Tarım/Traktör Kazaları

Ynt: Tarım/Traktör Kazaları

Videoları izlerken aklıma geldi:

Dün bi hattat ' ı göle kaçırmışlar. Tamamen gömülmüş.

Hava filtresinden su alınca doğal olarak silindirin içine basmış suyu. Piston vurduğu an öyle kalmış. Bugün de serviste açmışlar motoru. 1 ve 3 Nolu piston kollarını yamultmuş. Kollar bildiğin parantez gibi olmuş. Tek hasar bu. Yine ucuz atlatmışlar.

Traktör-iş makinası operatöründe en az 5 tane göz olmalı.

Ikisi öne bakarken biri sağa biri sola biri de arkaya bakacak.

Çünkü yönetmen gereken sadece traktör-makina değil, kollaman gereken de sadece kendin değilsin..

• Beğen
Tepkiler: filizma

bişe olmaz bi deneyim dediğin şeyden bugün değilse yarın bi sakatlık çıkacağı kesin sayılır..

ayrıca 4 teker döner oklu römork kazalarının çokluğu dikkatimi çekti.. ağır yüke iniş çıkışa tandem/ikiz dingil şart vesselam..

ha bide istediğin kadar dikkatli ol.. kader var.. mesela köprü çökmüş yapacak bişe yok:)

• Beğen

UÖZKAN.77 link=topic=77670.msg918910#msg918910 date=1410688467' Alıntı:
bişe olmaz bi deneyim dediğin şeyden bugün değilse yarın bi sakatlık çıkacağı kesin sayılır..

ayrıca 4 teker döner oklu römork kazalarının çokluğu dikkatimi çekti.. ağır yüke iniş çıkışa tandem/ikiz dingil şart vesselam..

ha bide istediğin kadar dikkatli ol.. kader var.. mesela köprü çökmüş yapacak bişe yok:)

4 teker kazalarının coklugu benim de dikkatimi çekti. Hep alamet traktörler (traktörün büyüklüğünün verdigi rehavetle) hızlı yaptıgı için arkadan itme seklinde olmuş kazalar.

Bugün karayolu yük taşımacılığında amiral gemisi olan tırlarda, tüm teknolojik ve teknik gelişmelere rağmen hala tandem dingil kullanılıyorsa, mühendislerin bildigi birsey vardır.

Demek ki su anlık daha iyisi yok.

Bu arada tandem dingilli romork ile (makina kaynaklı) kaza görüntüsü fazla yok.

Ha, tüm makinalar, ekipmanlar kaza yapmaz mi? Elbette yapar. O ayrı.

Ama bazıları daha çok kaza yapar. Bu da bir gercek..

• Beğen

dediğin gibi büyük motorun kazası da büyük oluyo.. Fendt çokluğu da dikkate değer.. galiba 40 km ' nin üstüne çıkabildiklerinden..

bu arada tandem/ikiz dingilin eksileri;

-oktaki kriko çok iyi olmalı yoksa motoru açıp yükledimi kaldırman mahşere kalır, yandın:) başımıza çok geldi kriko veya arka hidrolik kollar sağolsun..

-motorun çeki kısmı çok iyi olmalı eğip atar, yine başımıza geldi.. ama yalansız yaş gübreyi kamyondan çok yükledik ve son gaz devam.. olacağı oydu.. sarsıntılar yükü 2-3 kat artırıyo sonuçta..

*eksileri dışında ÇOK büyük avantajları var frenlemeyi/çekişi mükemmel artırıyo.. damper kaldırdımı devrilme riski çok az.. vs. en önemlisi bazen 3 seferde taşınacak yükü 1 seferde taşıman:)

arkadaşlar traktor kazaları çoğu olumle sonuçlanır bu bızım ulkemızde dahada yaygın çunku koruma barıyerlerı yenı yenı takılmaya başladı evet kabınler var ama kabın olmayanların tehlıkesı çok buyuk ben ormanda olan bazı kazlara şahıt oldum hep olumle sonuçlandı onun için kullanıcı arkadaşlar bıraz daha dıkkat çunku olmaz demeyın sonucu çok kotu olabılır makınanızı ıyı tanıyın ne yapabılecegını ne yapamayacağını ıyı bılın bız ormanda çalışırız çıftçılık azdır ama her ovalının goremeyeceği yokuşu bayırları goruruz bızım koyun traktorlerı ormanda gerçekten zor şartlarda çalışır uretıcı fırmalar gorse bız bu traktoru bu iş için uretmedık derler ama hayat bızı buralarda çalışmaya zorluyor işimiz zor ama allah kaza bela vermesın gerısı kolay özellıkle çıftçekerler ınılmıyecek yerlere ınerler ozel aparatları var odun çekmek için onları kullanan arkadaşların işi dahada zor inanın ben gozlerımle gordum adamın yanında beygır odun çıkartıyor oda hemen yanında çekerle çalışıyor gerısını sız düşünün bılmem oyle yamaçta bayırda çalışan arkadaşlar varmı onun için aman dıkkat tedbırı elden bırakmıyalım

Bugün
gördüm Böyle zor bi durum Allah kimsenin başına vermesin bu traktör tarım aletleri kazaları sonucu hayatını kaybeden haberleri en geç facebookta iki güne bir goruyorum gecen gun capa makinesi sıkışan birisi hayatını kaybetmişti eminim hergün 1 den fazla cifcimiz malesef boyle hayatını kaybediyor
Daha fazla konuşmamız gerek bi konu bence