Trakya Bölgesi Ekmeklik Buğday Çeşit Adaylarının Tescili Hakkında Rapor

Ynt: Trakya Bölgesi Ekmeklik Buğday Çeşit Adaylarının Tescili Hakkında Rapor

CropMasteR link=topic=77462.msg915837#msg915837 date=1409594325' Alıntı:
Bu yil ne ekcez cok kararsizim. Elimde bc lira genesi ve rumeli var tohumouk olarak. 5 ton civari daha ihtiyac var
Yukarıdaki link şuan açılmıyor Daha önce okumuştum orada glosanın tüm piyasa çeşitlerine Edirne araştırma çeşitleri dahil %12.5 fark attığı ifade edilmişti Gürkan.

Mehmet Tolga link=topic=77462.msg1020912#msg1020912 date=1441206010' Alıntı:
Yukarıdaki link şuan açılmıyor Daha önce okumuştum orada glosanın tüm piyasa çeşitlerine Edirne araştırma çeşitleri dahil %12.5 fark attığı ifade edilmişti Gürkan.
Abi gecen senenin konusu bu. Bu sene prima rumeli ve anforetta agirlikli ekimle birlikte 8 yeni cesit ekecegim, denemelik.
Abi glosayi daha temmuz ayinda tarim krediye yazdirmistim, 2 ton olarak. Ancak tareks gazetelere verdigi haberlerle kendi kendini yakti. Toplamda 150 ton tohum varmis sanirim. Kimseye degmeyecek. Birden ragbet oldu ancak tohum yok. Ben de farkli cesitlere yoneldim, mesela energo cok guclu bir cesit kagit uzerinde. Bir de quality, septoryaya kaptirilmadigi surece cok iddialı bir cesit

Arkadaşlar, verim yüksek olsun, kalite önemli değil diyorsanız dik ve ince yapraklı,kalın saplı, kısa boylu çeşitleri taban araziye ekin.isimler çok önemli değil. Kalite istiyorsanız, TMO da tescillenmiş çeşitleri kullanin.arada kalan çeşitler hikaye

azoxystrobin link=topic=77462.msg1021023#msg1021023 date=1441295351' Alıntı:
Arkadaşlar, verim yüksek olsun, kalite önemli değil diyorsanız dik ve ince yapraklı,kalın saplı, kısa boylu çeşitleri taban araziye ekin.isimler çok önemli değil. Kalite istiyorsanız, TMO da tescillenmiş çeşitleri kullanin.arada kalan çeşitler hikaye

müsade edersen senin yazını biraz değiştirmek isterim. şöyle ki: satamazsam yemlik veya hayvanlara veririm diye düşünülürse o zaman en çok sap ve verim veren buğday çeşidi seçilir. Ancak benim gibi mutlaka satması gerekiyorsa o zaman kaliteli ve bereketli ürün ekmeli hele ki geçen yıl TMO nun açılmadığı yıllarda satabilsin.

CropMasteR link=topic=77462.msg1020914#msg1020914 date=1441209556' Alıntı:
Abi gecen senenin konusu bu. Bu sene prima rumeli ve anforetta agirlikli ekimle birlikte 8 yeni cesit ekecegim, denemelik.
Abi glosayi daha temmuz ayinda tarim krediye yazdirmistim, 2 ton olarak. Ancak tareks gazetelere verdigi haberlerle kendi kendini yakti. Toplamda 150 ton tohum varmis sanirim. Kimseye degmeyecek. Birden ragbet oldu ancak tohum yok. Ben de farkli cesitlere yoneldim, mesela energo cok guclu bir cesit kagit uzerinde. Bir de quality, septoryaya kaptirilmadigi surece cok iddialı bir cesit

Ben glosa ayarladım. Sanırım TTK vekili olmanın faydası oldu :) O zaman bi glosa başlığı açalım bu yıl . Tarım Kredi çok anlattı dediğin gibi tohumu... Elbette yeni çeşitlerin ile ilgili asıl başlığı senden bekliyorum mümkünse...

Ben 85 satın aldım mavi sertifika 1. 1450 tl den aldım.arazileri kuvvetli olan arkadaşlar Quality ve deleBrad 2 çok kaliteli ve çok verim. DeleBrad 85 in aynısı. 85 in genlerin den üretilmiş. Karaevli de bilgi aldım.önümüzde yıl deneyeceğim.

iskender link=topic=77462.msg1021076#msg1021076 date=1441352277' Alıntı:
Ben 85 satın aldım mavi sertifika 1. 1450 tl den aldım.arazileri kuvvetli olan arkadaşlar Quality ve deleBrad 2 çok kaliteli ve çok verim. DeleBrad 85 in aynısı. 85 in genlerin den üretilmiş. Karaevli de bilgi aldım.önümüzde yıl deneyeceğim.
Delebrad 2; ; tescil başvurusunu Kartaş Tarım Ürünleri Tic. Ltd. Şti.’nin yaptığı çeşit adayı Fundulea Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü tarafından 2003 yılında Fundulea’da ıslah edilmiştir. Çeşit adayı; kışlık, orta-uzun boylu ve başaklanma zamanı orta olup tarımsal değerleri ölçme denemelerinde 773.5 kg/da ortalama verim ile onaltıncı sırada yer almıştır. Çeşit adayının verimi, 791.0 kg/da olan standart çeşitler ortalamasının %2.2 gerisindedir.
Tekrarlamalı veriler üzerinden yapılan stabilite parametreleri incelendiğinde; Delebrad 2 çeşit adayı 0.99 b değeri ve negatif a değerine (-12.2) sahiptir.
Kalite değerleri incelendiğinde; kırmızı taneli olan çeşit adayının bin tane ağırlığı 30.6-42.8 g, hektolitre ağırlığı 71.6-82.5kg/hl, protein oranı %11.9-17.1, zeleny sedimentasyon 36-65 ml, su absorbsiyonu %59.6-63.7, alveograf değeri 155-236, yumuşama derecesi %235-95 ve un verimi %69.9-72.6 arasında değişmektedir.

dayço link=topic=77462.msg1021233#msg1021233 date=1441459893' Alıntı:
venka 1 buğday tohumu nasıl bir çeşit eken varmı ard
dayço link=topic=77462.msg1021233#msg1021233 date=1441459893' Alıntı:
venka 1 buğday tohumu nasıl bir çeşit eken varmı
Arkadaşım ekti değerleri ve verim bölge ortalamasının üzerindeydi.Hektolite 85 e kadar çıktı protein de çok iyiydi ama ağır kepir yerlerinde aşırı yagmurlardan dolayi sararmalar oldu ve ortalamayi buralar düşürdü. Kendisi 20-20 yi yetistiremedim o yüzden üstüne attım ondan oldu diyo ama kışın sonlarına doğru çıktı bu sorun bence yağışlardan kaynaklandi

umut71 link=topic=77462.msg1021581#msg1021581 date=1441737524' Alıntı:
arkadaşlar rumeli nasıl verimlimi bizim buraya kadar geldi kırıkkalede satışı yapılıyor nasıl verim kalite kumlu yerde olurmu....
Merhaba,trakya bölgesinde bu sene için kalitesi en yüksek çıkan çeşit derim.Verim hakkında bilgim yok.Sizin orada eken yoksa az bir yerde deneyebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: umut71