Arpa-Mısır Flakes Kullanan Var Mı?

Daha önce arpa flakes veya mısır flakes kullanan oldu mu?
Normal kırmaya, ezmeye göre avantajları nelerdir?
Fiyatları ne civarlardadır?
Bizim burda ödemiş yem üretiyor ilkiz falan diyolardı ama kullanan fazla görmedim bilinmiyor galiba fazla burdan inceleyebilirsiniz eğer uygun olursa ödemiş yemden alıcam...
http://www.odemisyem.com.tr/ProdDetail.aspx?Id_Lang=1&Id_Cat=25&Id_MCat=4&m=3
http://www.odemisyem.com.tr/ProdDetail.aspx?Id_Lang=1&Id_Cat=20&Id_MCat=4&m=3

Ynt: Arpa-Mısır Flakes Kullanan Var Mı?

Cümleye bak:

'Flakes teknolojisinin ülkede yaygınlaşması süt ve besi işletmelerinde karlılığı % 10-15 oranında arttıracaktır.'

Hayvancılık ile ilgili bir şey satan kim varsa ağzında bu cümle. Ne hikmetse hep %10-15 arasi verim artısı.

Otomatik kaşağı, vitamin-mineral karması, yalama tası, ezme-kırma makinaları, parazit ilaçları, yem maddesi, yem-su katkısı, tırnak spreyi, kırkım makinası....

Hepsi iddialı, hep %10-15 verim artısı yapıyorlar..

Hepsini toplayınca %350 gibi bir verim artısı oluyor. Ama ben 100 kiloluk koçun 350 kilo oldugunu hiç görmedim :D

Arpa la bu arpa. Altı-ustu işlemden geçiriyorsun! Yeniden yaratmiyorsun. Okuyan kromozomları ile oynuyorlar sanır.

Eşeğe altın semer vurunca kuheylan oluyor mu?
Arpa işlemden geçirilince, arpadan daha değeri, daha üstün bir besin mi oluyor?

Bi bitmedi şu hayvancılığık sırtından rant kollayalanlar.

Önce kırma, sonra ezme, şimdi flakes (sıcak ezme)

Veterinerler, işi bilenler bas bas bağırsın: 'dane yemi zorunluluk olmadıkça bütün verin. İşlemden geçirmek hem hayvana, hem yeme kötülüktür' diye.

Duyan kim?

sebazios link=topic=77612.msg918095#msg918095 date=1410439158' Alıntı:
Cümleye bak:

'Flakes teknolojisinin ülkede yaygınlaşması süt ve besi işletmelerinde karlılığı % 10-15 oranında arttıracaktır.'

Hayvancılık ile ilgili bir şey satan kim varsa ağzında bu cümle. Ne hikmetse hep %10-15 arasi verim artısı.

Otomatik kaşağı, vitamin-mineral karması, yalama tası, ezme-kırma makinaları, parazit ilaçları, yem maddesi, yem-su katkısı, tırnak spreyi, kırkım makinası....

Hepsini toplayınca %350 gibi bir verim artısı oluyor. Ama ben 100 kiloluk koçun 350 kilo oldugunu hiç görmedim :D

Arpa la bu arpa. Altı-ustu işlemden geçiriyorsun! Yeniden yaratmiyorsun. Okuyan kromozomları ile oynuyorlar sanır.

Veterinerler, işi bilenler bas bas bağırsın: 'dane yemi zorunluluk olmadıkça bütün verin. İşlemden geçirmek hem hayvana, hem yeme kötülüktür' diye.

Duyan kim?
abi haklısın aslında bütün verme olayını bi yerde okumuştum hatırlamıyorum nerde olduğunu . İnsan okuyunca acaba daha fazla mı kazanırım diyor işte adamlar öyle bi düzen kurmuşlar ki inandırmıslar bir sürü makina satmislar yani abi sen hammaddeyi al bütün bütün ver diyosun?

sebazios link=topic=77612.msg918095#msg918095 date=1410439158' Alıntı:
Cümleye bak:

Duyan kim?
abi çok yanlış bir düşünce bütün olarak arpa veya mısırı verirsen bütün olarak hayvan dışarı atar :)

hüseyin35.5 link=topic=77612.msg918138#msg918138 date=1410450239' Alıntı:
abi haklısın aslında bütün verme olayını bi yerde okumuştum hatırlamıyorum nerde olduğunu . İnsan okuyunca acaba daha fazla mı kazanırım diyor işte adamlar öyle bi düzen kurmuşlar ki inandırmıslar bir sürü makina satmislar yani abi sen hammaddeyi al bütün bütün ver diyosun?

Zorunluluk olmadıkça evet.

hüseyin35.5 link=topic=77612.msg918256#msg918256 date=1410467847' Alıntı:
Peki bunların fiyatları ne civarda diğer arpaya göre fiyati uygun mu?

İşlem yapıldığı için daha pahalı. En basit ezme işlemimde bile tonda ortalama 100 lira eklenir, bu daha vahim. En az 1 lira çekerler tahminim.

Konuyu Büyük baş küçük baş ayırmak gerek Yılmaz büyük başa tane yem bütün veremeyiz çoğu gübreye çıkar bütün olarak, küçük başta haklısın bütün verebiliriz.
Büyük başta normal ezmeyi tercih ediyoruz ezme yapmadan 24 saat önceden hafif ıslanır arpa sonra ezme makinesinden geçirilir ezme kırmaya göre daha çok tercih edilir bizde, kırma daha çok kendi yemini yapanlar tercih ediyor.
Flakes pek yok bizde pahalı diye herhalde.

ismail_17 link=topic=77612.msg918283#msg918283 date=1410502932' Alıntı:
Konuyu Büyük baş küçük baş ayırmak gerek Yılmaz büyük başa tane yem bütün veremeyiz çoğu gübreye çıkar bütün olarak, küçük başta haklısın bütün verebiliriz.
Büyük başta normal ezmeyi tercih ediyoruz ezme yapmadan 24 saat önceden hafif ıslanır arpa sonra ezme makinesinden geçirilir ezme kırmaya göre daha çok tercih edilir bizde, kırma daha çok kendi yemini yapanlar tercih ediyor.
Flakes pek yok bizde pahalı diye herhalde.

İsmail Abi sindirimi zayıf, özellikle yaşlı hayvanlarda olan bir durum o. Aynı şey marya denilen yaşlı koyunlarda da olur. Yediği dane yemlerin bir kısmını arkadan çıkartma.

Zaten en başından beri 'zorunluluk olmadıkça' diye bir parantez açtım. İşte zorunluluktan kastım buydu. Sindirimi zayıf yada yaşlı yaşlı hayvanlarda bu yem kaybını engellemek için 'geçici olarak' ezme yada flakes kullanılabilir. Ama dikkat, geçici!

Çünkü bu sadece sorunu geçiştirmektir.

Sağlıklı bir hayvan, herhangi bir destek duymadan o dane yemi tüketebilir. Yani burda sorun yem değil hayvanda. Yapılacak değişikliği de yemde değil hayvanda yapmalıyız.

Ya dişlerde problem var, çiğneyemiyor.
Ya hayvan çok yaşlı, verim hattına zorla gidiyor
Ya rasyonun partikül büyüklüğü yalnış,
Ya dane yem miktarı olması gerektiğinde çok,
Ya işkembe fonksiyonlarında sıkıntı var,
Ya rasyonun kaba-keşif yem dengesi hatalı.

Kısaca yem de değil, bir sebepten hayvanda bir sıkıntı var. Çünkü o hayvan o yemi binlerce yıldır o haliyle, çıkarmadan yiyor. Sorun yok, şimdi olduysa suçu yeme bulmamak lazım.

Hz. Âdem ' den beri arpa-buğday aynı..

Hayvanı düzeltmeden yemi düzeltmek, sadece geçiştirme.

Bir insan, normal bir dilim ekmeği yiyemiyorsa, ekmeği doğranmak zorunda kalıyorsak;

Sorun ekmek de midir, Insanda mı?

Insanda değil mi..

Sağlıklı bir insan çok yaşlı, çocuk, hasta ya da dişsiz olmadığı sürece o ekmeği yer.

Koyun, keçi, insan, tavuk, inek fark etmez aslında..

sebazios link=topic=77612.msg918289#msg918289 date=1410504694' Alıntı:
İsmail Abi sindirimi zayıf, özellikle yaşlı hayvanlarda olan bir durum o. Aynı şey marya denilen yaşlı koyunlarda da olur. Yediği dane yemlerin bir kısmını arkadan çıkartma.

Zaten en başından beri 'zorunluluk olmadıkça' diye bir parantez açtım. İşte zorunluluktan kastım buydu. Sindirimi zayıf yada yaşlı yaşlı hayvanlarda bu yem kaybını engellemek için 'geçici olarak' ezme yada flakes kullanılabilir. Ama dikkat, geçici!

Çünkü bu sadece sorunu geçiştirmektir.

Sağlıklı bir hayvan, herhangi bir destek duymadan o dane yemi tüketebilir. Yani burda sorun yem değil hayvanda. Yapılacak değişikliği de yemde değil hayvanda yapmalıyız.

Ya dişlerde problem var, çiğneyemiyor.
Ya hayvan çok yaşlı, verim hattına zorla gidiyor
Ya rasyonun partikül büyüklüğü yalnış,
Ya dane yem miktarı olması gerektiğinde çok,
Ya işkembe fonksiyonlarında sıkıntı var,
Ya rasyonun kaba-keşif yem dengesi hatalı.

Kısaca yem de değil, bir sebepten hayvanda bir sıkıntı var. Çünkü o hayvan o yemi binlerce yıldır o haliyle, çıkarmadan yiyor. Sorun yok, şimdi olduysa suçu yeme bulmamak lazım.

Hz. Âdem ' den beri arpa-buğday aynı..

Hayvanı düzeltmeden yemi düzeltmek, sadece geçiştirme.

Bir insan, normal bir dilim ekmeği yiyemiyorsa, ekmeği doğranmak zorunda kalıyorsak;

Sorun ekmek de midir, Insanda mı?

Insanda değil mi..

Sağlıklı bir insan çok yaşlı, çocuk, hasta ya da dişsiz olmadığı sürece o ekmeği yer.

Koyun, keçi, insan, tavuk, inek fark etmez aslında..

Güzel anlatmışın, evet hayvan doğada yaşasa.

Koyun yılda en fazla iki defa kuzular 5 er ay gebelik iki ay dinlenme .
Doğumlar ilkbahar ve son bahara denk gelir çünkü o zaman iyi beslenir yavrusuna iyi bakar.
İnek 9 ay gebelik üç ay boş dinlenir oda ilk baharda doğurur , biz yemsiz meracılık yaptık ineklerle çok eskiden böyle idi.
Doğada gerçekten sorun yok doğada çok şey dengeli.
Ama biz insanlar her şeyi fazla verim almak için feda ediyoruz .
Sonrada doğal arıyoruz.
Evet şu anda tane yemi fazla veriyoruz fazla verim almak için.
Yoksa doğada bir inek normalde 8 - 10 kiloyu geçmez süt veriminde sütü de süt olur kuru maddesi yağ oranı ile .
Ama 28 kiloyu bile beğenmiyoruz bu gün.
Her şey daha çok verim alabilmek için.

Nacızane bende bıldıklerımı yazayım takdır sızın...

Sımdı bu arpa bugday mısır gıbı dane yemlerın uzerınde hucre ceperı dıye bır zar var

Rumınant yanı gevıs getıren hayvanlarda da bızım gıbı enzımatık degıl bakterıyel sındırım soz konusu oldugu ıcın

Bazen ve de cogu zaman bu bakterı sayısı yetersız oldugu zaman bu ceper parcalanamadıgından danenın ıcındekı besın maddesını hayvan sındıremıyor

Ve dıskı ıle dısarıya atıyor

Burda yıne nacızane sunu soyleyebılırım bır arpanın dane halınde hayvana verılmesı ıle ezme yapılarak hayvana verılmesı arasında

Ezme olarak verılmesı yararlılık acısından tartsılmazdır

Fakat flakes olarak verılmesının ekonomık analızının ıyı yapılması lazım

Yanı flakes e verdıgınız para sıze verım olarak gerı ne kadar donuyor bunu hesaplamak gayet zor

Sanırım bunu odemıs yem degıl yan kurulusu olan er yem yapıyordu...

emre_tuysuz link=topic=77612.msg920587#msg920587 date=1411226511' Alıntı:
Nacızane bende bıldıklerımı yazayım takdır sızın...

Sımdı bu arpa bugday mısır gıbı dane yemlerın uzerınde hucre ceperı dıye bır zar var

Rumınant yanı gevıs getıren hayvanlarda da bızım gıbı enzımatık degıl bakterıyel sındırım soz konusu oldugu ıcın

Bazen ve de cogu zaman bu bakterı sayısı yetersız oldugu zaman bu ceper parcalanamadıgından danenın ıcındekı besın maddesını hayvan sındıremıyor

Ve dıskı ıle dısarıya atıyor

Burda yıne nacızane sunu soyleyebılırım bır arpanın dane halınde hayvana verılmesı ıle ezme yapılarak hayvana verılmesı arasında

Ezme olarak verılmesı yararlılık acısından tartsılmazdır

Fakat flakes olarak verılmesının ekonomık analızının ıyı yapılması lazım

Yanı flakes e verdıgınız para sıze verım olarak gerı ne kadar donuyor bunu hesaplamak gayet zor

Sanırım bunu odemıs yem degıl yan kurulusu olan er yem yapıyordu...
sağolun bilgileriniz için torbalarda ödemiş yem yazıodu sitede aynı şekilde