Kukumav Nasıl Bakılır?

Dün akşam çiftlikten dönerken yol boyunda buldum bu Kukumav Baykuşu ' nu. Yaralanmış. Büyük ihtimal araba çarpmış:

uvavemar.jpg

aveneda5.jpg

qynuduva.jpg

a6ehy5ad.jpg

Resimlerden de anlaşılacağı üzere darbeyi kafadan almış. Alnında, ama özellikle 'sağ gözde' hasar var. Akşam göz tamamen kapalıydı. Bugün açmaya başladı.

Çok şükür korktuğum olmamış. Göz yerinde. Sadece darbe dolayısı ile ödem oluşmuş. Retina ve iris fena kanlanmış ama dikkatli bakınca sağlam olduğu görüşüyor.

Gözü saymazsak sağlık durumu iyi. Kırık, dökük yok. Hareketleri atik.

Hatta gündüz denedim, uçabiliyor. Tek sorun gözlerden biri olmadığı için derinlik algısını yitirmiş. Cisimlerin uzaklık ve yakınlıklarını algılayayamadığı için mesafe ayarı yapamıyor. Sonuç, karşıdaki cisme çarpıp düşüyor.

Doğada bu şekilde pek değil, hiç şansı yok. Gözü toparlamana kadar evde bakıp, ait olduğu yere, çiftliğe salıcam.

Bildiğim etçil. Ama ev ortamında kertenkele, kurbağa, böcek vs. bulma şansım yok.

Alternatif çözüm arıyorum kısaca. Bu konuda bilgisi olan, öneride bulunacak olan varsa sevinirim. Hatta biraz da acil olursa sevinirim (24 saattir hayvan aç)

Bu hayvan ne yer, ne içer?

Ynt: Kukumav Nasıl Bakılır?

Biraz pahalı menüsü ama .
Dediğin gibi et ağırlıklı.

Tavuk eti kırmızı et yalnız küçük lokmalar halinde olacakmış
Çok yakın arkadaşım var onlar çalıştıkları yerde bakmışlardı küçük bulmuşlar büyüttüler hatta çağırınca uçup geliyormuş.
Yemek artığı peynir ne olursa verdik dedi büyüyüp uçunca bir daha gelmemiş.
Tabi seninki yermi doğada alışmış kendi yakalayıp yemeye.

Bence bir veterinere götürüp hem tedavisi yapırırsınız hem de nasıl beslemeniz gerektiği konusunda bilgi edinirsiniz.

Normalde et ağırlıklı beslenir. Et dilimleyip vermeyi deneyebilirsiniz.

ELPRESACANARİO link=topic=77567.msg917456#msg917456 date=1410197764' Alıntı:
Bence bir veterinere götürüp hem tedavisi yapırırsınız hem de nasıl beslemeniz gerektiği konusunda bilgi edinirsiniz.

Normalde et ağırlıklı beslenir. Et dilimleyip vermeyi deneyebilirsiniz.

Bu akşam karnı bi doysa, yarın ilk adresi veteriner de, bu akşamı atlatmak sıkıntı.

Hanım 'tavuk ciğeri' almaya gitti :D

Ailecek seferberiz.

Çok düşünceli bu :S Tarım Krediye Borcu var galiba, benim gibi. Bu davranışın örnek teşkil ediyor Yılmaz, keşke herkes bu kadar duyarlı olsa. 2 haftadır bıldırcın avcılarını gördükce psikolojim bozuldu, hele ki teyb kuranları.
Haa; domuzlar için aynı şeyi söyleyemem, 15 gündür nohut tarlasında hattı ve sahtı muhafaza da zorlanıyorum, bu akşam babamda gelecek, Termal kamera olsa ne görüntüler çekilecek o derecede.
bu arada, özel avlak olarak bir daha ki sezona 30 dekar nohut eksem kira parasından köşeyi döncez gibi, memleketin aç domuzu hücum ediyor 02.00 dan sonra :D

CELAL KARABULUT link=topic=77567.msg917518#msg917518 date=1410202662' Alıntı:
Abi bi yerde okumuştum bu baykuşlar gece gezer gündüz uyur gece öter durur eğer evde besleniyorsa gece uyutmazmış insanı öter dururmuş sende baykuşla birlikte ötersen anca öyle susuyormuş yani çok ters bi hayvan

Kukumavlar sade aksamcı degil. gündüz de takılıyor.

Kızlar seviyor, bi hosuna godiyo, sormayın. Su videodakinin aynısı.

http://www.youtube.com/watch?v=0EgXqwT4sjc&feature=youtube_gdata_player

Nail Emmi, bunun ziraatle takıntısı var. Kooperatif aklında bile degil.

ELPRESACANARİO link=topic=77567.msg917674#msg917674 date=1410263205' Alıntı:
Yiyebileceği büyüklükte parçalara ayrılmış, kırmızı et, ciğer, tavuk eti verilebilir dedi. Yani bildiğimiz şeyler. Acaba yedi mi bir şeyler?

Dediğin gibi. Ufak parçalara ayrılmış salam, kırmızı et, tavuk etini yiyor. Yalnız yabancı olduğundan ilk yeme işlemi için çok acıkması lazım.

Baya toparladı. Gözde hala ödem var ama görme yetisi de geri geldi sanırım. Uçuşa falan da denge geldi çünkü.

Tamamdır deyip taburcu ettik. Dün saldım. İlgin için de ayrıca teşekkürler.

Yılmaz hocam,
Daha önceden Baykuş , Şahin , Balıkçıl gibi nispeten doğada daha az yaygın olan kuş çeşitlerinden bakıp besleme şansım oldu.
Fakat içlerinde en psikopatı baykuş ' lardı , Trakya dilinde kukumav yani :)