Pullukta En Iyi Kulak Tipi Hangisi?

Arkadaşlar teknoloji gelişti, markalar arttı. Doğal olarak pulluklarda da farklı kulak (sok) tipleri ortaya çıktı.

Kendi deneme ve deneyimlerinize göre, en iyi kulak tipi sizce hangisi? Neden?

Yardımcı olması için temel kulak tiplerini gösteren bir fotoğraf ekliyorum. Konu hakkında bilgisi olmayanlar içn de faydalı olur.

ne4e6e5a.jpg

Ynt: Pullukla En Iyi Kulak Tipi Hangisi?

stulu link=topic=77663.msg918754#msg918754 date=1410632763' Alıntı:
Çok faydalı bilgiler, teşekkür ederim. Bence pulluk üreticileri kulakların hangi tip kulağı kullandıklarını belirtmeleri gerekir.
hangi tip kulak kullandıklarını bildiklerini bile sanmıyorum türk pulluk sanayi laçka durumda adamlar pullukta gelişiyor bizimkiler kopya bile çekmiyor :) toprağı yan yatırsın kafi abc önemli değil

Ynt: Pullukta En Iyi Kulak Tipi Hangisi?

bu dünyada herşey birarada olmuyo.. ya daha iyi devireni ya daha iyi parçalayanı yada daha az çamur tutanı seçecen.. yani toprak yapısına göre ama piyasadakiler ortaya karışık adana yani en ortalama modelle yola devam:)

• Beğen
Tepkiler: Ali Gümüş

Ali SARAÇ link=topic=77663.msg918757#msg918757 date=1410633028' Alıntı:
hangi tip kulak kullandıklarını bildiklerini bile sanmıyorum türk pulluk sanayi laçka durumda adamlar pullukta gelişiyor bizimkiler kopya bile çekmiyor :) toprağı yan yatırsın kafi abc önemli değil

Katılıyorum Ali.

Dedigin gibi olmasaydi, hala uretilenlerin %90 ' i v tip (dik de denen) en islevsiz, en kötü iscilikli kulak olmazdı. Çeşit olurdu.

Izgara kulak yada parmakli kulak hala göremiyoruz piyasada. Oysa en az tezek çıkartan, sürüm sonrası direk Ekim yapilabilen mükemmel bı kulak tipi.

UÖZKAN.77 link=topic=77663.msg918786#msg918786 date=1410636386' Alıntı:
bunların sadece kulakları değişmiyo mu sonuçta.. pulluk alırken 2-3 çeşit kulak tipi de alınsa.. tarlaya toprağa göre sök-tak:)

Olur Umut Abi. Kulaklar, bıçak (uç demiri) ve süpürgelikten sonra en çok aşınan 3. parça. Doğal olarak onlar da bir süre sonra aşınıyor ve değiştiriliyor. Ama kulak değişimi biraz hassasiyet ve işçilik isteyen birşey olduğundan maliyeti yüksek.

Burda sıkıntı kulak tipi bakımından ülkemizin çok kısır olması. Bellemişiz bir dik yada yarı dik bir kulak tipi, her yerde aynı kulaklar kullanılıyor.

Çeşidin artması maliyet ve yatırımı arttırdığından üreticilerin de işine gelmiyor. Doğal olarak hiç konuya girmiyorlar. Sonuç kısır döngü.

FEHİM link=topic=77663.msg918792#msg918792 date=1410636709' Alıntı:

Abi bunlar ölü tasarımlar. Yerli yapımları da var. Tarlaya giriyorsun, ilk taşta, kökte iptal. Sonuç hüsran.

Ayrıca kavis olmadığından toprağı sadece dağıtıyorlar. Ters-düz etme, çevirme olayı yok. Sen bakma videodakilere. Sırf reklam. Türkiye ' dekinin videosunu bukursam paylaşırım.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77663.msg918799#msg918799 date=1410637816' Alıntı:
pulluk kulak tipini bilmemde çamur tutuyor ya işte o zaman insan nefrey ediyor..

O kulak tipinden çok kullanılan metalle alakalı Yusuf Abi. Adamlar bir alaşımla kaplıyorlar, çamurda sürerken bak pulluğu traş ol. Mühendislikte sınır yok.

sebazios link=topic=77663.msg918822#msg918822 date=1410639973' Alıntı:
Olur Umut Abi. Kulaklar, bıçak (uç demiri) ve süpürgelikten sonra en çok aşınan 3. parça. Doğal olarak onlar da bir süre sonra aşınıyor ve değiştiriliyor. Ama kulak değişimi biraz hassasiyet ve işçilik isteyen birşey olduğundan maliyeti yüksek.

Burda sıkıntı kulak tipi bakımından ülkemizin çok kısır olması. Bellemişiz bir dik yada yarı dik bir kulak tipi, her yerde aynı kulaklar kullanılıyor.

Çeşidin artması maliyet ve yatırımı arttırdığından üreticilerin de işine gelmiyor. Doğal olarak hiç konuya girmiyorlar. Sonuç kısır döngü.

Abi bunlar ölü tasarımlar. Yerli yapımları da var. Tarlaya giriyorsun, ilk taşta, kökte iptal. Sonuç hüsran.

Ayrıca kavis olmadığından toprağı sadece dağıtıyorlar. Ters-düz etme, çevirme olayı yok. Sen bakma videodakilere. Sırf reklam. Türkiye ' dekinin videosunu bukursam paylaşırım.

O kulak tipinden çok kullanılan metalle alakalı Yusuf Abi. Adamlar bir alaşımla kaplıyorlar, çamurda sürerken bak pulluğu traş ol. Mühendislikte sınır yok.
iyi ya işte bende onu diyom. . o kadar çeşit var hepsi çamur
tutuyor
teflonlular pahalı herhal :)

Boşverin ne gerek var bunlara yahu. Bunlar hep gavur işi. Pişmiş aşa su katıpta çiftçiyi bilinçlendirmeye gereek yok dimi ama... Ah sizi gidi tüccar kafalı zihniyetsiz üreticiler ahhhh bazıları hariç tabi .... Sağol abi çok yerinde ve güzel bir konu.

Keşke çiftçinin ihtiyaçlarına çözüm arasa pulluk üreticilerimiz.Daha önceden kullandığımız tam otamatik ünlü ve yarı otomatik turan,şimdi kullandığımız polatlı yapımı esener sapı tam çeviremiyo ve hepsine toprak yapışıyo.Mecbur devam ediyoruz.İmkan olsada şu lemkenlerden bizim çiftçimizde nasiplense.

Alpler, istediğiniz şekilde kulak takıyor. Yeni alacaklar ve değiştirmeyi düşünenler için bi alternatif olabilir. Burtar 2014 de kendileriyle görüştüm. Nasipse ben x kulak almak istiyorum.

newharun link=topic=77663.msg938862#msg938862 date=1416761451' Alıntı:
Alpler, istediğiniz şekilde kulak takıyor. Yeni alacaklar ve değiştirmeyi düşünenler için bi alternatif olabilir. Burtar 2014 de kendileriyle görüştüm. Nasipse ben x kulak almak istiyorum.

Güzel tercih olur. Benim de aklımda x yada P tipi kulak var.

isyankar1985 link=topic=77663.msg938872#msg938872 date=1416763858' Alıntı:
Acaba bu gri alpler pulluğun kulak tipi hangisidir? Bu gün baktım da bir karar veremedim. Pulluk 3 ' lü 11 no.

Dik kulak denilen V tipi kulak. Türkiye ' de en yaygın kulak tipi bir bakıma.