''KRASUNİA ODES'KA'' BUĞDAYI (Marmara Tohumculuk) BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

Merhaba arkadaşlar malum olduğu üzere 2014 yılı tarım sektöründe çok sorunlu bir yıl oldu kuraklık,don,dolu gibi doğa olaylarının hepsini yaşadık Allah bir daha böyle şeyleri tüm yurdumuza yaşatmaz inşallah.ben köyümde buğday tarımı ile uğraşıyorum geçen yıl tigem den tosunbey buğday cinsini aldım ve ektim çıkışları her şey güzel giderken seçimden önce ki gün dondan çok zarar gördü burada da resimlerini paylaşmıştım,bu olaylardan sonra buğday cinsini değiştirmeye karar verdim,çevremde ve burada da kurak ve soğuğa karşı dayanıklı buğday çeşitini araştırmaya başladım komşumun ekmiş olduğu krasunia odeska buğdayını görmüştüm kuraktan ve soğuktan etkilenmemişti en sonunda bu çeşiti ekmeye karar verdim ve denemek amaçlı 60 dekar yere dekara 20 kg buğday atacak şekilde sertifika 1 (mavi)etiketli 1200 kg tohum siparişi verdim kg fiyatını+nakliye dahil 1650 tl ye aldım tohumlar elime ulaştı köyde bulununan arkadaşlar buğdayı merak ettiler ve torbaya açıp baktığımızda ilaçlaması çok iyi fakat buğday danelerini görünce resmen şok olduk buğday sanki hiç elenmemiş (başaklar sap saman gibi değil elenmemiş dediğim zayıf buğdaylar için)gibi iri daneli buğday lar oluğu gibi içerisinde çok sayıda zayıf ve içine çökmüş buğday tohumları vardı,ilk siparişi verdiğimde arkadaşlarım TİGEM den başka firmaya güvenmemi söylemişlerdi bende güvenerekten aldım sonuç olarak hayal kırıklığı yaşadım,kendim arkadaşlarıma tohumluk buğday verirken kılı kırk yarıp onlara mahçup olmamak için elimden geleni yaparken koskoca firma nasıl böyle işin hilesine kaçar anlam veremiyorum resimlerde de görünce selektörde elendiği taktirde bu hali ile elenecek derecede buğday taneleri var sizlerinde görüşleriniz almak için bunları paylaşmak istedim.

Ynt: ''KRASUNİA ODESKA'' BUĞDAYI (Marmara Tohumculuk) BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI

geçmiş olsun firmayı aradınız mı.Bende ata tohumdan geçen yıl sezonunda quality almıştım hiç elenmemiş çıkmıştı seninki gibi sınık çoktu yinede ektik veriminden memnun kalmadım adaque mi neydi o iyi verdi burada susuz tarımda 800 kilo alan oldu.

144fenomen link=topic=77703.msg919308#msg919308 date=1410851862' Alıntı:
geçmiş olsun firmayı aradınız mı.Bende ata tohumdan geçen yıl sezonunda quality almıştım hiç elenmemiş çıkmıştı seninki gibi sınık çoktu yinede ektik veriminden memnun kalmadım adaque mi neydi o iyi verdi burada susuz tarımda 800 kilo alan oldu.
aradım bu yıl kuraklık olduğu buğday tanelerinin içerinde böyle çıkmasının normal olduğunu,firmalarına ait ürünlerin çimlenme oranının en düşük %85 olduğunu gönül rahatlığı ile ekmemi söyledi,ben böyle düşünmüyorum şayet bu gibi bahanaler tohumu eletmeden müşteriye satılmamalı bence il ve ilçe tarım müdürlüklerine ve tarım bakanlığına gerekli mürecaatı yapacağım ben 1200 kg aldım geçen yıl eken komşum 10 ton,toplamda köyde 22 ton kadar tohum alınmış

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=77703.msg919339#msg919339 date=1410860103' Alıntı:
mursel bey benimde içim bi hoş oldu şimdi valla .bildiğin gibi bende 8 ton sparış verdim ,şayet böyle cıkarsa durum cok vahim olur.
elimdeki 2.ekim prinç gibi sönmez tohumunun tamanında sattım .
abi senden 2 torba istemiştim daha sonra kayseri den siparişini verdim ama sonuç ortada işte sertifika 1 olmasına rağmen kaliteli değil

gölge84 link=topic=77703.msg919343#msg919343 date=1410860945' Alıntı:
abi senden 2 torba istemiştim daha sonra kayseri den siparişini verdim ama sonuç ortada işte sertifika 1 olmasına rağmen kaliteli değil
mursel bey benim tohum daha gelmedi .bence sen şimdi içindeki şüpheyi yenmek için bi ufak kaba veye düzgün bi yere bu tohumun iyi tanelerini bi ayrı bozuk taneleri bi ayrı ekip bi gözlemle cıkış çillenme aynımı olacak yoksa farklım olacak.ektiğin taneliri neyi eşit at toprağa .

gölge84 link=topic=77703.msg919342#msg919342 date=1410860811' Alıntı:
aradım bu yıl kuraklık olduğu buğday tanelerinin içerinde böyle çıkmasının normal olduğunu,firmalarına ait ürünlerin çimlenme oranının en düşük %85 olduğunu gönül rahatlığı ile ekmemi söyledi,ben böyle düşünmüyorum şayet bu gibi bahanaler tohumu eletmeden müşteriye satılmamalı bence il ve ilçe tarım müdürlüklerine ve tarım bakanlığına gerekli mürecaatı yapacağım ben 1200 kg aldım geçen yıl eken komşum 10 ton,toplamda köyde 22 ton kadar tohum alınmış
zaten böyle bktan bir duruma düştülermi hemen tek lafları var.
GÖNÜL RAHATLIĞI ILE KULLANABILIRSINIZ..
yaw zaten gönlüm rahat etmedi..
daha önce böyle birşey görmedim...
mağdurum ben mağdurum..
zarar ediyorum sizin yüzünüzden..
sizi allah kahretsin diyorum.....
firmalar satıcılar lastikciler... çözümü o eşsiz kelimede buluyor..
gönül rahatlığı....
kim toprağa emek verene zulmediyorsa..
ALLAHIM GÖNÜL RAHATLIGIYLA BELANIZI VERSIN.....

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=77703.msg919346#msg919346 date=1410861646' Alıntı:
zaten böyle bktan bir duruma düştülermi hemen tek lafları var.
GÖNÜL RAHATLIĞI ILE KULLANABILIRSINIZ..
yaw zaten gönlüm rahat etmedi..
daha önce böyle birşey görmedim...
mağdurum ben mağdurum..
zarar ediyorum sizin yüzünüzden..
sizi allah kahretsin diyorum.....
firmalar satıcılar lastikciler... çözümü o eşsiz kelimede buluyor..
gönül rahatlığı....
kim toprağa emek verene zulmediyorsa..
ALLAHIM GÖNÜL RAHATLIGIYLA BELANIZI VERSIN.....
Amin Kardeşim katılıyorum.vur abalının sı rtına, bide arkandan konuşurlar, enayi diye... sende mecbur numarayı yemek zorunda kalıyorsun, çünkü biz daha suçluyuz, ÜRETİCİ ' yiz.

petlasla aynı sorunu yaşadık 2 yıllık ve 1100 saatte lastikler dişlerinde
en küçük bir aşınma yok..
kesik yok havalar kontrollü kullanıldı..
ama basit lastik ortadan boydan boya adam sığacak kadar açıldı..
rapor ettim..
fabrika geri dönüş yaptı..
ifadesi şu..
lastiklerinizi...
GÖNÜL RAHATLIĞI İLE KULLANABILIRSINIZ..
ben yine tekrar ediyorum...
Allah BELANIZI tezden versin..

eleme tam yapılmadığından böyle oluyor. allahından bulsunlar. allah bildiği gibi yapsın bunları. amaç ayrıştırmadan kilo kaybı yaşamadan biz çiftçilere kakalamak. sertifika bizim ülkemizde hikaye arkadaşlar. tam ithal tohumluklarda nispeten oluyor. sonuç bize olmasın biz kazanalım çiftçi nasılsa alacak giren onlara girsin mantığı. yani ben neverirsem ona kanaat edicek razı gösterecek biad edeceksiniz. yada bu işi bırakıp ananızıda alıp defolup gideceksiniz bu ülkeden kız-*sw bu üreticinin bunca insanın vebalini nasıl ödüyceksiniz be allahsızlar bekitapsızlar. hakkım haram zıkkım olsun topunuza... kız-*sw

Tohum çeşit olarak dediği gibi kurağa ve dona karşı dayanıklı bir çeşit 3-4 sene ektik verimleride iyi bir çeşit ama Marmara tohum battı falan deniliyor acaba ondan olabilir mi ?

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=77703.msg919345#msg919345 date=1410861573' Alıntı:
mursel bey benim tohum daha gelmedi .bence sen şimdi içindeki şüpheyi yenmek için bi ufak kaba veye düzgün bi yere bu tohumun iyi tanelerini bi ayrı bozuk taneleri bi ayrı ekip bi gözlemle cıkış çillenme aynımı olacak yoksa farklım olacak.ektiğin taneliri neyi eşit at toprağa .
abi pamuğa ektim bugün bakalım ne olacak topraktada deneyeceğim

marmara tohumun allah belasını versin bundan 2 yıl once deneme amaclı 500 kilo almıştım buğday hiç elenmemiş full cavdardı resmen hıc buğday yoktu tüm içi pislik doluydu bu firmanın allah bdelasını versin kardes sanada gecmiş olsun diyim ne diim ben sana demiştim bu tohumdan alma diye

geçmiş olsun.. bilerek yapıyorlarsa beter olsunlar.. Yusuf ' un duasına katılıyom..:)

isterse gümüş ekip altın biçecen desinler.. KESİNLİKLE deneme yapmadan, numunelik kullanmadan.. çok fazla dekar yer ekmemeli, çok yüklü/tonajlı alım yapmamalı derim..

Büyük bir sorumsuzluk örneği bence, piyasadan silinip gitmeleri lazım bu seneden sonra.

UÖZKAN.77 link=topic=77703.msg919432#msg919432 date=1410886225' Alıntı:
geçmiş olsun.. bilerek yapıyorlarsa beter olsunlar.. Yusuf ' un duasına katılıyom..:)

isterse gümüş ekip altın biçecen desinler.. KESİNLİKLE deneme yapmadan, numunelik kullanmadan.. çok fazla dekar yer ekmemeli, çok yüklü/tonajlı alım yapmamalı derim..
sağolasın,evet aynen katılıyorum dualara,Tigem den şaşmayacaksın ben bunu öğrendim