Kaza geliyorum der biz dilini anlamayız!

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

*O buldozer o iş için üretilmemiş

*O kadar riskli işte oralarda dolanırsan bugün değilse yarın sinek gibi ezilmen kuvvetle muhtemeldir

*Bi kazanın, kötü bişeyin olma ihtimali varsa bugün değilse yarın mutlaka olacaktır.. aklına gelen başına da gelecektir!

*O buldozerin en ufak dokunuşu tırı/kamyonu devirir, deler

*Dorsede hiç bi engel önlem YOK!

Geçen 1-2 aydır çok kolay bi palet indirme işimiz vardı.. yer çok genişti ve 25-26 ton paleti 1 saat demeden kolayca indiriyorduk. 30 tl mazot yakıp 150 tl alıyorduk..

Aynı firma depoyu değişti..

*yer dar ve eğimli ve trafik var.. kardan vazgeçtik çok RİSK var..

1 saatte 26 palet indiriken 10-13 palete düştü.. yavaş dikkatli çalışmasan ya palete/ya bize/ya birilerine kesin bişey olacak.. ondan da vazgeçtik.. bugün değilse o kule gibi cam şişe paletler ya bi insanın yada yoldan geçen bi aracın üzerine devrilecek!

En son gittiğimizde biz burada artık çalış(a)mıyoruz diyip helalleştik.. sürekli ve karlı bi işti ama kaza riski varsa HİÇ sayılır artık..

Tıra mermer yüklerken gerçekleşen akıl almaz kaza

Ynt: Kaza geliyorum der biz dilini anlamayız!

Ercan.. o blok en az 15 ton! şimdi o dorsenin üstündeki adam ne işe yarıyo.. hiç! mermer kaysa tutacakmı yok.. operatör zaten ona değil kendi işine bakar.. zaten ona baksa ortda tırda kalmazdı:)

yani operatörler genelde işlerine bakar ama yerden sürekli bikaç kişi el hareketi yapar %99 ' u anlamsız-lüzumsuzdur..

Allah kazadan beladan saklasın ama.. bişey yaparken 'EN kötü ne olabilir' diye düşünmek lazım..

yine geçen 1200 kg 2 adet beton kanalizasyon borusu kaldırcaz, uzunca ve dengesiz.. kamyoncu hemen atıp kaçmanın peşinde.. çabuk gel dediler traktörle gittim tam kılpayı ya kaldırıp indircez.. yada ya betonu düşürüp kırcaz en kötüsü.. çok yüksek olduğundan, halatla bağlı salıncak gibi gelip bizim ön kaput hatta ön kabin camı vurup kırcak..

kamyoncu/müteahhit hemen indir dediler, ölç-biç.. abiler 100 lira için bu risk alınmaz az sabredin dedim.. Hidromek geldi hem rahat indirdi hem de istedikleri yere..

Her gün kaza başa gelmiyo.. zaten öyle olsa insan kalmaz:) 1 kere yapıyon zaten o da yetiyo..

En kötü ne olabilir diyip.. öyle çalışmak lazım.. vesselam.

Yorumlarına aynen katılıyorum Umut abi ve bende bişeyler söylemek isterim..
Allah göstermesin tv olsun bazende yolda rastladığımız bir kaza oluyor adam sıkışmış orada bir sürü kalabalık tamam belki yardım etmek için uğraşıyor ama başka bir kazaya sebeb oluyoruz hatta ölümüne...
Birşeyi yaparken biraz sonrasını düşünürek yapmak lazım ama bunu biz bana bişey olmaz prensibi ile yapıyoruz ama her zaman bişey olmaz diye bişey yok çekirge bi zıplar iki zıplar Allah korusun...
Yukardaki kaza da insan olarak ne kadar çaresiz olduğumuz anlaşılıyor dediğin gibi tedbir yok tehlike o kadar büyük ki o mermer blok yada yolda tır ani fren atsa bi aracın üstüne düşse yada olmadık bişey...

mermerden küçük parçacıklar yapıp kaya oyunu oynardık, hatırlayanlar.. yani pürüzsüz, kaygan bi malzeme.. tırda meyilli yanaşmışlar.. dozer bi dokundu yetti de arttı bile:) heryer tehlike ama 1 önlem yok..

1 tehlike varsa en az 2 önlem lazım..

Ercan çok haklısın.. KAZA anında İLK iş.. kaza yerinin emniyetini/önlemini alıp 2. kazayı, zincirleme kazayı önlemektir.. kazayı seyretcem derken kaza yapıp, kazaya sebep olmamalı..

Ayrıca konu uzmanı değilsek insanları, yaralıları HİÇ ellememek, sadece konuşarak teskin ederek/onları konuşturarak yardımda bulunmak lazım..

Bide kaza sırasında ağlayıp-sızlayanlar büyük ihtimalle kazayı ucuz atlatmış ve yaşayacaktır.. asıl HİÇ sesi çıkmayanlar önemli/önceliklidir!

Allah hepimiz saklasın..

bizden tedbir ve tevekkül Yusuf.. yoksa oturduğun yerde de kader neyse o olacak..

ama Allah ' ın verdiği aklı-fikride kullanmak şart.. son videoda 3-5 kişi var.. ya bu kalkınca nasıl tutcaz dşyen yok.. 1 ' inin aklına gelse en baştan kabine girip sadece el frenini çekse.. bu kadar basit..

iş makinalarında nasılsa koca makine diye pek el freni çekilmez ama yanlış..