Kanola Yetiştiricilik Denemesi

Ynt: Kanola Ekim Hazırlıkları % Kubo ME9000 & 21 ayak Merdaneli Kültivatör

Ali SARAÇ link=topic=77628.msg918379#msg918379 date=1410529978' Alıntı:
Hayırlısı olsun abi bende bi dğrişiklik olsun diye bide azot tutma olayı yüzünden niyetlendiydimde bugun bi yap fabrikasını aradım yakın iki tane var ikiside bu bölgenin yağlık hiç bi ürününü almıyoz dediler :) garip ama gerçek fabrikayı buraya kurmuş malı burdan kesinlikle almıyor :) büyük ihtimal verimi burda çok olacak ama yağ kalitesi düşük eskiden dekardan 18-20 ton şeker pancarı alındığı gibi :) polar işine girince bizim pancarları. Görüntü olduğu anlaşılmıştı :)

Ciddi misin Ali? E o bölgeye niye kurmuşlar ki o halde fabrikayı?

ismail_17 link=topic=77628.msg918383#msg918383 date=1410530553' Alıntı:
Bereketli olsun , çiçek açınca bizim taraftan görünür herhalde.

O duruma getirebiliriz inşallah İsmail Abi. Acemiyim kanola ' da. İlk kez denicem. İnşallah tuttururuz.

alipasalierkan link=topic=77628.msg918386#msg918386 date=1410531420' Alıntı:
Güzel paylaşım Yılmaz abi. Kolay gelsin. Biz yağış olmadan uyice ekmiyoruz. Sonra çıkmıyor. Ama sizde çok yağdı. Tav vardır heralde.

Sürümü tavda yapmıştım Erkan.

Çoğuna 15-20 gün önce tiller de çektim. Keske hepsine cekseymisim. 'bosuna mazot harcama, daha erken' diyenler oldu. Dinledik. Keske dinlemeseydim.

Şimdi zamanında tiller çekmediğim yerlerde sıkıntı var. Tekrar yağmur istiyor. Tav kaçmış.

sebazios link=topic=77628.msg918366#msg918366 date=1410527504' Alıntı:
Sürüm (1.2-1.3 lt) + tiller (0.7 lt) + kültivatör (0.6 lt)

2.6 litre işlemlerin toplamı. Yani anız halindeki tarlayı, yaz günü yukarıdaki hale getiriyorsun. Çok değil.

Burda bir sıkıntı var. 21 ayak Merdaneli Kültivatör küçük gelip yakıtı arttırıyor. Tarla zemini dolayısı ile saatte 11-12 km ' den hızlı gidemiyorsun.
yakıt super mıs gercekten ılk once gorunce bende dıyorum japon motorları az yakar ama nasıl olduda bu degerler cıktı megersem olay zannettıgım gıbı deılmıs kubota acıkcası az yakmasıyla sasırtmadı

zac link=topic=77628.msg918391#msg918391 date=1410533267' Alıntı:
yakıt super mıs gercekten ılk once gorunce bende dıyorum japon motorları az yakar ama nasıl olduda bu degerler cıktı megersem olay zannettıgım gıbı deılmıs kubota acıkcası az yakmasıyla sasırtmadı

Sağ olasın. Valla ben memnunum. İşçilikten korkmuyorsun böyle olunca.

sebazios link=topic=77628.msg918390#msg918390 date=1410532937' Alıntı:
Sürümü tavda yapmıştım Erkan.

Çoğuna 15-20 gün önce tiller de çektim. Keske hepsine cekseymisim. 'bosuna mazot harcama, daha erken' diyenler oldu. Dinledik. Keske dinlemeseydim.

Şimdi zamanında tiller çekmediğim yerlerde sıkıntı var. Tekrar yağmur istiyor. Tav kaçmış.
Aynen bızdede zeytınlık var zeytınlerı surdum işte bu mewsımde surulur mu vs vs cok laf eden oldu tavını kacırmadan surecen abi sımdı onu soluyenlerın bakıorum zeytınlıgınden ottan gecılmıyor bırde zeytınlerı kurak almıs bızım zeytınlerde az kurak almıs

Alttakı resım benım surum zamanı geldı dıye gıdıp surdugum ustekıde surme daha zamanı var dedıklerı ıcın surmedım bakayım nasıl olcak dıye denıyeyım dedım her yer ot cıktı sımdı tavıda kactı surulmuyor :) onun ıcın abı her zaman kendı bıldıgını yapıcan ok-*-s

Kanola Ekim Hazırlıkları % Kubo ME9000 & 21 ayak Merdaneli Kültivatör

zac link=topic=77628.msg918396#msg918396 date=1410534183' Alıntı:
Alttakı resım benım surum zamanı geldı dıye gıdıp surdugum ustekıde surme daha zamanı var dedıklerı ıcın surmedım bakayım nasıl olcak dıye denıyeyım dedım her yer ot cıktı sımdı tavıda kactı surulmuyor :) onun ıcın abı her zaman kendı bıldıgını yapıcan ok-*-s

Bilmediğin konularda birine danışmak kötü değildir. Bin bilsen de bir bilene danış, bizim atasözümüz.

Ama nihayi kararı her zaman kendin ver. Sonu kötü olsa da 'ben ettim, ben buldum' diyebilirsin.

Bu arada keşke hepsini sürseymişsin :)

arnavut07 link=topic=77628.msg918372#msg918372 date=1410529162' Alıntı:
Sorun yaratmaz,ekim yaptıktan sonrada merdane çekeceksin yağmur yağdığında yüksek çıkış sağlarsın,amaç çıkışı sağlamak,çıktıktan sonra kök deribe gidecek zaten.

Bu iletiyi yeni gördüm.

Hem ekim öncesi, hem ekim sonrası merdane çekmeyi bir iki kişi daha söyledi. Ama anlamadığım şey çift merdane o toprağı betona çevirmez mi? O bitki o tarlada nasıl kök salar?

Şu an zaten oldukça serteşti yer. Üstüne çift merdane..

Konya da 6 gün önce ektiğimiz kanolalar çıkmaya başladı tabi yağmurlama sonrası iyi bir verim için kanolada metre karede 50 bitki çıkışı lazım artı Kanola kükürt seven bir bitkidir öncelik sırsasına göre azot ve fosfordan sonra kükürt gelir azot külürt oranı sırasıyla 3 e 1,4 e 1 olması verimi etkiler tohumlar toprak yapısına göre 0.5-1.5 cm arasına atılmalıdır çıkış 3 / 4 cm de imkansızlaşabilir

Kolay gelsin Yılmaz abi yakın çevrende kanola eken yok mu ? İlk kez ekiyorsan yardımcı olur.

Barış UZEL link=topic=77628.msg918572#msg918572 date=1410560492' Alıntı:
Kolay gelsin Yılmaz abi yakın çevrende kanola eken yok mu ? İlk kez ekiyorsan yardımcı olur.

Var. Sağ olsunlar yardımcı da olmaya da çalışıyorlar ama herkesin bir potansiyeli var. (tilleri çekme diyen de aynı kisi)

Adam kanola yerine tekrar kanola ekmeye hazırlanıyor...

Gel de bu adamın önerilerini dinle!

Belki iyi niyetli ama yarım imam dinden, yarım doktor candan.. O misal.

Yılmaz abicim kolay gelsin. Umarım kanola işinde iyi kar edersin de devamı gelir. Bu yolda sana deli diyenler olacak, kanola çimlenmeyince dalga geçenler olacak, millet kahve önünde yatarken sen kanolalara hümik asit atmaya giderken sana bakıp 'allah allah nereye gidiyor bu deli' diyenler olacak. Ama aldırma, ilk sene olmaz ikinci sene olur. İlk senelerde aynı davranışları bize yaptılar. Hiç oralı olmadık. Şu anda kahve önünden tepeleme kanola arabaları,kamyonları geçerken arkamızdan öylece bakıyorlar insanlar.

Senin tarlaya gelince abi, aysan için yağmuru bekleseydin çok güzel iş yapardı aysan, inceltmek ve tezek kırmak için goble ve ızgarayı deneyebilirdin. Ekim için çok geç değil daha.Bi yağmur yağarsa kum gibi olacak yerler,biz de onu bekliyoruz. Bilgilendirme ve destek için Önder Çiftçi Derneği olayını konuşmuştuk senle. Üye olmak için geç değil abi. Kolay gelsin :D

Abi paylaşım için teşekkürler,çok güzel olmuş.Pek bilgim yoktur ama yukarıdaki arkadaşlar yardımcı olur herhalde.
Küçük kız çok tatlıymış,Allah bağışlasın :)

kolay gelsin.. Yılmaz malum kanola çok ufak taneli bi tohuma sahip.. ekim/derinlik çok önemli.. S/Kükürtlü gübreyide çok seven bi bitki.. bide aşırı soğuklar/don başlamadan rozet tamamlaması lazım yani.. çıkış yapıp 3-5 yaprağı tamamlaması.. yani çok geç ekilmemeli..

yazlık/kışlık çeşit seçimi vs. önemli..

Yılmaz kolay gelsin ..
toprak kum gibi yapmaya yarayan şu kültivatörmüydü neydi..
ona bayılıyorum birer tanede onlardan alakmı ..
çizelle çizer onunlada tohum yatağı hazırlarız..
sanırım kamil onu çok kullanıyor. .

<<B.Özyurt>> link=topic=77628.msg918753#msg918753 date=1410632654' Alıntı:
Yılmaz abicim kolay gelsin. Umarım kanola işinde iyi kar edersin de devamı gelir. Bu yolda sana deli diyenler olacak, kanola çimlenmeyince dalga geçenler olacak, millet kahve önünde yatarken sen kanolalara hümik asit atmaya giderken sana bakıp 'allah allah nereye gidiyor bu deli' diyenler olacak. Ama aldırma, ilk sene olmaz ikinci sene olur. İlk senelerde aynı davranışları bize yaptılar. Hiç oralı olmadık. Şu anda kahve önünden tepeleme kanola arabaları,kamyonları geçerken arkamızdan öylece bakıyorlar insanlar.

Senin tarlaya gelince abi, aysan için yağmuru bekleseydin çok güzel iş yapardı aysan, inceltmek ve tezek kırmak için goble ve ızgarayı deneyebilirdin. Ekim için çok geç değil daha.Bi yağmur yağarsa kum gibi olacak yerler,biz de onu bekliyoruz. Bilgilendirme ve destek için Önder Çiftçi Derneği olayını konuşmuştuk senle. Üye olmak için geç değil abi. Kolay gelsin :D

Geçen hafta ordaydım. 15-25 diye yavaş salınımlı (kanola için özel bi) taban gübresinden bahsettiler. Gübrede de çeldiler aklımı.

Malkara ' da ufak tefek ekimler başlamış. Ben de salı günkü yağışı bekliyorum. Pazartesi yada salı tohumları almaya gidicem. Giderken üyelik olayını da hallerim tahminim.

Biz niyetlendik. Herşey olacağına varır. İnşallah muvaffak oluruz.

Insanlar temiz işçilik ve hassas çiftçilik gerektirdiği için kanola ' dan korkuyor. 'Ek arpayı-buğdayı, derdin mi yok!..' Diyen çok.

Farkında değiller ki artık 'hassaslaşamayan' çiftçinin yaşam hakkı yok.

Bir sürü moderatör önünde flood yapıyoruz, kusuruma bakılmasın ama farklı farklı konular var. Hepsini tek entry ' a sokunca torba yasa gibi oluyor :)

meaTRicks link=topic=77628.msg918756#msg918756 date=1410632986' Alıntı:
Abi paylaşım için teşekkürler,çok güzel olmuş.Pek bilgim yoktur ama yukarıdaki arkadaşlar yardımcı olur herhalde.
Küçük kız çok tatlıymış,Allah bağışlasın :)

Sağ olasın. Allah razı olsun.

UÖZKAN.77 link=topic=77628.msg918759#msg918759 date=1410633343' Alıntı:
kolay gelsin.. Yılmaz malum kanola çok ufak taneli bi tohuma sahip.. ekim/derinlik çok önemli.. S/Kükürtlü gübreyide çok seven bi bitki.. bide aşırı soğuklar/don başlamadan rozet tamamlaması lazım yani.. çıkış yapıp 3-5 yaprağı tamamlaması.. yani çok geç ekilmemeli..

yazlık/kışlık çeşit seçimi vs. önemli..

Umut Abi sağ ol. Şu an Emin Elçin Kardeşim çok güzel yardımcı oluyor. Bir makaleler göndermiş, akıllara zarar nüanslar var. Onları hatim ediyorum.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77628.msg918762#msg918762 date=1410633896' Alıntı:
Yılmaz kolay gelsin ..
toprak kum gibi yapmaya yarayan şu kültivatörmüydü neydi..
ona bayılıyorum birer tanede onlardan alakmı ..
çizelle çizer onunlada tohum yatağı hazırlarız..
sanırım kamil onu çok kullanıyor. .

Yusuf Abi bahsettiğin alet 'rotovatör' yada 'çapa'. Bizde bağ zeytinlik bol olduğundan bunlardan kakılı. Hemen şu an 3 tane takabilirim traktörün arkasına ama:

1-) bunların iş hızları çok düşük. Saatte 1.5-2 km hızla gitmen gerekiyor.
2-) bunlar toprağı inceltirken muazzam kabartıyor. Bununla geçtiğin yere ayakla girdiğinde bileklerine kadar toprağa batarsın. Oysa kanola ' dan toprağı kabarmak değil, basmak gerekli.

Eğer bu yağmur iyi düşmezse son çare olarak bu rotovatörlerden yada daha psikopatı olan 'dik rotovatör'den (diğer adı mikser) yardım alıcam.