Agrolux 320 çizel performansı

Arkadaşlar merhaba, geçen sene haziran gibi aldığım Deutz ' un agrolux 320 modelinden genel anlamda memnunum, lakin çizel (7li türkaysan marka patlatma) performansı çok kötü, kötü derken sorun şu: çizel toprağa batacak kadar hidrolik levyelerini indirdiğimde hidrolik otomatiği çalışmıyor, ve otomatik çalışmadığı için motor çizeli çekemiyor, otomatik çalışacak kadar yani adeta yarım santim dahi levyeyi kaldırsam bu kez de çizel topraktan çıkıyor ve batmıyor geçen sene bu sorunla alakalı servis hidroliğin otomatik yay tertibatının hassasiyetini biraz düşürmüş ve bir nebze de olsa çizel kullanımında iyileşme olmuş gibiydi ama tam deneyemeden yağmurlar yağdığı için sorunun çözülüp çözülmediğini anlayamamıştık, lakin bugün patlatma yapmak için tarlaya gittiğimde sorunun devam ettiğini görmek canımı sıktı, bu sorunu yaşayan arkadaşlar olduysa nasıl bir çözüm buldular yardımlarınızı bekliyorum.

Ynt: Agrolux 320 çizel performansı

Aslı
UÖZKAN.77 link=topic=77531.msg916993#msg916993 date=1410015002' Alıntı:
üstüne 1-2 çuval yük atılsa olmaz mı acaba..
Aslında denenmesinde yarar olan bir yöntem, ama hiç aklıma gelmedi. Ve ilginç olan bu sorunu pulluk ile yaşamıyorum, sanırım çizelin ağırlığı yeterli bile olsa boyu kısa olduğundan hidrolik otomatiği üzerine otomatiği çalıştıracak kadar baskı iletilmiyor olabilir mi acaba..

çizel konusunda çok tecrübem yok.. 9 ' lu merdaneli aldık daha test edip deneyemedik bile.. ama 50-100 kg ağırlık veya 2 çuval dengeli kum olayı basitce çözebilir derim..

aslında çizelde pulluktan hafif değil.. ama şekli değişik..

UÖZKAN.77 link=topic=77531.msg916997#msg916997 date=1410015777' Alıntı:
çizel konusunda çok tecrübem yok.. 9 ' lu merdaneli aldık daha test edip deneyemedik bile.. ama 50-100 kg ağırlık veya 2 çuval dengeli kum olayı basitce çözebilir derim..

aslında çizelde pulluktan hafif değil.. ama şekli değişik..
Evet haklısın, bakalım sitede belki aynı sorunu yaşayıp çözüm üreten arkadaşlar olmuştur, onlardan da yorum bekleyeyim.

imamoglu link=topic=77531.msg916991#msg916991 date=1410014290' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba, geçen sene haziran gibi aldığım Deutz ' un agrolux 320 modelinden genel anlamda memnunum, lakin çizel (7li türkaysan marka patlatma) performansı çok kötü, kötü derken sorun şu: çizel toprağa batacak kadar hidrolik levyelerini indirdiğimde hidrolik otomatiği çalışmıyor, ve otomatik çalışmadığı için motor çizeli çekemiyor, otomatik çalışacak kadar yani adeta yarım santim dahi levyeyi kaldırsam bu kez de çizel topraktan çıkıyor ve batmıyor geçen sene bu sorunla alakalı servis hidroliğin otomatik yay tertibatının hassasiyetini biraz düşürmüş ve bir nebze de olsa çizel kullanımında iyileşme olmuş gibiydi ama tam deneyemeden yağmurlar yağdığı için sorunun çözülüp çözülmediğini anlayamamıştık, lakin bugün patlatma yapmak için tarlaya gittiğimde sorunun devam ettiğini görmek canımı sıktı, bu sorunu yaşayan arkadaşlar olduysa nasıl bir çözüm buldular yardımlarınızı bekliyorum.
Orta kol Traktorun orta kol baglanti yerinde hangi deliğe takili, ekipmanda hangi deliğe takılı ?

GÜRKAN link=topic=77531.msg917013#msg917013 date=1410022597' Alıntı:
Orta kol Traktorun orta kol baglanti yerinde hangi deliğe takili, ekipmanda hangi deliğe takılı ?
Gürkan arkadaşım, traktör ve ekipman kullanma konusunda tabiri caizse çekirdekten yetişmelerden biriyim, yani gözden kaçırdığım basit bir hata yapmadım, ve en üstteki sıfır açılı delik haricinde bütün diğer seçenekleri tek tek denedim hiçbirinde sorun çözülmüyor

imamoglu link=topic=77531.msg917018#msg917018 date=1410025135' Alıntı:
Gürkan arkadaşım, traktör ve ekipman kullanma konusunda tabiri caizse çekirdekten yetişmelerden biriyim, yani gözden kaçırdığım basit bir hata yapmadım, ve en üstteki sıfır açılı delik haricinde bütün diğer seçenekleri tek tek denedim hiçbirinde sorun çözülmüyor
:D

Gökhan ÖZKAN link=topic=77531.msg917019#msg917019 date=1410025203' Alıntı:
hidrolik kollarının üstten inen yerlerini gevşet.yani hidrolik pozisyon kolu yarım da duruken 30 cm indiriyorsa 35 indirir.buda otomatik dediğin şeyi devreye sokabilir
otomatik çalışmama durumu başka ekipmanlarda da olsa dediğinde haklısın ama bu sorun sadece çizel kullanmak istediğimde ortaya çıkıyor, hidrolik levye kolları otomatiğin çalışma seviyelerinde olursa çizel batmıyor, çizelin batması için hidrolik kollarını otomatiği devreden çıkaracak konuma yani en alta almam gerekiyor, böyle yaptığımda çizel batıyor ama otomatik devredışı kaldığı için bu defa traktör çekmiyor.

imamoglu link=topic=77531.msg917024#msg917024 date=1410026245' Alıntı:
otomatik çalışmama durumu başka ekipmanlarda da olsa dediğinde haklısın ama bu sorun sadece çizel kullanmak istediğimde ortaya çıkıyor, hidrolik levye kolları otomatiğin çalışma seviyelerinde olursa çizel batmıyor, çizelin batması için hidrolik kollarını otomatiği devreden çıkaracak konuma yani en alta almam gerekiyor, böyle yaptığımda çizel batıyor ama otomatik devredışı kaldığı için bu defa traktör çekmiyor.
hani pulluk takarken hidrolik kolunun biriniaşağı indirriz ya.sen ikisinide indir.o zaman otomatik devreden çıkmadan kullanabilirsin
ayrıca çizeli yan kollara taktıgın 1 den fazla delik varsa en üsttekine tak ;)

Gökhan ÖZKAN link=topic=77531.msg917025#msg917025 date=1410026434' Alıntı:
hani pulluk takarken hidrolik kolunun biriniaşağı indirriz ya.sen ikisinide indir.o zaman otomatik devreden çıkmadan kullanabilirsin
ayrıca çizeli yan kollara taktıgın 1 den fazla delik varsa en üsttekine tak ;)
ikisini de indiriyorum zaten ama derinliği ayarlayan kolun nerede durduğunun (tabi en yukarıda değil) çok fazla önemi olmuyor, diğer kolun fonksiyonu belirleyici oluyor, ve kullandığım çizel de belki sorun olabilir diye arkadaşımın farklı marka çizelini dahi denedim sonuç aynı.

bu gibi durumlarda ekipman yere gömüldükten sonra sana doğru olan kısa kolu 5 seviyesinde kaldır orada sabit tut..
uzun kolu ise sonuna kadar aşağı ittir..ekipman daldıktan sonra kısanın seviyesine geri çek öyle dene..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77531.msg917033#msg917033 date=1410028045' Alıntı:
bu gibi durumlarda ekipman yere gömüldükten sonra sana doğru olan kısa kolu 5 seviyesinde kaldır orada sabit tut..
uzun kolu ise sonuna kadar aşağı ittir..ekipman daldıktan sonra kısanın seviyesine geri çek öyle dene..
Yusuf Arkadaşım sanıyorum sende de deutz var çizel kullandın mı hiç bilmiyorum veya kullandıysan böyle bir sorun yaşadın mı, yoksa bu sadece benim başıma gelen bir sorun mu bilmiyorum, ama servis bu sorunu söylediğimde deutz traktörde otomatik manevela sistemi alttan açılı olduğu için bu sıkıntının olduğunu yani genel olarak çizel kullanırken otomatiğin randımanlı çalışmadığından bahsetti, yani şöyle bir örnek vereyim kısa olan kol 5 veya 12 de olsun bir fonksiyonu olmuyor, çizeli oks ile indirdiğimde batması için uzun olan kolu mutlaka en alta indirmem gerekiyor ve batar batmaz otomatik nötr yani devredışı kaldığı için motor patinaj yapmaya başlıyor ve çok hafif aralıklarla yukarı kaldırmaya başlayıp otomatik devreye girdiği an çizel topraktan çıkıyor, batırmak için tekrar en alta almam gerekiyor, yani adeta hidrolik otomatiğini ben kolu indirip kaldırmakla manuel olarak yapmaya çalışıyorum.

ademin link=topic=77531.msg917057#msg917057 date=1410031189' Alıntı:
cızele teker tak olsun bıtsın madem hıcbır ayar olmuyor.
Bu da ilginç bir fikir gerçekten :) Bu konuyu açmamın sebebi her tavsiye veren arkadaşa hayır olmuyor demek değil, bu sorunu yaşamış ve çözüm bulmuş arkadaş olabilir düşüncesi.. Sorun muhtemelen çizelin pulluğa göre hem biraz daha hafif hemde kısa olmasından dolayı otomatiğin tam anlamıyla çalışmaması, bunu çözmek içinde ya umut arkadaşımızın dediği gibi çizel üzerine ağırlık koymak veya servis pazartesi geleceğini söyledi o geldiğinde hassasiyet ayarını değiştirmek..

kısa ekipmanların oks ile tekrar batma sorunu azda olsa yaşanabiliyor.
bu daha çok sert zeminli tarlalarda oluyor.. haklısın. .
bende 75 lik var bugüne kadar bu sorunla pek karşılaşmadım.
burada çözüm üretmek zor tabi denemek lazım. .
hafta içinde çizel gelecek o zaman daha kıymetli yorum yapma imkanım olacaktır.

Çizel kullandığında muhtemelen bu sorunu sende yaşayacaksın, ama tabi toprak yumuşak olur ve çizel kolayca batarsa bu sorunu fazla yaşamıyorsun, benim yaşadığım sorun sanki hidrolik otomatik sistemi ile çizelin adeta inatlaşması gibi, otomatik diyor ki ben çalıştığım sürece senin toprağa batmana izin vermem, yok inat eder batarsan bu defa da ben çalışmam..