,dinç tarlalar ve tabi ki sulama yapılacak

tavsiyelerinizi bekliyorum....

Ynt: Tohumluk Tavsiyesi???

tavaslı_okan link=topic=77415.msg915059#msg915059 date=1409291914' Alıntı:
kubilay aynı sorun bende var bu sene tohumları değiştiriyorum dedem işleri bıraktı artık yaklaşık bir aydır tohum arayış içindeyim...

biraz araştırma ile bi kaç çeşit üzerine yoğunlaştım gibi ama bilemiyorum senin aklından geçen bişeyler varmı?

muyendiz link=topic=77415.msg915135#msg915135 date=1409320052' Alıntı:
Trakyada Esperia çeşidi en çok tercih edilenlerden.Bu sene 500-650 kilo arası dekara verim yaptı.Tohumluk 1700-1800TL/Ton arası..Hastalıklara karşı dirençli,boyu çok uzun değildir.

http://www.tasaco.com/Tohum.aspx?cesit=31

tavsiyeniz için teşekkürler esperia çeşidi aklımda yer eden bi kaç çeşit arasında sanırım ekipte memnun kalmayan da pek az

dayço link=topic=77415.msg915138#msg915138 date=1409322090' Alıntı:
mihelca çeşidini tavsiye ederim verim ve kalite yönünden iyi tekirdağ önder tohumculuk satıyor

tavsiyeniz için teşekkürler bu çeşidi araştıracağım

arkadaşlar tigem sertifikalı çeşitler hakkında ne düşünüyorsunuz? akdeniz bölgesi için tavsiye ettikleri bi kaç çeşit var bunlar;

basribey-95
ceyhan-99
cumhuriyet-75
galia
kaşifbey-95
pandas
ziyabey-98

bunlar nasıldır?

kubilay tohumu tigemden al tigemde ulamassan dışardan al... galiba ekmeklik ekeceksin... ben makarnalık buğday da çeşit 1252 ve kızıltan ekeceğim ama ağırlık 1252... bi parça ekmeklik deneyeceğim oda tosunbey... arpa işi biraz sıkıntılı larende ve sladuran arpa ekeceğim bulabilirsem ketoz da ekeceğim...

tavaslı_okan link=topic=77415.msg915059#msg915059 date=1409291914' Alıntı:
kubilay aynı sorun bende var bu sene tohumları değiştiriyorum dedem işleri bıraktı artık yaklaşık bir aydır tohum arayış içindeyim...
ben eminbey ve tosunbey çeşitlerini ekeceğim bu sene okan ilaçlanmış halde 8 ton çeşit 1252 var elimde satılık

tavaslı_okan link=topic=77415.msg915149#msg915149 date=1409325684' Alıntı:
kubilay tohumu tigemden al tigemde ulamassan dışardan al... galiba ekmeklik ekeceksin... ben makarnalık buğday da çeşit 1252 ve kızıltan ekeceğim ama ağırlık 1252... bi parça ekmeklik deneyeceğim oda tosunbey... arpa işi biraz sıkıntılı larende ve sladuran arpa ekeceğim bulabilirsem ketoz da ekeceğim...
Larende çeşidi ile Aydanhanım arasında bir kıyaslama yaparsanız taban ve yarı taban susuz şartlarda hangisi iyidir.

eminyarkin link=topic=77415.msg915245#msg915245 date=1409387755' Alıntı:
ben eminbey ve tosunbey çeşitlerini ekeceğim bu sene okan ilaçlanmış halde 8 ton çeşit 1252 var elimde satılık
abi geçen köyde biri soruyordu var mı öyle satılık diye biz yok demiştik galiba sertifikalıya yazıldı... geçen sene sertifikalı arpa eken varmıydı varsa elinde arpa olan almayı düşünürüm... abi tohumu ziraat odasına mı yoksa tozluk tarıma mı yazıldın?
R.çiftçi link=topic=77415.msg915437#msg915437 date=1409480077' Alıntı:
Larende çeşidi ile Aydanhanım arasında bir kıyaslama yaparsanız taban ve yarı taban susuz şartlarda hangisi iyidir.
aydan hanım hiç ekmedik ekende duymadım ama larendeden ve sladurandan ekenler memlun...

tavaslı_okan link=topic=77415.msg915536#msg915536 date=1409507894' Alıntı:
abi geçen köyde biri soruyordu var mı öyle satılık diye biz yok demiştik galiba sertifikalıya yazıldı... geçen sene sertifikalı arpa eken varmıydı varsa elinde arpa olan almayı düşünürüm... abi tohumu ziraat odasına mı yoksa tozluk tarıma mı yazıldın?aydan hanım hiç ekmedik ekende duymadım ama larendeden ve sladurandan ekenler memlun...
ikisinede yazıldım toplam 10 ton