MAGNUM 5 YONCA

slm bahçemize MAYIS ayında MAGNUM 5 cinsi yonca ektik ilk biçimi saman yapmadan elimle topladım ikinci biçimi ilk biçimden 40 gün sonra çiçeklenmeden yaptık ve yarım kontey yani yaklaşık 600 kilo çıktı bahçemiz 5 dekar 25 kilo tohum attık şimdi benim sorum ikinci biçim de bu kilo normal mi ,ikinci biçimi 18 ağustosda yaptım ve şuan dörder saatten beşinci suyu veriyorum çok suluyoruz fakat yoncanın boyu fazla değil acaba su en az kaç saat verilmeli diğer sıkıntımız yonca yere yatıyor ve sapları cılız sorum biçimden kaç gün önce sulamayı bırakmam lazım , biçim vaktinin geldiğini nasıl anlarım tabanı kuruyunca biçim yapmak zararlı mı gerçekten bu işlerden anlayanların tavsiyesine ihtiyacım var cevaplar için şimdiden teşekkürler

Ynt: MAGNUM 5 YONCA

Dekara 5 kg tohum ideal...
Dekara 120 kg verim almışsın saman yaptığın için verim düşmüş yani balya yapsan daha yüksek bir rakam çıkabilirdi..
Yoncan ince dal bol yapraktır o yüzden boyu fazla olmamasına rağmen yatıyor...
Hava sıcaklığına bağlı olmakla beraber 35 günde falan biçime geliyor...
5 su fazla olmuş en fazla 5 er saatten 4 su o da ilk ve son biçimde değil orta biçimlerde...
Bu biçimi ekim ayının ilk haftası biç, sıkmalı ile biçersen 1 hafta sonra çevirmeden balya yapabilirsin normal makine ile biçersen biç 3-4 gün sonra çevir 2-3 gün sonrada bağla..

Ynt: MAGNUM 5 YONCA

[/QUOTE]
ErmanHoca link=topic=77712.msg919383#msg919383 date=1410875161' Alıntı:
Dekara 5 kg tohum ideal...
Dekara 120 kg verim almışsın saman yaptığın için verim düşmüş yani balya yapsan daha yüksek bir rakam çıkabilirdi..
Yoncan ince dal bol yapraktır o yüzden boyu fazla olmamasına rağmen yatıyor...
Hava sıcaklığına bağlı olmakla beraber 35 günde falan biçime geliyor...
5 su fazla olmuş en fazla 5 er saatten 4 su o da ilk ve son biçimde değil orta biçimlerde...
Bu biçimi ekim ayının ilk haftası biç, sıkmalı ile biçersen 1 hafta sonra çevirmeden balya yapabilirsin normal makine ile biçersen biç 3-4 gün sonra çevir 2-3 gün sonrada bağla..
teşekkürler komşunun tamburlu makınası var onla biçiyoruz biçimden sonra elimle çevirecem... galiba magnum 5 yanlış tercih oldu çok yapraklı ama boy yok öyle olunca saman az çıkıyor