esperıa bugday tohumu ekmeyı dusunuyorum yardımcı olursanız sevınırım arkadasla

Bu yıl esperıa bugday tohumu alıp ekmek ıstıyorum bolgem yozgat akdagmadenı rakım 1300 felan ormanlık yagısı bol olan bır bolge bu yıl aglıka tosunbey krasunyu odeska ekmıstıö tosunbey bıtıktı 150 kıloyu gecmedı aklıga 300 klo odeskada 250 kılo cıvarı bu yıl cesıt 1252 eken ler ıyıydı en az alan 300 kılo 500 kılo alanlara oldu 600 donum bugday dan 120 ton zor cıktı

Ynt: esperıa bugday tohumu ekmeyı dusunuyorum yardımcı olursanız sevınırım arkadasla

ben iki senedir ekiyorum boyu kısa sap ararsan ekme ama verim gayet iyi,1000m2 den ortalama 350-400 kg alıyorum kuruda,bu sene yağış yoktu bizim burda 220 kg verdı,bu sene göz önüne alma nasıl bir yıl geçti hala çözemedim,ayrıca satarken analizleri iyi protein,gluten felan soğuğa dona gelmez,arpa gibi erken hasat ister

Ynt: esperıa bugday tohumu ekmeyı dusunuyorum yardımcı olursanız sevınırım arkadasla

erkenci dolu ya dayanamıyor çok zarar oluyor.başaklar dik ve kılçıklı. enaz dekara 24 kilo at.üreyi kışın bol ver.kuvvetli toprağı istiyor.

iki yıldır ekiyorum suyu cok sever gübreye canı gider dekara 950 kilo aldım fiyat olarak 1050 den verdim süne ilacını yapmayı unutma bizim burda soguga dayandı fakat hasat zamanını geciktirme bu sene 1500 dekar ekecem niye ugrasıyım mısırla fasülyeyle

esperya yı yaklaşık 7-8 yıldır ekiyoruz önceki çeşidimiz flamura-85 di. kalite olarak çok iyi verim olarakta tatminkardır kardeşlenmesi yüksek sık ekilmez ise kokboğaz hastalığına mukavim olduğunu tecrübe ettik. ayrıca üre gübresini iki defada verilmesi ve son gübre olan nitratın olabildiğince geç verilmesi kalite ve verimde önemli etken. iklim şartlarınız bitkinin beklentisini karşılar ise iyi sonuç alabilirsiniz. saygılar.(tohum 1000m 1 dönüm 18-20 kg. toprakşartlaımıza uyugun)

2012 de ekmiştik o yıl ekim zamanı (2011 ekim) çokşiddetli soguk oldu baharda çıkış çok zayıftı verimde olmadı
Meteoroloji bu yıl kar yagışının çok az olacagını söylüyor ne olacagını Allah bilir tedbiren dikkate almak lazım bence soguga dayanıklı çeşitler tercih edin