PİYASAYA ÇALIŞMAK???????

Ynt: PİYASAYA ÇALIŞMAK???????

BOZKURT07 link=topic=77626.msg918313#msg918313 date=1410519191' Alıntı:

Benim de Aklımdaki sorulardan biri bu.

Balya ' da adet, silajda ton yada dekar/tl. Yani Hesap kolay.

Gübrede +nakliye var. 15 km öteye çekilecek ile 500 metre öteye dağıtılacak gübre arasında bi zaman maliyet farkı var. Ayrıca dağıtma yoğunluğu da değişken. 1 römorku 1 dekara da dağıtabilirsin, 5 dekara da. Alan büyüdükte maliyet artıyor.

Bakalım sitede dışarıya çalışan var mı?

Bizim bölgede bunun gibi 2 tane Ekip var çok güzel çalışıyorlar gece gündüz görüyorum yollarda falan bizim tarlanin yanında tarlaları var oraya kamyonla falan gübreyi depoluyorlar isteyen oldu mu kepçe ile alıyorlar ordan fiyata gelirsek bizim komşu römorkunu(10ton) 100 tlden attırdı tarla 500 m mesafedeydi mesafeye göre değişir tabi

evet abi olduğum bölgede yapılmayanları yapmaya çalışıyorum kafa yorarak ve kendime göre maddi olarak belirli bir yatırım yaparak.
bu yıl slaja başladım Allah a çok şükür çok güzel iş yapıyoruz tabiri cayise gece gündüz slaj yapıyor motorlar( bölgede ilk i yaptım: yapım +çekim dönüm 100tl ikitane büyük romork 70 lik yapıyo 55 lik romorkları çekiyor )

bu işde romork hesabı en net durum olacak. yol mesafesine göre +- yapılacak

BOZKURT07 link=topic=77626.msg918319#msg918319 date=1410520146' Alıntı:
evet abi olduğum bölgede yapılmayanları yapmaya çalışıyorum kafa yorarak ve kendime göre maddi olarak belirli bir yatırım yaparak.
bu yıl slaja başladım Allah a çok şükür çok güzel iş yapıyoruz tabiri cayise gece gündüz slaj yapıyor motorlar( bölgede ilk i yaptım: yapım +çekim dönüm 100tl ikitane büyük romork 70 lik yapıyo 55 lik romorkları çekiyor )

bu işde romork hesabı en net durum olacak. yol mesafesine göre +- yapılacak

Traktör boşta 1 - 1.5 lira falan yakar kilometrede. Yüklü 2 lira yaksa bi ortalama belirle. Römork başına dağıtım ücreti + nakliye en uygun hesap.

BOZKURT07 link=topic=77626.msg918868#msg918868 date=1410674092' Alıntı:
aslan26 link=topic=77626.msg918382#msg918382 date=1410530540' Alıntı:
Bizde 10 tonluk var yukleme bosaltma 100 tlden yapiyoruz.
[/quote

ortalama yakıt ne olur yükleme dağıtma

orafaka
Yukleme 15 dk suruyor. 15 dk traktor cok mazot yakmaz dagitmadada traktor 1300 devirde 3-4 dk calışiyor.

Abdullah... Piyasaya çalışılacaksa öncelikle EN az 10 ton ve üzeri olmalı..

Burda kamyon bazında yükleme+tarlaya dökme yaklaşık 100 tl/kamyonu.. köy içi tarlalar.. mesafe en uzak 5-6 km.

Dağıtmalı römorkla 10 ton olsa yükleme+götürüp dağıtma yine 100 tl civarı..

Biz sadece köylünün römorkunu tepeleme yüklüyoz 20 tl/römork başı.. ve en son ücretsiz tarladaki yığınları ön kepçeyle yayıyoz.. köy uzaksa 100-150 tl yok alıyoz.. yakınsa almıyoz..

Gübre çoksa, çalışma alanı rahatsa ve tarlalar yakınsa güzel para kazanılır ama hepsi birden denk gelmiyo.. ek gelir olur..

hüseyin35.5 link=topic=77626.msg918913#msg918913 date=1410688792' Alıntı:
bu işin içindeki biri olarak sizce güzel bi iş mi?
Bulundugunuz bolgede gubre ve gubreyi bu sekilde taşıttıran musteri coksa iyi bir is fazla masrafı yok kar oranı yuksek iyi bir traktorle iyi birde onkepceli traktor veya bekoloderin oldumu cok rahat iş.

aslan26 link=topic=77626.msg918942#msg918942 date=1410699017' Alıntı:
Bulundugunuz bolgede gubre ve gubreyi bu sekilde taşıttıran musteri coksa iyi bir is fazla masrafı yok kar oranı yuksek iyi bir traktorle iyi birde onkepceli traktor veya bekoloderin oldumu cok rahat iş.
bizim burdada var bu tarz ekipler hatta birinde 2 tane kepçe ve çınar tarımın römorklari kendi tarlalarına kamyonla depo yapıp yüklüyolar iyi de kazanıyorlar valla duyduğuma göre

ben 4 ton römorku yükleme taşıma ve yayma 5 km ortalama yol.
100 tl...
eğer gübresi de yoksa derseki oda size ait.. 150 tl ye yapıyorum tabi
kendimden fırsat bulursam..
birkaç kez yaptım aslında talepte var.. boş olursam yapıyorum...

bugyn bi iş denk geldi fiyat verdim denizli çivrilde 1000 dekar yere dippatlatan artı rotovatör çekilecek 40 bin fiyat verdim bakalım artı ceviz armut dikeceklermiş dikilirkende yardım edecek

Ali SARAÇ link=topic=77626.msg918948#msg918948 date=1410700305' Alıntı:
bugyn bi iş denk geldi fiyat verdim denizli çivrilde 1000 dekar yere dippatlatan artı rotovatör çekilecek 40 bin fiyat verdim bakalım artı ceviz armut dikeceklermiş dikilirkende yardım edecek

Hem patlatan hem rotovator, yani toplam 2000 dekar işçiliğe mi 40 bin fiyat verdin?

Ali SARAÇ link=topic=77626.msg918955#msg918955 date=1410706060' Alıntı:
İki sorum daha var
1-) Yeri gördün mü? Özel ağaçlandırma sahası falan degil di mi!?
2-) Ali daha önce hiç rotovatör çektin mi?

Şundan soruyorum, patlatan derinliğe göre değişir ama rotovator 2.5 litreden düşük yakmaz. 100 dekarda 1 takım da çapa yersin. İkisi zaten 15 tl/da tutyor. Sen 20 tl/da fiyat vermissin. Daha kendi işçiliğinin ve traktörün hakkı yok.

Bir pay mazota, bir pay motor-ekipmana, bir pay kendine verirsin işçilikte. Hakkı bu.

Bizde sadece rotovatorü 35 tl/da ' dan aşağı babanın oğluna yaptiramazsin çünkü kurtarmaz. Su an piyasa 40-50 arası.

Yaz başı 90 dekar is geldi bana. Bağ hemde. 4 lira çektim. 3 verdiler, kabul etmedim. 3.500 liraya baskası almış. Aldığına bin pişman oldu. 2 kere bilya dağıtmış, 1 kere safti, bir kez de dişliyi kırmış. ki kırmasa da kurtaracak rakamlar degil.

Rotovator hassas da alet. İs yaparken arkadan bi 'çat' sesi gelse en az 500 lira.

Bu hesaba göre salt 1000 da rotovator işi 35 bin (ki en az) tutar. en az 1 ay da gece gündüz çalışırsın.

İmkanın varsa fiyatı revize et derim.

afyonda gunluk 200 lıradan bu romorku kıra verdıklerını duymustum tabı pıyasaya calısmakta kar bırakır guzel sektor 4-5 yılda bır hayvan gubresı yaymak şart tarlalara Hele bıde toz koyun gübresi olacak :)

Ali SARAÇ link=topic=77626.msg918948#msg918948 date=1410700305' Alıntı:
fiyatı gerçekten çok az söylemişsin ben piyasaya traktörle iş yapmam ama samimi olduğum birisinin ricası üzerine bu sene 300 dekar yer sürdüm dekarı 40 liradan anlaştım hesabıma göre tam kurtarıcak fiyat oydu adamda tek kelime etmeden kabul etti sende uzun uzun yaz çiz hesapla yakıtını traktörün yıpranması kendi işçiliğin bu gün 80 liradan aşağı tarlaya şoför zor buluyorum bunları hep göz önünde tut